Apple

Apple iOS 13 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

Bu yazımızda iOS 13 yenilikleri ve iOS 13 çıkış tarihi gibi konularla beraber en iyi yenilikleri ele alıyoruz.

10 Eylül’de gerçekleştirilen Apple etkinliğiyle beraber iOS 13 çıkış tarihi için 19 Eylül tarihi duyuruldu. Daha sonra 30 Eylül’de ek yazılım özellikleriyle cihazları iOS 13.1’e güncellenecektir.

iOS 13 ve iPadOS 13 Sürümüyle İlgili Bir Not

İlk kez Apple, iOS sürümünü ikiye bölüyor. iPhone için iOS 13 ve iPad için iPadOS 13.

Apple, iOS 13’ü iPhone 6S ve daha yüksek sürümlere çıkarmaya ayarlamış durumda. iOS 13 indirmek için 19 Eylül tarihinde Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidebilirsiniz.

Koyu Mod

iOS 13, siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin olan sistem çapında bir koyu mod sunuyor.

OLED ekranlı iPhone’larda (iPhone X, XS ve XS Max), siyah pikseller yanmadığı için bu son derece güzel görünüyor. Bu aynı zamanda az miktarda pil ömründen tasarruf etmenize de yardımcı olacaktır.

Koyu mod etkinleştirmek için Kontrol Merkezine gidin, Parlaklık kaydırıcısına uzun dokunun ve ardından “Koyu Mod” butonuna dokunun.

Ayrıca, Ayarlar> Ekran ve Parlaklık> Zamanlama seçeneğine giderek bir zamanlama ayarlayabilirsiniz. Yerel gün batımınızın ne zaman gerçekleştiğine veya özel bir programa bağlı olarak koyu modu etkinleştirebilirsiniz.

Tıpkı macOS Mojave gibi, koyu mod düğmesi uygulamalar ve web sitelerine (Safari’de) kadar değişiklik yapmaktadır. Uygulama veya web sitesi destekliyorsa, otomatik olarak açık ve koyu görünüm arasında geçiş yaparlar.

Yeni Fotoğraflar Sekmesi

iOS 13 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

Apple, fotoğraf koleksiyonunuza yıllar, aylar ve günler halinde düzenleyerek göz atmanızı kolaylaştırıyor. iOS 13’te Fotoğraflar uygulamasını açtığınızda, alt araç çubuğunda yeni bir “Fotoğraflar” sekmesi göreceksiniz. Üzerine dokunduğunuzda, dört bölüm göreceksiniz: Yıllar, Aylar, Günler ve Tüm Fotoğraflar.

Apple, kitaplığınızdan en iyi fotoğrafları akıllıca seçer. Gezinirken otomatik oynatılan videoları ve Canlı Fotoğrafları bulabilirsiniz. Neyse ki, ekran görüntüleri ve indirilen görüntüler bu özellikte kesinti yapmıyor.

Yıl bölümü, geçmiş yılların tümünde belirtilen güne ait en iyi fotoğrafınızı görüntüler ve daha basit bir alternatif oluşturur.

İlgili  Samsung Galaxy Fold 2 batarya kapasitesi ortaya çıktı

Yeni Fotoğraf ve Video Düzenleyici

Bir fotoğrafı veya videoyu görüntülerken Düzen menüsüne girdiğinizde, yeni bir düzenleyici bulabilirsiniz. Yeniden tasarlanan fotoğraf düzenleyici, daha anlaşılır Instagram tarzı bir arabirime sahip. Resmin altında, düzenleme araçlarının bir karışımını görebilirsiniz. Bir araç seçin ve yoğunluğu ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın.

iOS 13 aynı zamanda Vibrance, Beyaz Dengesi, Keskinleştirme, Tanım, Gürültü Azaltma ve Vignette ayarlarını yapmak için bazı yeni düzenleme araçları da ekliyor. Ayrıca, Apple artık iPhone sahiplerinin filtreler için yoğunluğu ayarlamalarına izin veriyor.

Yeni video düzenleyicide, video oranını hızlıca değiştirebilir, kırpabilir veya döndürebilirsiniz. Video düzenleyicide ayrıca, pozlamayı artırmanıza ve videonuza filtreler uygulamanıza izin veren kendi ayarlama araçları da bulunuyor.

Fotoğraflar ve videolar için yapılan tüm düzenlemeler artık geri dönülebilir. İstediğiniz zaman orijinal medyaya geri dönebilirsiniz.

Safari ile Dosyaları İndirin

Artık Safari kullanarak dosyaları indirebilirsiniz. Bir indirme bağlantısıyla karşılaştığınızda, dosyayı indirmek isteyip istemediğinizi soran bir açılır pencereyi görmek için üzerine dokunun. Araç çubuğundaki yeni bir İndirilenler simgesini görüntülemek için “İndir” düğmesine tıklayın. Buradan tüm indirmeleri izleyebilir, kontrol edebilir ve açabilirsiniz.

Varsayılan olarak, indirilen dosyalar iCloud Sürücünüzdeki İndirilenler klasörüne gider. Ayarlar> Safari> İndirilenler seçeneğine gidip “iPhone’umda” seçeneğini seçerek iPhone’unuzdaki yerel depolamaya geçebilirsiniz.

Daha Sıkı Konum ve Bluetooth Erişim Kontrolleri

Bazı hileli uygulamalar, iPhone’unuzun konumunu izlemek için Bluetooth ve Wi-Fi verilerini geçici bir çözüm olarak kullanıyor. iOS 13’te artık güvenmediğiniz uygulamalar için Bluetooth erişimini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun ses çalmak için Bluetooth cihazlarını kullanmakla ilgisi yok. Bazı uygulamalar (Google uygulamaları gibi), Chromecast gibi aksesuarlara bağlanmak için Bluetooth erişimi gerektirir.

iOS 13 ayrıca Konum Servisleri özelliğini de büyük ölçüde yeniliyor. Bir uygulama artık yüklendikten hemen sonra sürekli arka plan konum izlemesine erişemez. Konum erişimi için açılır pencereyi ilk gördüğünüzde, “Her Zaman İzin Ver” düğmesi kullanılamaz.

Bunun yerine, seçenekler şimdi “Uygulamayı Kullanırken İzin Ver”, “Bir Kere İzin Ver” ve “İzin Verme” şeklindedir. “Bir Kere İzin Ver”, uygulamadan çıktıktan sonra konum erişimini durduracak yeni bir özelliktir.

Uygulamayı kullanırken konum erişimini sağlamak için “Uygulamayı Kullanırken İzin Ver” seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Artık arka planda konum erişimine her zaman izin verme veya yalnızca uygulamayı kullanırken konum erişimini etkinleştirmeye devam etme seçeneğiniz var. Bu ayarı istediğiniz zaman Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri seçeneğine giderek değiştirebilirsiniz.

İlgili  Kaybolan veya Çalınan Telefonu 'iPhone'umu Bul' ile Bulmak

Memoji Çıkartmaları

iOS 13, her Memoji karakteri için otomatik olarak bir çıkartma paketi oluşturacaktır. Bu, Apple’ın Bitmoji etiketlerinin bir sürümüdür. Çıkartmaları Mesajlar uygulamasındaki Memoji Çıkartmaları uygulamasında bulabilirsiniz.

Memoji ve Animoji etiketleri, klavyedeki Emoji menüsünde bulunacaktır, böylece herhangi bir mesajlaşma uygulamasında onlara erişebilirsiniz. WhatsApp gibi uygulamalar, Memoji etiketlerine destek eklerken, desteklenmeyen uygulamalar bunları resim olarak göndermenize izin verir.

Daha İyi Haritalar Uygulaması

iOS 13 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

Haritalar uygulaması iOS 13’te oldukça önemli bir şekilde elden geçiriliyor. Apple’ın yeni harita projesi sayesinde, popüler batı şehirlerindeki harita verileri daha da gelişiyor. Apple, haritalandırma projesi ilerledikçe dünyadaki daha fazla alana aynı iyileştirmeleri getirecektir.

Google Haritalar uygulamasında artık hızlı erişim için bir yeri vurgulayabileceğiniz bir Sık Kullanılanlar bölümü bulunmaktadır. Koleksiyonlar özelliğini, ziyaret etmek istediğiniz yerler topluluğu oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Google Haritalar uygulaması aynı zamanda Look Around adlı kendi Google Haritalar Sokak Görünümü stili özelliğini de getiriyor. Desteklenen bir konumdayken, sürükleyici moda geçmek için “Dürbün” simgesine dokunabilirsiniz. Hangi şehri keşfederseniz gezinmek için kaydırın ve kaydırın.

Tamamen Yenilenmiş Anımsatıcılar Uygulaması

iOS 13 Yenilikleri ve Çıkış Tarihi

iOS 13’teki Anımsatıcılar uygulaması hak edilen şekilde yeni bir tasarım alıyor. Uygulamayı açtıktan sonra, en üstte akıllı listeler bulunan bir kontrol paneli ile karşılaşacaksınız. Her biri zengin medya ekleriyle görevler ve alt görevler içerebilen birden fazla gruplandırılmış liste oluşturabilirsiniz.

Yeni Anımsatıcılar uygulamasındaki en iyi özelliklerden biri Önerilen Tarih’tir.

Tarih ve saati hatırlatmaları daha kolay hale getirir. “Doktor’un randevusu yarın akşam 5’de” gibi bir şey yazabilirsiniz ve son kullanma tarihi için bir öneri olarak “Yarın akşam 5:00” olarak görünecektir. Üzerine dokunun ve anında anımsatıcıya eklenecektir.

AirPods için Ses Paylaşımı

Siz ve arkadaşınız hem bir çift AirPod’a hem de PowerBeats Pro kulaklığa sahipse, şimdi bunları tek bir iPhone’a bağlayabilir ve sesi her iki cihaza da paylaşabilirsiniz.

Eşleştirildiğinde, AirPod’ler AirPlay menüsünde görünecektir. Sesi paylaşmak için sadece ikinci çifti seçin.

Yeni Metin Düzenleme Hareketleri

iOS 13 iPhone’un metin manipülasyonunu çok daha basit hale getiriyor. İlk değişiklik, imleci dokunup basılı tutup hareket ettirmek için basılı tutmanıza izin veriyor.

İkincisi, anında seçmek için bir metin bloğu üzerinde kaydırma yeteneğidir. Metni seçtikten sonra, kopyalamak için üç parmağınızla sıkıştırın. Yapıştırmak için üç parmağınızla sıkın (parmakları genişletin).

iOS 13 güncellemesi ile ilgili tüm yenilikleri buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir