Google

Google Chrome’a video geçmişi özelliği geliyor!

2019’da Google, Chrome’un menü çubuğuna “medya kontrolü” aracını ekledi ve şu anda mevcut medya oynatma çubuğuyla çalışacak başka bir özellik üzerinde çalışıyorlar.

Birçoğumuz YouTube’da veya Google Chrome aracılığıyla diğer medya platformlarından müzik dinliyor veya video izliyoruz. İnternette gezinirken ve video izlerken veya müzik dinlerken, geniş bir etkinlik izi bırakırsınız ve Chrome’un geçmişindeki son çalınan müzik veya videoyu bulmak biraz zor olabilir.

Windows 10, Linux ve macOS için Chrome, tarayıcıda medya oynatma geçmişinizi izlemenize yardımcı olacak yeni bir özellik alıyor. Bir Google mühendisi, Chromium Gerrit’te “medya geçmişi” adı verilen bir özellik için bir dizi bilgi yayınladı.

Bilgiye göre, Google Chrome medya oynatma geçmişinize kolayca erişmenize imkan verecek. Özelliği etkinleştirdikten sonra, medya oynatma geçmişi tarayıcı içinde ayrı olarak saklanacak ve Google ayrıca medya URL’lerini geçmişinizden silmenize de izin verecek.

Chrome geçmişinden bir öğe sildiğinizde medya oynatma geçmişinizden de kaldırılacak.

Medya Geçmişi için devam edebileceğimiz medya oturumlarını kaydeden bir oturum tablosu var. Şu anda yalnızca sesli videoyla ilgileniyoruz. Bu, bir ortam oturumunun yalnızca ses mi yoksa hem ses hem de video olup olmadığı hakkında veri içeren bir MediaAudioVideoState enum’u eklemektedir. Web oturumları için bu, yönlendirilen pencereyi takip edecektir çünkü medya geçmişi için kullandığımız meta verilerin geldiği yer burasıdır.

Şu anda, Chrome Canary’de etkinleştirdikten sonra beta kullanıcı arayüzüne Chrome://media-history adresinden erişebilirsiniz. Temel bir web kullanıcı arayüzüne sahip durumda ve henüz normal kullanıcılara yönelik değil.

Google, Chrome 83’ü kullanıcılara sunduktan sonra bu yıl yeni özelliği duyurabilir.

Kaynak

İlgili  Google, Tüm Uygulamalarının Görünümlerini Değiştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir