İnternet

Chrome 69 ile Sitelerde ki “Güvenli” Yazısı Kalkıyor

Google, Chrome’un 10. yıldönümünü yepyeni bir temayla kutluyor ve yeni büyük bir değişiklik daha getiriyor. Chrome 69 ile adres çubuğunda tanıdık yeşil kilit ve “Güvenli” göstergesi artık yok.

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar, şifre, kredi kartı numarası veya diğer özel bilgileri girmeden önce yeşil kilidi ve “Güvenli” ifadelerini aramaya alıştırılmıştı. “Güvenli” sözcüğü, bağlantının HTTPS güvenliği ile şifrelenerek 3.kişiler tarafından takip edilememesini sağladığını belirtmekteydi.

4 Eylül 2018’de yayınlanan Chrome 69 ile “Güvenli” kelimesi gitti ve kilit simgesi parlak yeşilden tek renkli bir griye dönüştü.

Google’ın görüşüne göre, ziyaret ettiğiniz her web sitesi HTTPS şifrelemesini kullanan güvenli bir web sitesi olmalıdır. Chrome, artık standart HTTP bağlantılarının “Güvenli Değil” olarak bildirmektedir. Bu nedenle, Chrome sizi uyarmadığı sürece güvenli bir site kullanıyorsunuz demektir.

Google’dan Mariko Kosaka’nın Twitter’da belirttiği gibi, bu sadece ilk adım. Bir gün, Google bu kilit simgesini adres çubuğundan tamamen kaldıracaktır.

Bu yeni tasarım, yeşil kilidi arayan herkes için biraz garip olacak, ancak buna alışmak zorundayız.

İlgili  Google Chrome'a video geçmişi özelliği geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir