Windows Rehberi

Windows 10 Parmak İzi Ekleme

Windows 10 parmak izi ekleme adımları ile sadece bir parmak izi kullanarak daha hızlı ve güvenli bir şekilde oturum açmak için Windows Hello kullanabilirsiniz.

Windows 10’da Windows Hello, biyometrik ve PIN kimlik doğrulaması kullanarak cihazınızda oturum açmanın yeni ve daha güvenli yollarına yönelik desteği sunan bir özelliktir.

Başka bir deyişle, Windows Hello kullanıcıların bir cihazın kilidini açmak için yüz ve göz tanıma, parmak izi ve PIN kodu gibi daha kişisel ve güvenli kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılmasını sağlar.

Bu yazımızda, Windows 10’da bir parmak izi okuyucusu kullanarak Windows Hello yapılandırma adımını öğreneceğiz.

Windows 10 Parmak İzi Ekleme Nasıl Yapılır?

Bir parmak izi okuyucuyu kullanarak cihazınızın kilidini açmak için şu adımları kullanın:

1- Ayarları açın.

2- Hesapları tıklayın.

3- Oturum açma seçeneklerine tıklayın.

4- “Windows Hello” bölümünün altında, Ayarla düğmesine tıklayın.

Windows Hello Parmak İzi Nasıl Etkinleştirilir?

Windows 10 Parmak İzi Ekleme

5- Başlayın düğmesini tıklayın.

Windows Hello Parmak İzi Nasıl Etkinleştirilir?

Windows Hello

6- Hesap şifrenizi onaylayın.

7- Sihirbazda belirtildiği gibi parmak izi sensörüne dokunun.

Windows Hello Parmak İzi Nasıl Etkinleştirilir?

8- Parmak izinizi çeşitli açılardan yakalamak için ekran yönergelerini takip edin.

Adımları tamamladıktan sonra, artık cihazınızı kilitleyebilirsiniz (Windows tuşu + L) ve ardından yapılandırdığınız parmağınızla oturum açmak için parmak izi okuyucuyu kullanabilirsiniz.

Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’ni çalıştırıyorsanız, Microsoft Edge’i kullanarak Microsoft hesabınızda çevrimiçi oturum açmak için Windows Hello’i de kullanabilirsiniz. (Windows Hello kullanırken, kişisel bilgileriniz (yüz, göz, parmak izi ve PIN) asla cihazınızın dışına aktarılmaz.)

İlgili  Microsoft Hesabı için Windows Hello Nasıl Kurulur?

Windows 10 Parmak İzi Nasıl Silinir?

Artık Windows 10’da oturum açmak için Windows Hello’i kullanmak istemiyorsanız, özelliği devre dışı bırakmak için şu adımları kullanın:

1- Ayarları açın.

2- Hesapları tıklayın.

3- Oturum açma seçeneklerine tıklayın.

4- “Windows Hello” bölümünün altında, Kaldır düğmesine tıklayın.

Windows Hello Parmak İzi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Adımları tamamladıktan sonra şifre kullanarak giriş yapabilirsiniz. Windows Hello yüz veya PIN’i yapılandırdıysanız, Windows Hello özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için bu yapılandırmaları da kaldırmanız gerekir.

Bu yazı, Windows Hello parmak izi için yazılmıştır, ancak Windows Hello yüz veya PIN’i kurmak için bu talimatları referans olarak da kullanabilirsiniz.

Windows Hello için Uyumlu Cihaz

Yüz tanıma ve parmak izi kimlik doğrulaması yıllardır olmasına rağmen, hala tüm cihazlarda bulunmayan oldukça yeni bir teknolojidir.

Windows 10’da yüzünüzü veya parmak izinizi kullanarak oturum açmak istiyorsanız, Surface Pro 6, Surface Laptop 2, Surface Go, Dell’in Alienware 13, Dell’s Latitude gibi Windows Hello yerleşiklerinde bulunan birçok cihaz vardır.

Ancak, bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, biyometrik kimlik doğrulamasını kullanmak için çok fazla para harcamanıza gerek yok, çünkü dahili bir parmak izi okuyucusuyla birlikte gelen Microsoft Keyboard’u alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir