Ne Nedir?

URL Nedir?

URL olarak kısaltılmış olan Uniform Resource Locator, bir dosyanın internetteki yerini tanımlamanın bir yoludur. Yalnızca web sitelerini açmak için değil, aynı zamanda bir sunucuda barındırılan görüntüleri, videoları, yazılım programlarını ve diğer dosya türlerini indirmek için kullandığımız şeydir.

Bilgisayarınızda yerel bir dosya açmak, çift tıklatmak kadar basit, ancak web sunucuları gibi uzaktaki bilgisayarlarda dosyaları açmak için, web tarayıcımızın nereye bakılacağını bilmesi için URL’leri kullanmamız gerekir. Örneğin, aşağıda açıklanan web sayfasını gösteren HTML dosyasını açmak, kullanmakta olduğunuz tarayıcının üst kısmındaki gezinme çubuğuna girerek yapılır.

URL genellikle tek tek harfleri okuyarak telaffuz edilir (yani u – r – l).

URL Örnekleri

Muhtemelen URL’yi girmeye alışkınsınızdır. Örneğin Google’ın web sitesine erişmek için:

https://www.google.com

Tüm adrese URL denir. Başka bir örnek bu web sitesi (ilk) ve Microsoft’un (ikinci):

https://www.technicablog.net
https://www.microsoft.com

Bir yönlendiricinin giriş sayfasına eriştiğinizde aynı kavram geçerlidir; Yönlendiricinin IP adresi, yapılandırma sayfasını açmak için URL olarak kullanılır.

Bir çoğumuz Firefox veya Chrome gibi bir web tarayıcısında kullandığımız bu tür URL‘leri biliyoruz, ancak bunlar bir URL’ye ihtiyacınız olan tek örnek değil.

Tüm bu örneklerde, web sitesini açmak için HTTP protokolünü kullanıyorsunuzdur, ki bu da çoğu kişinin karşılaştığı en büyük olasılıktır, ancak FTP, TELNET, MAILTO ve RDP gibi kullanabileceğiniz başka protokoller de vardır. Bir URL, sabit diskinizde sahip olduğunuz yerel dosyalara işaret edebilir. Her protokol, hedefe ulaşmak için benzersiz bir sözdizimi kuralları kümesine sahip olabilir.

URL’nin Yapısı

URL farklı bölümlere ayrılabilir, her parça uzak bir dosyaya erişirken belirli bir amaca hizmet eder.

HTTP ve FTP URL’leri, protocol://hostname/fileinfo ile aynı şekilde yapılandırılmıştır. Örneğin, URL’sine sahip bir FTP dosyasına erişme şöyle bir şeye benzeyebilir:

FTP://servername/folder/otherfolder/programdetails.docx

HTTP yerine FTP’ye sahip olmanın yanı sıra, web’de karşılaşabileceğiniz başka bir URL gibi görünüyor.

Google’ın bir CPU hatasını açıklayan aşağıdaki URL’yi kullanalım: HTTP adresinin bir örneği olarak ve her bir kısmı tanımlayalım:

https://security.googleblog.com/2018/01/todays-cpu-vulnerability-what-you-need.html

  • https, iletişim kurduğunuz sunucu türünü tanımlayan protokoldür (FTP gibi bir protokoldür).
  • Security, bu belirli web sitesine erişmek için kullanılan ana bilgisayar adıdır.
  • googleblog alan adıdır.
  • com, üst düzey alan adı (TDL) ‘dır. .Net, .org, .co.uk vb.
  • /2018/01/ web sayfasını veya dosyayı düzenlemek için kullanılan dizinleri temsil eder. Web sitesi dosyalarını tutan web sunucusunda, bu URL’nin belirttiği dosyayı bulmak için tıklayacağınız gerçek klasörler olacaktır.
  • todays-cpu-vulnerability-what-you-need.html, URL’nin işaret ettiği gerçek dosyadır. Bir HTML dosyası yerine bir resim, ses dosyası veya başka bir dosya türünü yüklemeye çalışıyorsanız, URL bu dosya uzantısında sona erer (bir PNG veya MP3 gibi).
  • security.googleblog.com, grup olarak Tam Nitelikli Etki Alanı Adı (FQDN) olarak adlandırılır.

URL Sözdizimi Kuralları

Bir URL’de yalnızca sayılar, harfler ve bu karakterlere izin verilir: ()!$-‘_*+.

Bir URL’de kabul edilmek için diğer karakterler kodlanmalıdır (programlama koduna çevrilir).

Bazı URL’lerde URL’yi ek değişkenlerden ayıran parametreler vardır. Örneğin, Google için technicablog araması yaptığınızda:

https://www.google.com/search?q=technicablog

… gördüğünüz soru işareti, Google’ın sunucusunda barındırılan belirli bir komut dosyasını, özel sonuçlar elde etmek için belirli bir komut göndermek istediğinizi anlatıyor.

Google’ın aramaları yürütmek için kullandığı özel komut dosyası,? Q = URL’nin bir kısmının, arama terimi olarak tanımlanması gerektiğini bilir. Bu nedenle, URL’de bu noktaya yazılan her şey, Google’ın arama motorunda arama yapmak için kullanılır.

En iyi kedi videoları için bu YouTube aramada URL’de benzer davranışları görebilirsiniz:

https://www.youtube.com/results?search_query=en+iyi+kedi+videolari

Not: Bir URL’de boşluklara izin verilmemesine rağmen, bazı web siteleri hem Google hem de YouTube örneklerinde görebileceğiniz + işaretini kullanır.

Birden çok değişken kullanan URL’ler, soru işaretinden sonra bir veya daha fazla işareti kullanır. Windows 10 için bir Amazon.com araması için buradaki örneği görebilirsiniz:

https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_2?url=search-alias%3Daps&field-keywords=windows+10

Bir URL’nin bölümleri büyük/küçük harfe duyarlıdır – özellikle, alan adından sonraki her şey (dizinler ve dosya adı).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir