Windows Rehberi

Windows 10’da Ev Grubu Kullanarak Dosyaları Paylaşma

Windows 7 ve sonraki sürümler için desteklenen Ev Grubu ile yerel ağa bağlı bilgisayarlarda dosyalarınızı güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Microsoft, aynı yerel ağa bağlı işletim sistemlerinin Windows 7 ve sonraki sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar arasında dosyaları güvenli bir şekilde paylaşması için teknik olmayan kullanıcıların kullanması kolay bir yöntem olarak Ev Grubu‘nu çıkardı.

Genelde, ev kullanıcıları Ev Grubu‘nu kullanacaklardır, çünkü dosyaları paylaşmak için çok kolay ve rahat bir yol sunarlar, ancak bu yöntem sınırlı seçeneklere sahiptir. Örneğin, kütüphanelerinizi (Resimler, Videolar, Müzik, Belgeler), klasörler, Yazıcılar ve bilgisayarınıza bağlı diğer cihazları paylaşabilirsiniz. Ancak, dosyaları Windows 7‘den daha eski Windows sürümleriyle veya Android ve iOS gibi farklı bir işletim sistemi çalıştıran diğer cihazlarla paylaşamazsınız.

Ev Grubu Oluşturmak

Yerel ağınızda bir Ev Grubu oluşturmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

1- Denetim Masası‘nı açın.
2- Ağ ve İnternet‘e tıklayın.
3- Ev Grubu‘nu tıklayın.
4- Ev grubu oluştur düğmesini tıklayın.

Windows 10 Ev Grubu Oluşturma

5- Sonrakine tıklayın.
6- Hangi klasörleri ve kaynakları (Resimler, Videolar, Müzik, Belgeler, Yazıcı ve Aygıtlar) paylaşmak istediğinizi seçmek için açılır menüyü kullanın. Bir öğeyi paylaşmak istemiyorsanız, Paylaşılmadı seçeneğini seçtiğinizden emin olun.
7- Sonrakine tıklayın.

Windows 10 Ev Grubu Oluşturma

8- Diğer bilgisayarların katılması için Ev Grubu şifresini not ettiğinizden emin olun ve işlemi tamamlamak için Bitir’i tıklayın.

Windows 10 Ev Grubu Oluşturma

Görevi tamamladığınızda, Ev Grubu ayarları sayfası, şu anda paylaştığınız kitaplıkları ve Ev Grubundan ayrılma ve paylaştığınız kaynakları değiştirme olanağı da dahil olmak üzere ek seçenekleri gösterecek şekilde güncellenecektir.

Ev Grubuna Katılmak

Cihazınızda paylaştığınız dosyalara erişmek için başka bir bilgisayarın Ev Grubuna katılmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

İlgili  Windows 10 Office 30088-26 güncelleme hatası

1- Denetim Masası‘nı açın.
2- Ağ ve İnternet‘e tıklayın.
3- Ev grubu ve paylaşım seçeneklerini seç bağlantısını tıklayın.

Windows 10 Ev Grubuna Katılmak

4- Şimdi katıl düğmesine tıklayın.

Windows 10 Ev Grubuna Katılmak

5- Sihirbazda devam edin ve Ev Grubu şifresini girin.

Ev Grubunda Dosya Paylaşımı

Ev Grubu kullanarak dosyaları paylaşmaya başlamak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Bir Ev Grubu oluşturduğunuzda, bilgisayarınız zaten bu dosyaları ve klasörleri kurulum işlemi sırasında paylaştığınız kitaplıklar içinde paylaşmaktadır. Ancak, farklı bir konumdaki dosyaları Ev Grubuna bağlı kullanıcılarla paylaşmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

1- Dosya Gezgini‘ni açın.
2- Paylaşmak istediğiniz içeriğe gidin.
3- Paylaşmak istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve Paylaş seçeneğini seçin.
4- Alt menüde, Ev Grubu (görünüm) ve Ev Grubu (görünüm ve düzenleme) dahil olmak üzere çok sayıda paylaşım seçeneği göreceksiniz.

Kullanıcıların yalnızca dosyalarınız üzerinde okuma izinleri olmasını istiyorsanız, Ev Grubu (görünüm) seçin.

Kullanıcıların okuma ve yazma izinlerine sahip olmalarını istiyorsanız, dosya ve klasörleri silip oluşturmalarına da izin veriyorsanız, Ev Grubu (görünüm ve düzenleme)‘nu seçin.

Windows 10 Ev Grubuna Katılmak

Bu durumda, daha önce paylaştığınız bir klasörü paylaşmayı durdurmak istiyorsanız, klasörü sağ tıklatın, Şununla paylaş seçeneğini seçin ve bu kez Paylaşımı durdur seçeneğini tıklatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir