İnternet

YouTube videoları Hindistan’da maksimum 480p ile sınırlı

Geçtiğimiz hafta YouTube, bant genişliğinden tasarruf etmek için dünya çapında varsayılan video kalitesini 480p olarak değiştirdiğini söylemişti.

Videolar 480p’de oynatılmaya başlanır, ancak manuel olarak daha yüksek çözünürlüğe geçiş yapabilirsiniz.

Bununla birlikte şirket, Hindistan’da, telefonunuzdaki 480p çözünürlüğü, WiFi ve mobil verileri kullanırken sınırlıyor. İlk olarak XDA Developer tarafından fark edilen gelişme, ülkenin 21 günlük bir karantina sürecinde ortaya çıktı.

YouTube videoları Hindistan'da maksimum 480p'de

Bu hamle, dijital endüstrinin geçen hafta video kalitesini hücresel ağlarda standart (SD) ile sınırlama kararıyla uyumlu durumda. Ancak Google, kısıtlamanın cihaz türüne göre olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca, “Hindistan’daki cep telefonlarında kullanıcıların 480p‘nin üzerinde bir çözünürlüğü manuel olarak seçme seçeneğini geçici olarak kaldırdığını” da bildirdi.

Hindistan, aylık 285 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla muhtemelen YouTube‘un en büyük tüketici tabanına sahip. Daha fazla insan evlerinde kısıtlı kaldığından, internet kullanımı ülkede, özellikle sosyal medya ve video akışı uygulamalarında artış gösteriyor.

Bu amaçla, WhatsApp artık bant genişliğinden tasarruf etmek için Durum güncellemelerindeki videoları Hindistan’da 15 saniyeyle sınırlandırıyor.

Netflix ve Amazon Prime gibi akış tabanlı firmalar da korona virüs pandemisi nedeniyle birçok ülkede video kalitesini düşürmüş durumda.

Kaynak

İlgili  Stadia Kontrol Cihazı, Başlangıçta Bluetooth Kulaklıkları Desteklemeyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir