Windows

Windows Sürümlerine Desteğin Bitmesi Ne Demek?

Microsoft, her bir Windows sürümünü çok uzun süre desteklemektedir. Örneğin, Windows 7 şu anda 14 Ocak 2020’ye kadar “genişletilmiş destek” tedir ve bundan sonra Microsoft artık desteklemeyecektir. Peki bunun anlamı nedir?

Başka Güvenlik Güncellemesi Gelmeyecek

Windows Sürümlerine Desteğin Bitmesi Ne Demek?

Microsoft bir Windows sürümünü desteklemeyi bıraktığında, Microsoft o işletim sistemi için güvenlik güncelleştirmeleri yayınlamayı durdurur. Örneğin Windows Vista ve Windows XP, bunlarda önemli güvenlik açıkları bulunsa bile, artık güvenlik güncelleştirmeleri almamaktadır.

14 Ocak 2020’de aynısı Windows 7 için de geçerli olacak. İnsanlar Windows 7‘yi etkileyen çok büyük güvenlik açıkları bulsalar bile, Microsoft size güvenlik güncellemeleri vermeyecektir.

Elbette, kendinizi korumayı denemek için virüsten koruma programlarını ve diğer güvenlik yazılımlarını kullanabilirsiniz, ancak virüsten koruma hiçbir zaman mükemmel değildir. Yazılımın en son güvenlik güncellemeleriyle çalıştırılması da önemlidir. Antivirüs sadece bir savunma katmanıdır. Güvenlik programları bile, Windows’un eski sürümleri için desteğini yavaş yavaş bırakacaktır.

Microsoft, alamadığınız halde Windows 7 için güvenlik güncellemeleri yapmaya devam edecek. Büyük kuruluşlar, yeni bir işletim sistemine geçerken bir süre güvenlik güncellemeleri almaya devam etmek için “özel destek” sözleşmeleri imzalamakta. Microsoft, bu kuruluşları aslında Windows’un yeni bir sürümüne geçmeye teşvik etmek için ileriye dönük fiyatı artırıyor. Aynı şey Windows XP’de de oldu.

Yazılım Şirketleri de Desteklemeyi Durduruyor

Microsoft bir işletim sistemini desteklemediğinde, bu aynı zamanda diğer yazılım ve donanım şirketlerine de bir sinyaldir. Windows’un eski sürümünü kendi yazılımları ve donanımlarıyla desteklemeyi bırakacaklardır.

Bu her zaman hemen olmaz, ama olması kesindir. Örneğin, Windows XP desteği 8 Nisan 2014’te sona erdi. Ancak Chrome, iki yıl sonra Nisan 2016’ya kadar Windows XP’yi desteklemeyi sürdürdü. Mozilla Firefox, Haziran 2018’de Windows XP’yi desteklemeyi bıraktı. Steam, 1 Ocak 2019’da Windows XP ve Windows Vista’yı desteklemeyi bıraktı.

Windows XP’de olduğu gibi birkaç yıl sürebilir. Ancak üçüncü taraf yazılımı, destek tarihinden sonra Windows 7 için kademeli olarak desteği azaltacaktır.

Yazılım şirketleri, Windows XP’den daha az popüler olduğu için Windows Vista desteğini daha çabuk bıraktı.

Yeni Donanımlar Çalışmayabilir

Windows Sürümlerine Desteğin Bitmesi Ne Demek?

Yeni donanım bileşenleri ve çevre birimleri de sisteminizde çalışmayı durdurur. Bunlar donanım sürücülerine ihtiyaç duyar ve üreticiler eski işletim sisteminiz için bu donanım sürücülerini oluşturmayabilirler.

En yeni Intel CPU platformları şu anda Windows 7 ve 8.1’i desteklemiyor, ancak bu işletim sistemleri teknik olarak hala “genişletilmiş destek” kapsamında.

Elbette, eski işletim sisteminizi mevcut yazılımınız ve donanımınızla kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak gelecekteki güncellemeler ya da uyumluluk konusunda garantiniz olmayacaktır.

Microsoft Ne Zaman Desteği Bırakacak?

Microsoft, destek sonu tarihlerini vaktinden çok önce açıklar, bu nedenle hiçbir zaman sürpriz olmaz. Tüm tarihleri ​​Microsoft’un Windows bilgi sayfasında görebilirsiniz, böylece Microsoft’un Windows sürümünüzü güvenlik güncelleştirmeleriyle ne kadar destekleyeceğini tam olarak bilirsiniz.

“Destek” Tam Olarak Ne Demek?

Teknik olarak konuşursak, çok sayıda “destek” vardır.

Windows 10’un normal tüketici sürümleri, yani Windows 10 Home ve Windows 10 Pro altı ayda bir özellik güncellemeleri alır. Bu güncellemeler daha sonra 18 ay boyunca sunulur. Bu, on sekiz ay boyunca güvenlik güncellemeleri alacakları anlamına gelir.

Ancak, yine de bir nedenden dolayı Windows 10’un Creators Güncellemesi’ni kullanıyorsanız, Microsoft 9 Ekim 2018’de desteklenmeyi bıraktı, çünkü 5 Nisan 2017’de yayımlanmıştı.

Enterprise ve Education sürümlerini kullanan işletmeler bu güncelleştirmelerin bazılarını daha uzun süre kullanma seçeneğine sahip.

Windows’un eski sürümlerinde işler biraz farklı. Windows 7, 13 Ocak 2015’te “ana destek” sonuna geldi. Bu, Microsoft’un güvenlik dışı güncelleştirmeleri durdurduğu anlamına gelir. Genişletilmiş destekde, Windows 7 yalnızca güvenlik güncelleştirmelerini alıyor. Bunlar 14 Ocak 2020’de bitecektir.

Windows 8.1, 9 Ocak 2018’de ana destek sonuna geldi ve 10 Ocak 2023’te genişletilmiş desteği bitecek.

Desteklenmeyen Bir Windows Kullanıyorsanız Yükseltme Yapmalısınız

Microsoft tarafından desteklenmeyen bir Windows sürümü kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü güvenli değil.

Windows’un daha yeni bir sürümüne yükseltme yapmanızı öneririz. Windows 10’u sevmiyor musunuz? Öyleyse Linux’a geçmeyi, bir Chromebook denemeyi veya bir Mac almayı düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir