Windows

Windows Terminal, 0.3 sürümüyle yeni özellikler alıyor

Windows Terminal, Windows 10 için Komut İstemi, PowerShell ve Linux dağıtımlarını kullanacak şekilde tasarlanmış yeni bir komut satırı uygulamasıdır ve 0.3 sürümünden itibaren, Microsoft bir çok yeni geliştirme ve özellik ekliyor.

Microsoft’a göre Windows Terminal sürüm 0.3, pencereyi başlık çubuğundan ve yeni ayarlardan tıklayıp sürükleyerek, açılan menüyü ve erişilebilirlik geliştirmelerini geliştirerek, Azure Cloud Shell Connector ve daha fazlasını ekleyebiliyor. İşte yeni geliştirmelerin özeti:

Windows Terminal Ayarları

Artık bir profildeki “tabTitle” özelliğini ayarlayarak ayarlarınızdaki her profilin sekme başlığını tanımlayabilirsiniz.

“BackgroundImage”, “useAcrylic” ve “background” özelliklerini kullanarak akrilik bir arka plan üzerine bir renk tonu içeren bir arka plan görüntüsü eklemek de artık mümkün.

Görünüm Değişiklikleri

Başlık çubuğu artık zarif bir görünüme sahip durumda ve başlık çubuğunun herhangi bir yerinden sürükleyebilirsiniz.

Açılan düğme yeniden boyutlandırıldı ve yeniden renklendirildi. Böylece artık son açılan sekmenin sağında kalıyor. Simge durumuna küçültme, büyütme ve kapatma düğmeleri de aynı şekilde düzgün bir görünüş sağlamak için yeniden renklendirildi.

Seçim ve Anahtar Bağlantıları

Konsolun içindeki metni seçmek için tıklamak ve sürüklemek üzere mouse kullanırken, yukarıdaki ve altındaki metni seçmeye devam etmek için mouseu imlecinizi pencerenin dışına sürükleyebilirsiniz.

Artık metin bölümlerini çift veya üçlü tıklayarak seçebilirsiniz. Çift tıklatma için sınırlayıcılar, “wordDelimiters” özelliğini kullanarak profiles.json yapılandırma dosyasında ayarlanmaktadır.

Erişilebilirlik İyileştirmeleri

Terminalin kontrolleri ve içerikleri artık, Ekran Okuyucusu gibi araçların Terminal’in UI kontrollerinin içeriğini sorgulamasını, gezinmesini ve okumasını sağlayan bir Kullanıcı Arabirimi Otomasyonu (UIA – User Interface Automation) ağacı olarak gösteriliyor.

Azure Cloud Shell Connector Desteği

Artık Windows Terminali içindeki Azure Cloud Shell‘e bağlanabilirsiniz. Azure Cloud Shell, bulutta çalışan ve Azure’da depolanan dosyalarınıza ve projelerinize erişmenizi sağlayan tarayıcı tabanlı bir komut satırı uygulamasıdır.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi İndirilmeye Sunuldu!

Yeni Windows Terminali test etmeye başlamak istiyorsanız önizlemeyi, Windows 10 sürüm 18362 veya daha üst sürümleri çalıştıran herhangi bir cihazdaki Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. Zaten uygulama bilgisayarınızda yüklüyse, bu güncelleme otomatik olarak indirilir ve yüklenir.

Windows Terminali’ni indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir