Apple

iPadOS 14 duyuruldu! Yeni neler var?

iOS’tan ayrılmasından bir yıl sonra, iPadOS 14 kendi işletim sisteminde büyümeye devam ediyor. Platform, dokunmatik yüzey ve fare desteğinin eklenmesiyle son birkaç ay içinde birkaç değişiklik aldı ve şimdi iPadOS 14, tableti daha çok yönlü bir bilgisayar haline getiren önemli sayıda değişiklikler getiriyor.

iOS 14 için açıklanan özelliklerin neredeyse tamamı iPadOS 14’e geliyor. İşte iPad için özel olan yenilikler:

Yeni Arama Ekranı

Siri’de olduğu gibi, gelen çağrılar artık tüm ekranınızı kaplamayacak. Bunun yerine, ekranın üst tarafından küçük bir bildirim kutusu görünecek. Burada, üzerinde çalıştığınız her şeyi bırakmadan bir aramayı kolayca kabul edebilir veya reddedebilirsiniz.

Apple, bu özelliğin FaceTime aramaları, sesli aramalar ve Microsoft Skype gibi üçüncü taraf uygulamalar için kullanılabileceğini de belirtiyor.

Genel (Değişken) Arama

Spotlight araması da tekrar düzenleniyor. Siri ve gelen aramalarda olduğu gibi, arama kutusu artık tüm ekranı kaplamayacak. Yeni kompakt tasarım, ana ekrandan ve uygulamaların içinden çağrılabilir durumda olacak.

Ayrıca, özelliğe genel arama ekleniyor. Çevrimiçi uygulamalar ve bilgiler için hızlı bir şekilde, Apple ve üçüncü taraf uygulamaların içinden bilgi bulabilirsiniz. Örneğin, Apple Notes’ta yazılmış belirli bir belgeyi ana ekrandan arayarak bulabilirsiniz.

Metin Kutularında Apple Pencil Desteği

Apple Pencil kullanıcıları için sevindirici bir haber! Karalama adlı yeni bir özellik metin kutularına yazmanıza imkan veriyor. Bir metin kutusuna dokunmak ve klavyenizle bir şeyler yazmak zorunda kalmak yerine, artık bir veya iki kelimeyi kalemle yazabilir ve iPad’in otomatik olarak metne dönüştürmesine izin verebilirsiniz.

Ayrıca, Apple el yazısı notlarını biçimlendirmeyi kolaylaştırıyor. Seçilen el yazısı metni taşıma ve belgeye boşluk ekleme yeteneğinin ötesinde, el yazınızı kopyalayabilir ve yazdığınız bir metni yapıştırabilirsiniz.

İlgili  iOS 14 duyuruldu! Yenilikler neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir