Sosyal Ağlar

Instagram Hesapları Nasıl Ele Geçirilir?

Instagram sadece dünyadaki en popüler ikinci sosyal ağ değil, aynı zamanda sayısız fotoğraf blogcuları, modelleri ve diğer internet ünlüleri için de bir gelir aracıdır. Binlerce takipçi ile göz alıcı hesaplar sadece hayranlara değil aynı zamanda siber suçlulara da ilgi gösteriyor. Böyle bir hesap çalınırsa, sonuçlar kötü olabilir. 

Yöntem 1: Sahte Doğrulama

Muhtemelen bazı Instagram hesaplarının yanında mavi bir onay olduğunu fark etmişsinizdir. Yakın zamana kadar, bu durum sembolleri ünlüler, büyük şirketler ve popüler blog yazarlarına ait hesaplar tarafından kullanılmaktaydı. Bu onay özellikle büyük kitlelere sahip hesaplar için önemlidir, çünkü bu prestij ekler ve bu hesapları sahte olanlardan ayırır. Bir rozetin ele alınması o kadar kolay değildi ve bunun için bir başvuru formu veya süreci bulunmuyordu.

Ancak, Instagram, yakın zamanda doğrulama ile ilgili politikasını değiştirdi ve artık uygulamadan doğrulama isteğinde bulunabilirsiniz (bunu yapmak için Ayarlar -> Doğrulama İste’ye gidin) ve hesabınız gerekli ölçütleri karşılarsa rozeti alabilirsiniz.

Bu verileri girdiğinde, şüpheli olmayan kullanıcıya bir karar için 24 saat beklemesi ve bu süre zarfında hesap ayarlarını değiştirmemesi belirtiliyor.

Instagram Hesapları Nasıl Ele Geçirilir?

Bu yöntem, mağdurun şahsi bilgilerini almak için de kullanılabilir; bu da siber suçluların iki faktörlü kimlik doğrulama süreçlerini atlatmasına yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, suçlular, destek hizmetinin ayrıntılarını netleştirmek için hesap sahibiyle iletişim kurabileceğini belirten bir mesaj görüntüler. “Destek servisi” iletişim kurduğunda, SMS kodlarını veya diğer güvenlik bilgilerini isteyen dolandırıcıların kendileridir. Ayrıca, doğrulama için sözde ihtiyaç duyulan bilgileri talep eden sahte bir destek servisi mesajı da gönderebilirler, bunlar, hesap sahibinin arkasındaki gerçek destek hizmeti ile ilgili olarak kullanabilecekleri şekilde kullanılabilirler.

Yöntem 2: Klasik Oltalama

Ayrıca, sahte bir giriş veya şifre sıfırlama sayfalarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, bir kullanıcının hesabının saldırıya uğradığını veya giriş kimlik bilgilerinin güncellenmesi gerektiğini söyleyen veya söz konusu kullanıcının sosyal ağa giriş yapmasını gerektiren “bir fotoğrafa oy vermeyi” teklif ettiğini belirten bir mesaj gönderebilir.

İlgili  Instagram Hesabı Nasıl Kalıcı Olarak Silinir?

Instagram Hesapları Nasıl Ele Geçirilir?

Dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcı ile Instagram, uzun bir süre boyunca her türden dolandırıcılık için tercih edilen bir hedef olmuştur. Bir hesabı ele geçirdikten sonra, kullanıcının kişisel bilgilerine ve mesajlarına erişir. Çoğu zaman, bir hesaba sahip olmakla ilgili olarak, saldırganlar, bağlı olduğu tanıtıcıyı, profil fotoğrafını ve e-posta adresini ve telefon numarasını değiştirir. Bu, gerçek sahibin Instagram hesabına erişimi yeniden sağlaması neredeyse imkansız hale getirir.

Instagram Hesapları Nasıl Korunur?

Her zaman olduğu gibi, önleme tedaviden daha iyidir. Bu basit kuralları gözlemleyerek, güvende kalabilirsin:

  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın.
  • Her zaman Web sayfasının URL adresi için adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine 1stogram.com veya instagram.security-settings.com gibi bir şey söylüyorsa, oradan hızlıca çıkın ve herhangi bir kişisel veri girmeyin.
  • Resmi mağazadan resmi sosyal ağ uygulamasını kullanın – Android için Google Play veya iOS için App Store gibi.
  • Üçüncü taraf hizmetleri ve uygulamaları için kimlik bilgilerinizi kullanmayın

https://usa.kaspersky.com/blog/instagram-hijack/16004/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir