Apple

“Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı” Problemi

Apple kimliğiniz, iPhone’unuzu (veya Apple aygıtlarını) kullanmak için çok önemlidir, dolayısıyla Apple kimliğinizin devre dışı bırakılması gerçek bir sorundur. 

Bu durumda, App Store’dan uygulama satın almak veya Apple ID faturalandırma, abonelik bilgilerinizi güncellemek gibi şeyler yapamazsınız. Devre dışı bırakılmış bir Apple kimliği büyük bir sorun gibi görünebilir, ancak düzeltmek oldukça kolaydır.

Apple Kimliğinin Devre Dışı Bırakılması Nasıl Anlaşılır?

Apple kimliğiniz devre dışı bırakıldığında, Apple cihazı size bildirir. Apple kimliğinizi gerektiren herhangi bir eylemi gerçekleştiremeyeceğiniz gibi, sorun hakkında sizi bilgilendiren bir ekran mesajı da görürsünüz. Görebileceğiniz tam mesaj farklı olabilir, ancak en yaygın olanlar şunlardır:

  • Bu Apple kimliği güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldı
  • Hesabınız güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldığı için oturum açamıyorsunuz
  • Bu Apple kimliği güvenlik nedeniyle kilitlendi
  • Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı

Bu uyarılardan herhangi birini görürseniz, Apple kimliğinizin devre dışı bırakıldığından emin olabilirsiniz.

"Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı" Problemi

Apple Kimliğiniz Neden Devre Dışı Bırakıldı?

Bu noktada en büyük sorun, Apple ID’nizin neden devre dışı kaldığıdır. Temelde tek bir cevap var: güvenliğiniz için. Apple, birisinin yanlış şifre, güvenlik soruları veya diğer hesap bilgilerini kullanarak birçok kez oturum açmaya çalıştığında Apple kimliklerini otomatik olarak devre dışı bırakır.

Bu, sadece unutkan olduğunuz veya yanlış şifreyi çok fazla kez yazdığınızdan kaynaklanabilir. Yine de, birileri Apple kimliğinize yetkisiz erişim sağlamaya çalışıyor.

Standart bir korsanlık tekniği, şifre gibi şeyler için her türlü tahminle bir hesaba giriş yapmayı denemektir. Bunun gerçekleşmesine izin vermek ve hesabınızı riske atmak yerine Apple, birkaç yanlış girdiden sonra saldırıya uğramış olabilecek Apple ID hesabını devre dışı bırakır. Daha sonra, sadece hesabın sahibi olan ve doğru bilgileri bilen kullanıcı onu yeniden etkinleştirebilir.

İlgili  iPhone veya iPad'de Apple ID Oluşturmak

Apple kimliğiniz devre dışı bırakıldığında, hesabı yeniden etkinleştirene kadar – doğru şifre ile bile – giriş yapamazsınız.

Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı Probleminin Çözümü

Devre dışı bırakılmış Apple kimliğinizi yeniden etkinleştirmek oldukça basit. Hesabınızı korumak için Two-Factor Authentication’ı kullanırsanız, sonraki bölüme geçin. Kullanmıyorsanız, şu adımları izleyin:

  1. Apple kimliğinizi sıfırlamak için Apple’ın web sitesine giderek başlayın: https://iforgot.apple.com/
  2. Apple ID kullanıcı adınızı (e-posta adresinizi) ve doğru şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmayı deneyin.
  3. Bu işe yaramazsa veya şifrenizi hatırlamıyorsanız, Apple ID şifrenizi sıfırlamayı seçebilirsiniz.
  4. Hangisini seçerseniz seçin, hesabınızın kilidini açmak veya şifrenizi sıfırlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için Güvenilir Aygıtınızı Kullanın

Bazı kullanıcılar hesaplarına, Apple kimlikleriyle Two-Factor Authentication kullanarak ek güvenlik eklemeyi tercih ederler. Bu yaklaşımla, hem kullanıcı adınız hem de şifreniz varsa Apple kimliğinize giriş yapmaya çalıştığınızda Apple tarafından sağlanan rastgele oluşturulmuş bir koda erişebilirsiniz.

Bu durumda, devre dışı bırakılmış Apple ID’nizi düzeltme işlemi oldukça benzerdir. Tek fark, başlangıçta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı kurarken belirlediğiniz güvenilir cihazlardan birine erişmeniz gerektiğidir. Apple, Apple ID’nizin kilidini açma veya sıfırlama işlemi sırasında rastgele kodu o cihaza gönderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir