Apple

iPhone El Feneri Çalışmama Problemi

iPhone’un el feneri, Apple’ın kahramanlarından biridir; İnsanların hızlı ve rahat bir ışık kaynağına ihtiyaç duyduklarında çok kullanışlı. Elbette çoğu işlevsellik gibi, bazen problemlerle karşılaşabilir.

iPhone’unuzun el feneri simgesi gri renkteyse ve erişilemiyorsa veya el feneri çalışmazsa, deneyebileceğiniz birkaç şey var.

iPhone El Feneri Çalışmıyorsa İşte Yapılacaklar

1- Kamera uygulamasını kapatın. Sadece Kamera uygulamasının açık olması durumu olabilir. Bu, aynı flaşı kullandıkları ve bu nedenle aynı anda kullanılamayacağından, kameranın flaşı ve el feneri arasında bir çatışma yaratır.

iPhone El Feneri Çalışmama Problemi

Bu nedenle, aşağıdakileri yapmalısınız:

 1. Home düğmesine iki defa basın. iPhone X ve sonraki sürümlerde, Ana ekranın sol altından yukarı doğru kaydırın ve hızlıca kaydırmaya devam edin.
 2. Kapatmak için Kamera uygulamasını yukarı kaydırın.

2- iPhone’unuzu yeniden başlatın. El feneri uygulaması açılmaz ise iPhone’unuzu yeniden başlatmayı denemek isteyebilirsiniz.

3- iPhone ayarlarınızı sıfırlayın. Bu, duvar kağıdınızı ve ekran koruyucunuzu silebilse de, kişisel verilerinizin veya uygulamalarınızın hiçbirini silmez. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Ayarlara gidin.
 2. Aşağı kaydırın ve Genel’e dokunun.
 3. Aşağı kaydırın ve Sıfırla’ya dokunun.
 4. Tüm Ayarları Sıfırla’ya dokunun.

Bunu yapmak verilerinizi silmez, daha ziyade iPhone’unuzu varsayılan ayarlarına sıfırlar, bu da Flashlight simgesinin (veya El Fenerinin) tekrar çalışmasını sağlayabilir.

4- iPhone’u önceki bir yedeklemeye geri yükleme.

iPhone El Feneri Çalışmama Problemi

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.
 2. iTunes ekranının sol üst köşesindeki iPhone simgesini seçin.
 3. Telefonunuzun yedeğini almak için Şimdi Yedekle seçeneğini belirleyin.
 4. Yedeklemeyi Geri Yükle’yi seçin.
 5. Kullanılacak yedeklemeyi seçin ve Geri Yükle’yi seçin.
İlgili  iPhone Yedekten Geri Yüklemek

5- iPhone’u fabrika ayarlarına geri yükleyin. Bu, bir yedekleme oluşturarak telefonu fabrika ayarlarına geri yükleyecek ve ardından en son yedeklemeye geri yükleyerek yapılabilir:

 1. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın.
 2. iTunes ekranının sol üst köşesindeki iPhone simgesini seçin.
 3. Telefonunuzun yedeğini almak için Şimdi Yedekle seçeneğini belirleyin.
 4. iPhone’u Geri Yükle’yi seçin.
 5. Geri Yükle’yi seçin.

iPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yükledikten sonra, iTunes tarafından telefonunuzu en son yedeklemeye geri yüklemeniz istenir. Yeni iPhone olarak kur’u seçebilirsiniz, ancak bu önceden kaydedilmiş uygulamalarınızı, verilerinizi ve ayarlarınızı geri yüklemez. Bu nedenle, devam etmeden önce bu yedekleme kutusundan Geri Yükle’yi seçmeniz gerekir.

iPhone El Feneri Çalışmama Problemi

6- iPhone El Feneri Hala Çalışmıyorsa

Bu bir donanım problemidir, yani Apple’la iletişime geçmeniz veya telefonu lisanslı bir onarım noktasına götürmeniz gerekir. Telefonunuz hala garanti kapsamındaysa, ücretsiz olarak tamir edebilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir