Windows

BitLocker etkinken Windows 10 nasıl yükseltilir?

BitLocker kullanan bir sürücünüz varsa ve Windows 10’un yeni bir sürümüne yükseltmeniz gerekiyorsa, işte bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Windows 10’da BitLocker, verilerinizi yetkisiz erişime karşı korumak için tüm sürücüyü şifreleyen bir güvenlik özelliğidir.

BitLocker’ı kullanmanın dezavantajı, genellikle Windows 10’un yeni bir sürümüne başarılı bir şekilde yükseltme yapılmasını engellemesidir. Ancak bu sorunu önlemek için, Windows 10 kurulumu şifrelemeyi askıya alır ve sistemin bölüme erişmesine izin vermek için açık metin ile bir şifre çözme anahtarı ekler. Windows 10 yükseltmesi tamamlandığında, düz metin içindeki anahtar kaldırılır ve BitLocker otomatik olarak tekrar etkinleştirilir.

Bu, BitLocker kullanan bir cihazda Windows 10 yükseltme işleminin, güvenlik özelliğini kullanmadan gerçekleşmesini sağlar.

Bu süreçte tek uyarı, yükseltme işlemi sırasında verilerinizin teknik olarak savunmasız olması, çünkü doğru bilgiye sahip olan herkes verilerinize erişebilir.

BitLocker’ı kullanırken isteğe bağlı ayarlar

Yeni bir özellik güncellemesi yüklemek için önyüklenebilir USB kullanıyorsanız, sürüm 1803’den (Nisan 2018 Güncellemesi) başlayarak Windows 10, BitLocker’ın davranışını kontrol etmek için bazı yeni komut seçenekleri sunuyor.

 • Setup.exe / BitLocker AlwaysSuspend – BitLocker’ı yükseltme işlemi sırasında her zaman askıya alır.
 • Setup.exe / BitLocker TryKeepActive – BitLocker’ı askıya almadan yükseltmeyi etkinleştirir, ancak yükseltme çalışmazsa, yükseltmeyi tamamlamak için BitLocker askıya alınır.
 • Setup.exe / BitLocker ForceKeepActive – BitLocker’ı askıya almadan yükseltmeyi etkinleştirir, ancak yükseltme çalışmıyorsa, yükseltme başarısız olur.

Yukarıdaki komutları kullanmak için, bir USB önyüklenebilir medyası oluşturmanız ve aşağıdaki adımları izlemeniz gerek:

 1. Başlat’ı açın.
 2. Komut İstemi’ni arayın, çıkan sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 3. Medyanın yerini açmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:
  D:\
 4. BitLocker’ın özelliğini değiştirmek için aşağıdaki komutlardan birini yazın ve Enter basın:
  Setup.exe /BitLocker AlwaysSuspend
  Setup.exe /BitLocker TryKeepActive
  Setup.exe /BitLocker ForceKeepActive

Adımları tamamladığınızda, Windows 10 belirttiğiniz seçeneği uygulayan yeni bir özellik güncellemesi yüklemeye çalışacaktır.

İlgili  Windows 10 Paylaşım Ayarları

Bu yeni ayarlar, Windows 10 Pro ve Enterprise çalıştıran cihazlarda Secure Boot etkin ve TPM’nin uygun olduğu yerlerde kullanılabilir.

Bir seçenek belirtmediyseniz, Windows 10 BitLocker’ı yeni bir sürüme yükseltmek için her zaman askıya alır (devre dışı bırakmaz).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir