Apple

İşte Apple’ın Eski iPhone Modellerinin Desteğini Bitireceği Tarih!

iPhone’un akıllı telefon kullanıcıları arasında bu kadar popüler olmasının çeşitli nedenleri bulunuyor. Bunlardan bazıları için şık tasarım, son teknoloji kamera veya Apple’ın güçlü pazarlaması diyebiliriz. Ancak sürekli olarak göze çarpan sebeplerden biri, özellikle Android’e karşı mükemmel avantaj olan sürekli güncellenen yazılımdır.

Apple bir iPhone piyasaya sürdüğünde bu yeni telefonlardan birini satın alan müşterilerin, en az dört yıllık büyük iOS güncellemelerini alma garantisi bulunuyor. Bu sayı son iPhone‘lar çıktığında arttı ve Statista‘dan gelen veriler ile tabloya daha kolay bakabiliriz.

iPhone 4s’den bu yana her yeni iPhone, desteği kesilmeden önce en az beş büyük iOS güncellemesi aldı. iOS 13 ismiyle dağıtılacak olan yeni yıllık güncellemeden kesilen en son Apple akıllı telefonu ise iPhone 6 (ve 6 Plus) beş güncellemeye ulaştı. Ondan önceki model iPhone 5’ler, geçen yıl iOS 12 ile desteği sonlandırılmadan önce altı güncellemeye ulaşmıştı.

İşte Apple'ın Eski iPhone Modellerinin Desteğini Bitireceği Tarih!

Bu sayı, yaşamları boyunca üç ana güncellemeden daha fazla alamyan Android cihazlarının üstündedir.

Mayıs ayından itibaren, Android’in en yeni sürümü (9 Pie) cihazların % 10.4’üne, son ana iPhone yazılım yükseltmesi iOS 12 ise cihazların % 87’sine kurulmuş durumda.

Sürekli güncellemeler, eski iPhone’ların Apple’ın yeni cihazlarda sunduğu en son özelliklerle güncel olmasını sağlıyor. Bu aynı zamanda elde ettikleri değere de katkıda bulunur ve insanların bu kadar uzun süre onlara bağlı kalmasının nedenlerinden biridir.

Bu yıl Apple, iOS 13 güncellemesini 2015 yılında piyasaya sürülen akıllı telefonu olan iPhone 6s’lere kadar genişletti.

Yazılım güncellemeleri söz konusu olduğunda, Apple Android’e gerçektende fark atıyor.

İlgili  Apple, Apple Watch için Yeni "Halkalarınızı Tamamlayın" Videolarını Yayınladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir