Android

Google Android Nedir?

Android nedir? Robotlardan bahsetmiyoruz. Bu durumda, akıllı telefonlar hakkında konuşuyoruz. Android, Google tarafından geliştirilen popüler, Linux tabanlı bir cep telefonu işletim sistemidir. Android işletim sistemi (OS) telefonları, saatleri ve hatta araba ses sistemlerini güçlendirir. Daha yakından bakalım ve Android’in gerçekte ne olduğunu öğrenelim.

Android Açık Kaynak Projesi

Android yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu projedir. Google, Android platformunu aktif olarak geliştirir, ancak cihazlarında Android kullanmak isteyen donanım üreticilerine ve telefon operatörlerine ücretsiz olarak bir kısmını verir. Google, yalnızca Google’ın işletim sisteminin Google uygulamaları bölümünü yükledikleri takdirde ücretlendirir. Android kullanan pek çok büyük cihaz da hizmetin Google uygulamaları bölümünü tercih ediyor. Önemli bir istisna; Amazon Kindle Fire tabletleri Android kullanıyor olsa da, Google bölümlerini kullanmazlar ve Amazon ayrı bir Android uygulama mağazası bulundurur.

Telefonun Ötesinde

Android, telefonları ve tabletleri güçlendiriyor ancak Samsung, kameralar ve hatta buzdolapları gibi telefon dışı elektronik cihazlarda da Android’i kullanmaktadır. Android TV, Android kullanan bir oyun/akış platformudur. Parrot, Android ile dijital fotoğraf çerçevesi ve bir araba ses sistemi bile yapmaktadır. Bazı cihazlar, açık kaynaklı Android’i Google uygulamaları olmadan özelleştirir, böylece Android’i gördüğünüzde tanımayabilirsiniz.

Google Android Nedir?

Google Play (Android Market)

Herkes SDK’yı (yazılım geliştirme kiti) indirebilir ve Android telefonlarına uygulamalar yazabilir ve Google Play Store için geliştirmeye başlayabilir. Google Play pazarında uygulamalar satan geliştiriciler, Google Play pazarını korumak için sattıkları ücretlerden satış fiyatının yaklaşık % 30’unu alır.

Bazı cihazlar Google Play desteği içermez ve alternatif bir mağaza kullanabilir. Kindles, Amazon’un kendi uygulama pazarını kullanıyor. Bu da Amazon’un herhangi bir uygulama satışından para kazanmasını sağlıyor.

Servis Sağlayıcıları

iPhone çok popüler oldu, ancak ilk kullanıma sunulduğunda, AT & T’ye özeldi. Android açık bir platformdur. Birçok üreticinin Android destekli telefonları sunması olası, ancak cihaz üreticileri bir taşıyıcıyla özel bir anlaşmaya sahip olabilir. Bu esneklik, Android’in bir platform olarak inanılmaz derecede hızlı büyümesini sağlıyor.

İlgili  Google’ın Yaklaşmakta Olan Fuchsia İşletim Sistemi Android Uygulamalarını Destekleyecek

Google Android Hizmetleri

Google, Android’i geliştirdiğinden, çok sayıda Google uygulama hizmetiyle birlikte gelir. Gmail, Google Takvim, Google Haritalar ve Google Now çoğu Android telefonunda önceden yüklüdür. Ancak, Android değiştirilebileceği için, taşıyıcılar bunu değiştirmeyi seçebilir. Örneğin Verizon Wireless, bazı Android telefonlarını varsayılan arama motoru olarak Bing’i kullanacak şekilde değiştirdi.

Dokunmatik ekran

Android, dokunmatik ekranı destekler ve dokunmatik olmadan kullanımı zordur. Bazı navigasyon için trackball kullanabilirsiniz, ancak neredeyse her şey dokunma ile yapılır. Android, aynı zamanda, yakınlaştırma / uzaklaştırma gibi çoklu dokunma hareketlerini de destekler. Bununla birlikte, Android, joystick (Android TV için) veya fiziksel klavyeler gibi diğer giriş yöntemlerini potansiyel olarak destekleyebilecek kadar esnektir.

Android’in son sürümlerindeki yumuşak klavye (ekran klavyesi), tuşlara tek tek dokunmayı veya sözcükleri hecelemek için harfler arasında sürüklemeyi destekler. Sonra ne demek istediğini tahmin eder ve kelimeyi otomatik olarak tamamlar.

Parçalanma

Android’in sıkça eleştirildiği bir bölüm, parçalanmış bir platform olmasıdır. Parrot’un fotoğraf çerçevesi, örneğin, bir Android telefona kesinlikle benzemiyordu. Motorola, HTC, LG, Sony ve Samsung gibi telefon taşıyıcıları Android’e kendi kullanıcı arayüzlerini eklediler ve eklemeye de devam ediyorlar.

Son

Android, tüketiciler ve geliştiriciler için heyecan verici bir platform. iPhone’un birçok yönden zıttı. iPhone, donanım ve yazılım standartlarını kısıtlayarak en iyi kullanıcı deneyimini yaratmaya çalıştığında, Android mümkün olduğu kadar işletim sistemini açarak bunu sağlamaya çalışır.

Bu hem iyi hemde kötü. Android’in parçalı sürümleri, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir, ancak aynı zamanda varyasyon başına daha az kullanıcı anlamına gelir. Bu, uygulama geliştiricileri, aksesuar üreticileri ve teknoloji yazarlarını desteklemenin daha zor olduğu anlamına geliyor. Her bir Android güncellemesinin, her bir cihazın belirli donanım ve kullanıcı arayüzü yükseltmeleri için değiştirilmesi gerektiğinden, bu, değiştirilmiş Android telefonlarının güncellemeleri almasının daha uzun süreceği anlamına da gelir.

İlgili  Google Çeviri'nin Kamera ile Çeviri Özelliğine 60 Yeni Dil Eklendi

Parçalanma sorunları bir yana, Android piyasadaki en hızlı ve en şaşırtıcı telefonlardan ve tabletlerden bazılarına sahip güçlü bir platform.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir