Windows

Windows Güncellemeleri Nasıl Yüklenir ve Kontrol Edilir?

Windows güncellemeleri, Windows ile ilgili belirli sorunları çözebilir, kötü amaçlı saldırılara karşı koruma sağlayabilir, hatta işletim sistemine yeni özellikler ekleyebilir.

Hizmet paketleri, büyük güncellemeler veya yamalar gibi güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek Windows işletim sisteminin gerekli bir parçasıdır.

Windows Güncelleştirmeleri Nasıl Kontrol Edilir ve Yüklenir

Windows güncellemeleri Windows Update servisi kullanılarak en kolay şekilde yüklenir. Microsoft’un sunucularından güncellemeleri el ile karşıdan yükleyebilmenize rağmen, Windows Update üzerinden güncelleme yapmak çok daha kolay.

Microsoft, Windows’un yeni sürümlerini yayınladıkça Windows Update hizmeti yıllar içinde değişmiştir. Windows güncellemeleri Windows Update web sitesini ziyaret ederek yüklenirken, Windows’un daha yeni sürümleri, daha fazla seçenek içeren özel bir yerleşik Windows Güncelleme uygulaması ile yüklenmektedir.

Windows sürümlerine göre güncelleme adımlarını aşağıdan göz atabilirsiniz. Hangi Windows sürümüne sahibim?

Windows 10’daki Güncellemeleri Kontrol Etme ve Yükleme

Windows Güncelleştirmeleri Nasıl Yüklenir ve Kontrol Edilir?

Windows 10‘da, Windows Update, Ayarlar’da bulunuyor.

Önce, Başlat menüsüne ve ardından Ayarlar’a tıklayın. Güncelleştirme ve Güvenlik tıkladıktan sonra soldaki Windows Update’i seçin. Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayarak yeni Windows 10 güncellemelerini kontrol edin.

Windows 10’da, güncellemeleri indirip yüklemek otomatiktir ve bilgisayarınızı kullanmıyorken kontrol edildikten ya da bazı güncellemelerden hemen sonra gerçekleşecektir.

Windows 8, 7 ve Vista’da Güncelleştirmeleri Kontrol Etme ve Yükleme

Windows Güncelleştirmeleri Nasıl Yüklenir ve Kontrol Edilir?

Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista‘da Windows Update’e erişmenin en iyi yolu Denetim Masası’dır.

Windows’un bu sürümlerinde, Windows Update, Denetim Masası’nda, yapılandırma seçenekleri, güncelleme geçmişi ve çok daha fazlası ile birlikte bir uygulama olarak bulunur.

Sadece Denetim Masası’nı açın ve ardından Windows Güncelleme’yi seçin.

Önemli: Microsoft artık Windows Vista’yı desteklemiyor ve bu nedenle yeni Windows Vista güncellemelerini yayınlamıyor. Windows Vista’nın Windows Update yardımcı programı aracılığıyla sağlanan tüm güncellemeler, 11 Nisan 2017 tarihinde destek sona erdiğinden beri yüklenmemiş olanlardır. Tüm güncellemeleri zaten bu noktaya kadar yüklediyseniz, mevcut güncellemeleri göremezsiniz.

İlgili  Windows Güncellemelerinin Türleri

Windows XP, 2000, ME ve 98’de Güncelleştirmeleri Kontrol Etme ve Yükleme

Windows Güncelleştirmeleri Nasıl Yüklenir ve Kontrol Edilir?

Windows XP‘de ve Windows’un önceki sürümlerinde, Windows Update, Microsoft’un Windows Update web sitesinde barındırılan bir hizmet olarak kullanılabilir.

Windows’un daha yeni sürümlerinde Denetim Masası uygulaması ve Windows Update aracına benzer şekilde, birkaç basit yapılandırma seçeneğinin yanı sıra mevcut Windows güncelleştirmeleri de listelenir.

Yüklenen güncellemeleri kontrol etmek ve yüklemek, Windows Update web sitesinde ilgili bağlantılar ve düğmeler tıklamak kadar kolaydır.

Önemli: Microsoft artık Windows XP’yi ya da önceliği Windows sürümlerini desteklememektedir. Windows Update web sitesinde Windows XP bilgisayarınız için Windows güncellemeleri mevcut olsa da, göreceğiniz her şey, 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP için destek tarihinin sonundan önce yayımlanan güncellemeler olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir