İnternet

Netflix Online İzleme Platformu Hakkında Her şey

Online TV dizilerini ve filmleri düşündüğümüzde, çoğumuz için akla ilk gelen şey Netflix’dir. Çünkü TV dizileri ve filmleri için iyi bir kaynak.

Netflix Nedir?

Hatırlamayan veya hiç bilmeyenler için Netflix, 1997 yılında her DVD’yi satın almak yerine, posta ile DVD’lere sabit bir aylık ücret ödemeyle sahip olma konsepti ile başlamıştı.

Ancak, bu sadece bir başlangıçtı, 2007’de olduğu gibi Netflix, posta ile DVD kiralama programına ek olarak, TV dizileri ve filmleri akış halinde abonelerin izleyebileceği bir platformun duyurusunu gerçekleştirdi.

Ardından, 2008 yılında, çok ilginç bir şey oldu, Netflix, aynı zamanda Netflix tarafından sağlanan içerik akışı için internete bağlanabilen ilk Blu-ray Disk oynatıcısını tanıtmak için LG ile ortaklık kurdu.

Söylemeye gerek yok, Netflix akışının Xbox, Apple cihazları ve giderek artan sayıda TV’de kullanılabilir hale gelmesi uzun sürmedi. Aslında, bugün Netflix’i birçok akıllı telefonda bile izleyebilirsiniz!

Netflix Nasıl Çalışır?

Yukarıda belirtildiği gibi, Netflix içeriğine, Akıllı TV’ler, Blu-ray Disk Oynatıcılar, Medya Aktarıcılar, Oyun Konsolları, Akıllı Telefonlar ve Tabletler dahil olmak üzere birçok internet bağlantılı cihaz aracılığıyla erişilebilir. Ancak, Netflix ücretsiz bir hizmet değildir (30 günlük ücretsiz deneme sürümü olsa da).

Netflix aylık ücret gerektiren abonelik tabanlı bir hizmettir. 2018 itibariyle ücret yapısı şöyle:

  • Temel: Sadece SD çözünürlük erişimi isteyen yeni aboneler için aylık 15,99 TL. 1 cihazla sınırlıdır.
  • Standart: Aylık 27.99 TL. 1080p çözünürlüğe kadar, aynı anda 2 cihazda görüntüleme yapılabilir.
  • Özel: Ayda 39,99 TL. 4K UHD çözünürlüğe kadar. Aynı anda 4 cihaza kadar izlemeyi sağlar.

Netflix hizmetine eriştiğinizde, TV ekranında yüzlerce TV dizi ve filminde ikonlara (DVD kapakları gibi) tıklayarak veya bir arama aracıyla dolaşmanızı sağlayan ekran menüsü görüntülenir. Netflix ekran menüsünün görünümünün, ona erişmek için kullanılan cihaza bağlı olarak biraz değiştiğini belirtmek isteriz.

Netflix Online İzleme Platformu Hakkında Her şey

Netflix ile İzleyebilecekleriniz

Netflix, yüzlerce TV programı ve film başlığı sunuyor ve eklemeler (ve çıkarmalar) aylık olarak yapılır. Ancak, size ne beklemesi gerektiğine dair bir fikir vermek için, bazı örnekler (2018 itibariyle, herhangi bir zamanda değişebilir):

Lost, Marvel’s Agents of Shield, Once Upon A Time

CBS TV Dizileri

How I Met Your Mother, Hawaii Five-0 (Classic Series), Hawaii Five-0 (Current Series), Mash, Star Trek – The Original Serisi

FOX TV Dizileri

Bob’s Burgers, Bones, Fringe, New Girl, X-Files

NBC TV Dizileri

30 Rock, Cheers, Heroes, Parks and Recreation, Quantum Leap, The Blacklist, The Good Place

WB TV Dizileri

Arrow, The Flash, Legends of Tomorrow, Supernatural, Supergirl

AMC TV Dizileri

Breaking Bad, Comic Book Men, Mad Men, Walking Dead

Diğer TV Dizileri

Sherlock, Sons of Anarchy, Star Trek – The Next Generation, Star Wars: The Clone Wars

Netflix Original Serisi

The Queen, Mindhunter, House of Cards, Daredevil, The Defenders, Orange Is The New Black, Sense8

Filmler

Hugo, Marvel’s The Avengers, Star Trek Into Darkness, The Hunger Games – Catching Fire, The Wolf of Wall Street, Twilight, Zootopia

Ancak, Netflix’in sunduğu kadarıyla bazı sınırlamalar vardır. Öncelikle, yukarıda belirtildiği gibi, her ay eklenen programlar ve filmler değil, bir süre sonra (veya popülerliğin azalması) içerik de hizmetten de “silinir”. Ne yazık ki, Netflix bu bilgileri servis menüsünde yayınlamıyor, ancak üçüncü taraf kaynaklardan edinilebilir. Ayrıca, Netflix, kendi web sitesinin PR bölümünden erişilebilen orijinal içeriğine gelecek ilavelerin bir listesini yayınlıyor.

Ayrıca, dikkat çekmek için bir başka önemli nokta, Netflix’in çok sayıda TV dizisi sunmasına rağmen, şu anda yayınlanıyorsa ve çok sezonlu bir dizi olsa da, şu andaki sezonu değil, yalnızca geçmiş sezonlara erişebilirsiniz.

Netflix Online İzleme Platformu Hakkında Her şey

Netflix Gizli Kategoriler

Netflix ile ilgili bir başka ilginç şey, gizli kategori listesi sistemidir. Netflix kullandığınız sırada, görüntülenen TV / Film seçim menüleri, tür tercihlerinizi ne düşündüğüne daha fazla uymaya başlar. Bununla birlikte, bu içerik sunma sistemi, sınırlı seçimlerle sizi içeri sokma eğilimindedir ve sonuç olarak, ne istediğinizi bulmak için Arama aracını kullanabilirsiniz.

İlgili  Netflix Party Chrome uzantısı indirme

Ancak, doğrudan web sitenizi kullanarak (veya yerleşik bir Web Tarayıcısına sahipse Smart TV’nizi kullanarak) özel URL kodlarını girerek web tarayıcınızın adres çubuğuna girerek diğer kategorilere doğrudan erişebilirsiniz. “Yeni Zelanda Filmleri” için “8 ila 10 yaş arası filmler” ve daha fazlası gibi kategoriler.

Bir Akış Hizmeti Olarak Netflix

Netflix’in bir akış hizmeti olduğunu unutmamak önemli. Diğer bir deyişle, izlemek istediğiniz program veya filmle ilişkili simgeye bastığınızda, oynatmaya başlar – Ancak, daha sonra duraklatmak, geri sarmak, hızlı ileri sarmak ve hatta bitirebilirsiniz. Netflix, neyi izlediğinizi, izlediklerinizi izler ve hatta geçmiş görüntüleme deneyiminize dayanan bir öneriler listesi sunar.

Netflix İndirme Seçeneği

Ayrıca, Netflix’in yayınlama hizmetinin yanında ekstra bir ücret ödemeden bir indirme seçeneği var.

Netflix Uygulamasını uyumlu bir cihazda (medya akışı, iOS veya eklenen depolama özellikli Android telefon gibi) güncelledikten sonra, evde veya hareket halindeyken izlemek için seçilen Netflix içeriğini indirebilirsiniz.

Ancak, indirmeler için standart veya yüksek kalite için yeterli depolama alanına ihtiyacınız olduğunu unutmayın (4K dahil değil).

3D ve 4K

Geleneksel TV ve film içeriğine ek olarak, Netflix ayrıca sınırlı bir 3D içerik seçimi ve 4K’da sunulan programların sayısı giderek artıyor. 3D ve 4K listeleri yalnızca uyumlu bir cihazda Netflix’i görüntülediğinizde görünmektedirler.

Ayrıca, 3D veya 4K erişimi olmayanlar için, birçok Netflix TV dizisi ve filmi, 720p ve 1080p çözünürlükte ve Dolby Digital Surround olarak sunulmaktadır. Ancak, Netflix internet bağlantınızı otomatik olarak tarar ve geniş bant hızınız 1080p sinyalini işleyebilirse, çözünürlük otomatik olarak azaltılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir