Google

İşte Chrome 76 sürümü ile gelen yenilikler!

Chrome 76, bugün itibariyle yayınlandı. Bu son sürüm, web üzerinde bazı ciddi değişiklikler getiriyor.  Bunlardan bazılar; Flash şimdi varsayılan olarak devre dışı durumda ve web siteleri artık gizli mod kullanıp kullanmadığınızı algılayamaz.

Flash Varsayılan olarak Devre Dışı Bırakıldı

Chrome Adobe Flash Engellendi Uyarısı

Google Chrome artık tüm web sitelerinde Adobe Flash’ı varsayılan olarak engelliyor. Flash’ı yeniden etkinleştirebilirsiniz, ancak Flash’ı yalnızca tıkla oynat modunda da kullanabilirsiniz. Ayrıca, Chrome’un Aralık 2020’den sonra Flash Player’ı desteklemeyeceğini belirten bir uyarı görebilirsiniz.

Adobe, 2021’den itibaren Flash’ı desteklemeyi de durduracak, bu nedenle Google mantıklı bir hamle yapıyor. O zamana kadar Flash’ı tekrar aktifleştirerek kullanabilirsiniz.

Web Siteleri Gizli Modu Algılayamaz

Siteler, gizli modda devre dışı bırakılmış bir FIleSystem API isteği yaparak gizli modda olduğunuzu algılayabilir. Bazı web siteleri bu numarayı, gizli modda olan ziyaretçileri engellemek için kullanır; çünkü gizli mod, web’deki ödeme aşamalarını atlamanın yaygın bir yoludur. Ancak Google bu boşluğu kapatıyor.

Örneğin, The New York Times gibi bazı haber siteleri, okumanız gereken makalelerin sayısını sınırlar ve sizin dolaşmanızı engellemek için gizli modda okumanızı engeller. Web siteleri artık gizli modları özel olarak algılayamaz ve engelleyemez.

Google, sınırlı sayıda makale sunan web sitelerinde sorun olmadığını söylüyor, ancak okuyucuların giriş yapmasını tavsiye ediyor.

İlgili  Google, 2015 yılında IŞİD tarafından tahrip edilen tarihi Asur heykelinin bir kopyasını 3D yazıcı ile yapıyor

Otomatik Karanlık Mod Web Sitelerine Geliyor

Chrome 76 sürümünden itibaren, web siteleri işletim sisteminizde karanlık modu seçtiğinizi tespit edebilir. Karanlık modu etkinleştirdiyseniz, site sizin için otomatik olarak bir karanlık modu temasını etkinleştirebilir. Web geliştiricileri bundan, CSS‘deki “prefers-color-scheme” sorgusu ile yararlanabilir.

Web sitelerinin bu özelliği etkinleştirmesi gerekir, ancak YouTube ve Twitter da dahil olmak üzere koyu temalar sunan birçok site bu özelliği kullanabilir ve sizin için otomatik olarak etkinleştirebilir.

Chrome, Uzantılarınızın Ne Yaptığını Görmenizi Sağlıyor

Chrome 76 Güncellemesi

Google, tarayıcı uzantılarını engelliyor ve yalnızca çalışması için ihtiyaç duydukları kadar veri talep etmelerini istiyor. Bazı uzantılar, tarama alışkanlıklarınızı sizi uyarmadan izleyebilir. Yeni bir kayıt sayfası sayesinde, sisteminizde bir uzantının ne yaptığını görebileceksiniz.

Şimdilik, bu özellik bir komut satırı anahtarının arkasına gizlenmiş durumda.

Progressive Web Uygulamalarını Kurmak Daha Kolay

Progressive Web Apps (PWA) aslında sizin kullanmanız için yerel bir uygulamaya dönüştürülen web siteleridir. Bir site PWA’ları destekliyorsa, özel bir mobil uygulama oluşturmayı atlayarak zamandan ve geliştirme çabalarından tasarruf sağlayabilirler.

Şimdiye kadar, bir PWA yüklemek çok zordu. Bir site PWA’ları destekliyorsa, Chrome 76’dan itibaren, adres çubuğunun sağ tarafında bir yükleme düğmesi görebilirsiniz.

Chromebook’lar Linux Uygulamaları için GPU Hızlandırması Alıyor

Bir yıldan biraz daha kısa bir süre önce Google, Chromebook’lara Linux uygulamaları getirdi. Bu Linux uygulamaları GPU hızlandırmasına erişemiyordu, bu da oyunlar gibi grafiksel olarak yoğun uygulamaların sorunsuz çalışmadığı anlamına geliyordu. Şimdi Chrome 76 bunu GPU hızlandırma ile çözmeyi hedefliyor.

Her zaman olduğu gibi, Chrome 76 ayrıca Web Ödemeleri API’sinde yapılan geliştirmeler de dahil olmak üzere web geliştiricileri için birçok değişiklik yaptı. Bazı web özellikleri kaldırıldı veya kullanımdan kaldırıldı ve geliştirici araçlarının bazı yeni işlevleri var.

İlgili  Bağlantınız gizli değil hatasının çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir