Cloud

Microsoft, Teams’deki gizlilik ve güvenlik özelliklerini vurgulayarak Zoom’un önüne geçiyor

Geçen hafta, teknoloji endüstrisindeki insanların çoğu Zoom video konferans çözümünün gizlilik ve güvenlik sorunları hakkında tartışıyordu.

Bu sorunlar nedeniyle, ABD’deki bazı bölgelerdeki okullar uzaktan eğitim için Zoom kullanımını yasaklamaya başladı. Zoom’a en güvenilir alternatif ise Microsoft Teams. Microsoft, Microsoft Teams’de gizlilik ve güvenliğe yaklaşımlarını vurgulayan bir blog yazısı yayınladı.

Microsoft, Teams’deki video konferanslar için kullanılabilir gizlilik ve güvenlik kontrolleri olarak şunları listeliyor:

  • Toplantı seçenekleri: Toplantı seçenekleriyle, kuruluşunuzun dışından kimlerin toplantılarınıza doğrudan katılabileceğine ve birisinin içeri girmesi için lobide kimlerin beklemesine karar verebilirsiniz.
  • Toplantıdaki roller: Toplantı düzenleyicisi, Teams toplantısında “sunum yapan kişileri” ve “katılımcıları” belirleyen rolleri tanımlayabilir ve hangi toplantı katılımcılarının toplantıda içerik sunmasına izin verileceğini kontrol edebilir.
  • Kayıt için katılımcı onayı: Tüm toplantı kayıtlarına, katılımcılara bir kayıt yapıldığına dair bir bildirim eşlik eder. Bildirim ayrıca çevrimiçi katılımcılar için gizlilik bildirimi ile bağlantılıdır ve toplantı düzenleyicisi hangi katılımcıların kayıt yapabileceğini kontrol edebilir.
  • Toplantı kaydı erişimi: Toplantı kaydı erişimi, toplantı düzenleyicisi başkalarına kayda erişme yetkisi vermedikçe, çağrıda bulunan veya toplantıya davet edilen kişilerle sınırlıdır. Kayıtlar Microsoft Stream’e yüklenir ve hesap yöneticileri tarafından etkinleştirilen izinlere göre paylaşılabilir ve indirilebilir.
  • Kanal denetleme ve denetimleri: Kanal sahipleri kanal konuşmasını denetleyebilir ve kanal konuşmalarında kimin içerik paylaşmasına izin verilip verilmeyeceğini kontrol edebilir. Bu, yalnızca uygun içeriğin başkaları tarafından görüntülenmesini sağlar.

Yukarıdaki denetimlere ek olarak Microsoft, aşağıdaki gibi çeşitli gizlilik bilgileri de sunmaktadır. Microsoft Teams ayrıca 90’dan fazla yasal düzenleme ve endüstri standardına sahip durumda.

  • Verilerinizi asla reklam sunmak için kullanmayız.
  • Teams toplantılarında katılımcının dikkatini veya çoklu görevini izlemiyoruz.
  • Aboneliğinizin sona ermesinden sonra verileriniz silinir.
  • Verilerinize erişimin kısıtlanmasını sağlamak için güçlü önlemler alıyoruz ve devletin veri taleplerine yanıt vermek için gereksinimleri dikkatle tanımlamaktayız.
  • Kendi müşteri verilerinize istediğiniz zaman ve herhangi bir nedenle erişebilirsiniz.
İlgili  Windows 10'da Oyun Modu nasıl etkinleştirilir?

Microsoft Teams’in güvenlik ve gizlilik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki buraya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir