Yazılım

Dosyaları Saklamak ve Yedeklemek için Google Drive Kullanın

Google Drive, Google tarafından Nisan 2012’de duyurulan ücretsiz bulut depolama platformudur. 

Google Drive tam olarak nedir? Kelime işlem gücüne sahip çevrimiçi ve çevrimdışı bir depolama sistemidir. Hem çevrimiçi kelime işleme, elektronik tablo ve sunum araçlarını hem de bilgisayarlarınızda dizüstü bilgisayarları, tabletleri ve cep telefonları arasında eşitlemek için dosyaları sürükleyip bırakabileceğiniz bir sanal klasörün rahatlığını elde edersiniz. Google Drive’ı kullanmanın birkaç yolu vardır.

Google Drive’ı Yükleme

Bu adrese giderek Google Drive için Yedekleme ve Senkronizasyon programını indirebilirsiniz. Google Drive uygulamasını herhangi bir dizüstü bilgisayara, masaüstüne, tablete veya telefona indirebilirsiniz.

Google Drive uygulamasının çalıştığı yerler:

  • Windows 10
  • Windows XP
  • Windows Vista
  • Windows 7
  • Mac OS 10.6
  • Mac OS 10.7
  • Android 2.1 ve üstü
  • iOS 3.0 ve üstü

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla, Google Drive’ı kullanmak, Web’de olduğunuzda Google Dokümanlar’ı kullanmak gibidir.

Google Drive uygulamasını yüklediğinizde, bilgisayarınızın masaüstünde bir klasör olduğunu fark etmişsinizdir. Dosyaları klasöre sürükleyip bırakabilir ve etkinliğiniz Web ile senkronize edilir ve Google Drive ile senkronize ettiğiniz tüm bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda kullanılabilir.

Bu, dosyalarınızın bu klasöre indirileceği ve her değişiklik yaptığınızda buluta geri yükleneceği anlamına gelir. Masaüstü klasörünü bir klasörden başka bir şey olarak kullanamazsınız. Dosyaları dönüştüremez veya Google+ ‘da paylaşamazsınız.

Masaüstünüzün alan tükettiğini fark ederseniz, ayarlarınızı yalnızca seçilen klasörleri veya dosyaları senkronize edecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Depolama Limitleri

Google Drive, size sonsuz depolama alanı sunmuyor. Şu anda 15 GB’lık ücretsiz depolama alanıyla sınırlandırılmışsınız veya bu depolama alanına eklemek için aylık bir ücret ödeyebilirsiniz. Sınırınızı aşarsanız, yine de dosyalarınıza erişebilirsiniz, ancak sınırın altına gelene kadar bunlardan daha fazlasını ekleyemezsiniz. Senkronizasyon da durdurur, bu nedenle herhangi bir depolama sorununu hızlı bir şekilde halletmeniz gerekir.

İlgili  Windows 10 için en iyi 10 dosya paylaşım programı

Dosyaları Dönüştürme

Web’deki Google Drive’dan, bir dosyaya sağ tıklayın ve dosyayı Google Dokümanlar biçimine dönüştürmek için uygun seçeneği belirleyin. Dönüştürebileceğiniz dosyalar Word, Excel, OpenOffice, PowerPoint ve daha fazlasını içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir