Oyun

Oyuncular için Opera GX Tarayıcısı Yayınlandı

Opera, “Opera GX” isimli dünyanın ilk oyun tarayıcısını yayınladı. Oyundan temalarından ilham alan tasarımı ve çok ilginç bir CPU ve RAM sınırlayıcı özelliği var. Fakat oynadığınız bilgisayar oyunlarına faydası var mı?

Opera GX Nedir?

Opera GX, Windows bilgisayarlar için oyunlarda kullanılması amaçlanan bir masaüstü web tarayıcısıdır. Xbox One veya PlayStation 4 gibi oyun konsolları için de mevcut değil.

Opera‘nın standart tarayıcı versiyonu gibi, Opera GX de Google Chrome web tarayıcısının ve yaklaşmakta olan Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısının temelini oluşturan açık kaynaklı bir proje olan Chromium‘u temel alıyor. Web siteleri Chrome’dakiyle aynı görünüyor.

Bu oyun tarayıcısı ücretsiz ve 11 Haziran 2019 tarihinde E3 sırasında “Erken Erişim” olarak yayınlanmış durumdadır.

Oyun Tarayıcısı Nedir?

Opera GX’in oyun performansınızı çarpıcı biçimde artırmasını beklemeyin. Bu tarayıcı çoğunlukla “oyuncular” için oluşturulmuş şu özellikleri içeriyor: Razer Chroma‘dan ilham alan tema, dahili oyun haberleri ve fırsatları, Twitch paneli ve bir oyun müziği tasarımcısının ses efektleri.

Performansınızı artırabilen tek özellik “GX Kontrolü”: Web tarayıcınızın kullanacağı bellek ve CPU süresini sınırlayabilen dahili RAM ve CPU sınırlayıcıları.

Oyun Teması (Razer Chroma Entegrasyonuyla)

Oyuncular için Opera GX Tarayıcısı Yayınlandı

İlk fark edeceğiniz şey tema muhtemelen teması olacaktır. Opera GX “oyun tarayıcısı” mantığıyla karanlık bir tema ve oyuncu özel cihazlarına ve bilgisayarlarına benzer parlak renklere sahip. Tarayıcının sağ üst köşesindeki “Kolay Kurulum” ikonuna hızlıca tıklayarak, tarayıcının vurgulaması için önceden seçilmiş birkaç renkten birini (veya istediğiniz herhangi bir rengi) seçebilirsiniz. Özelleştirilebilir duvar kağıtları da ayrıca mevcut durumda.

GX Kontrolü: RAM ve CPU Sınırlayıcıları

GX Kontrolü: RAM ve CPU Sınırlayıcıları

Temanın ötesinde en ilginç özellik, tarayıcının “GX Control” olarak adlandırdığı bir özellik var.

Kenar çubuğundaki GX Kontrolü düğmesini tıkladığınızda, “RAM Limiter” ve “CPU Limiter” içeren bir panel görebilirsiniz. Örneğin, tarayıcıyı sisteminizin sadece 12 GB RAM veya sisteminizin CPU kaynaklarının %10’una kadar kullanmasını sınırlayabilirsiniz..

Bu oldukça benzersiz bir özellik. Ancak elbette bunu her zaman etkin bırakmak tarayıcınızı yavaşlatacaktır. Ancak, oyunlar için kaynakları serbest bırakmak amacıyla sekmeleri manuel olarak kapatmak istemiyorsanız, sınırlayıcılar belki size yardımcı olabilir.

Bundan elbette bir performans artışı alıp alamayacağınız belli değil. Windows’un kaynakları otomatik olarak yönetmesi gerekiyor ve bir oyun oynarken tarayıcınız aradan çekilmeli. Ancak bu her zaman doğru şekilde çalışmıyor, bu nedenle oyuncular tarayıcılarını kapatma eğilimindedir ve oyun oynarken 100 sekmeyi arka planda açık bırakmazlar.

Bu Oyun Tarayıcısı Başka Neleri İçeriyor?

Opera GX Tarayıcısı Yayınlandı

Bu tarayıcı oyuncular için hazırlandı. “GX Corner” paneli her zaman sekme çubuğunuzun sol köşesinde bulunur. Yaklaşan oyunlar hakkında haberler ve satışa sunulan oyunların bağlantılarını içeren bir fırsatlar akışı bulunmaktadır. Ayrıca, varsayılan olarak size özel bir oyun haberleri akışı sağlayan bir “Günlük Haberler” bölümü de bulunmaktadır.

Kenar çubuğunda, takip ettiğiniz kanallara göz atabileceğiniz, şu anda çevrimiçi yayın yapanları görebileceğiniz ve hatta izlemekte olduğunuz bir kanal canlı yayın başladığında bile bildirim alabileceğiniz dahili bir Twitch paneli de bulunuyor.

Opera GX ayrıca, Hızlı Arama (Yeni Sekme) sayfasındaki simgelerin üzerine geldiğinizde de dahil olmak üzere “GX Ses” ses efektlerini çalıyor.

Normal Opera Tarayıcı Özelliklerine Sahip Durumda

Opera GX, Opera’da bulunan diğer birçok özelliğe de sahip durumda. Örneğin, mesajlaşma programları kenar çubuğunda bulunuyor ve doğrudan tarayıcınızın arayüzünden sohbet edebiliyorsunuz.

Opera gibi, Opera GX de dahili bir reklam engelleyici, ücretsiz VPN ve web tarayıcınızın dışındaki daha küçük bir kaplamada video oynatmanıza izin veren bir “video pop-out” özelliğine sahip.

Kullanmalı mıyım?

Görünümü sevdiyseniz veya Razer Chroma ve Twitch entegrasyonu gibi özellikler istiyorsanız, Opera GX kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sıradışı görünüme rağmen, web sitelerinde Chrome gibi çalışabilen standart bir Chromium tarayıcısıdır.

Ancak, buradaki ana cazibe merkezi Twitch entegrasyonu ve oyun haberleri gibi estetik ve yerleşik oyun bilgileri özellikleri sayfası. Opera GX’in ilk sürümü, sürüm numarasını “LVL 1” olarak tanımlamaktadır.

Opera GX tarayıcısına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir