Teknoloji

USB-C Daha Güvenli Olmaya Başlıyor

Şarj ve veri aktarma ihtiyaçları için daha fazla cihaz USB-C‘ye geçerken, teknolojinin daha gelişmiş güvenlik gerektirdiği de açıkça ortaya çıkıyor.

USB Implementers Forumu, USB Type-C Kimlik Doğrulaması ile ilgili böyle bir değişikliği duyuruyor.

Bu yeni güvenlik özelliği, cihazların hem şarj hem de veri bağlantılarında USB-C bağlantılarını doğrulamasını sağlar. Bir kez uygulandığında, cihaz anında bağlı bir USB-C cihazının gerçekten doğru olduğunu onaylar ve ardından buna göre bağlantıyı engeller veya izin verir.

Bu nedenle örneğin, halka açık şarj istasyonlarını kullanırken sağlayacağı faydayı göz önünde bulundurun. Şu anda, bu bir güvenlik riskidir, bir kez cihazınızı bağladığınızda, sonra ne olacağı genellikle kontrolünüz dışındadır. İstasyonun tehlikeye girmesi durumunda verileriniz risk altında olabilir. Bununla birlikte, USB-C Kimlik Doğrulama ile, bağlı cihaz kaynağının uyumlu olmayan bir şarj cihazı olduğunu görebilir ve herhangi bir veriye erişilmeden önce cihazınıza erişimini hemen engelleyebilir.

USB-C Authentication basın bülteni daha fazla ayrıntıya giriyor:

  • Sertifikalı USB-C Tipi şarj cihazlarının, cihazların, kabloların ve güç kaynaklarının kimliğini doğrulamak için standart bir protokol
  • USB veri yolu veya USB Power Delivery iletişim kanallarından kimlik doğrulaması desteği
  • Kimlik doğrulama protokolünü kullanan ürünler, uygulanacak güvenlik politikaları üzerindeki kontrolünü elinde tutar
  • Tüm şifreleme yöntemleri için 128 bit güvenliğe sahip

Tabii ki, cihaz üreticileri ve işletim sistemi geliştiricileri, anlamlı bir şey teklif etmeden önce USB-C Kimlik Doğrulaması desteğini içermelidir ve bu aynı zamanda en büyük dezavantajdır. Umarız, çoğu üretici bu tür bir sistemde değeri görür ve gönüllü olarak ekler.

İlgili  Tesla, Model 3 araçlarına USB-C ve kablosuz şarj ekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir