Windows

Artık Windows 10 C, B ve D Güncellemeleri Var. Peki Bunlar Nedir?

Microsoft’a göre, Windows 10 “B”, “C” ve “D” güncellemelerine sahiptir, ancak asla “A” güncellemesi yapmaz!

Bu güncellemeler farklı zamanlarda yayınlanır, farklı şeyler içerir ve farklı insanlara sunulur.

Toplu Kalite Güncelleştirmesi Nedir? (Cumulative Quality Update)

Microsoft buna “kalite güncellemeleri” diyor ve her ay bir kez yayınlanıyor. Bu, onları her altı ayda bir, genellikle ilkbahar ve sonbaharda yayınlanan Ekim 2018 Güncellemesi ve 19H1 gibi büyük “özellik güncellemelerinden” ayırır.

Kalite güncellemeleri birikimlidir, yani önceki güncellemelerdeki tüm düzeltmeleri içerir. Bu nedenle, Aralık ayındaki toplu güncelleştirmeyi yüklediğinizde, önceki güncellemeleri yüklememiş olsanız bile, Kasım ayından Ekim ayına kadar olan her şeyin yanı sıra Aralık ayındaki yeni güvenlik düzeltmelerini de alırsınız.

Ayrıca, yeni bir bilgisayarı güncelliyorsanız, yüklenecek yalnızca büyük bir toplu güncelleştirme paketiniz var. Güncellemeleri tek tek yüklemeniz ve her biri arasında yeniden başlatmanız gerekmez.

Bu harika, ancak Microsoft’un C ve D güncellemelerini ele alış biçimi sadece tuhaf.

“B” : Salı Güncellemeleri

"B" : Salı Güncellemeleri

Çoğu insanın aşina olduğu büyük güncellemeler, her ayın ikinci Salı günü çıkıyor. Bunlara “B” güncellemeleri denir çünkü bunlar ayın ikinci haftasında yayınlanır. Microsoft, ayın ilk haftasında genellikle güncellemeleri yayınlamadığı için, neden “A” güncellemesinin olmadığını açıklıyor.

B güncellemeleri, yeni güvenlik düzeltmeleri içeren en önemli güncellemelerdir. Ayrıca önceki B güncellemelerinden daha önce yayımlanmış güvenlik düzeltmelerini ve önceki C ve D güncellemelerinden daha önce yayımlanmış hata düzeltmelerini de içerir.

En önemli Windows Güncelleme türüdür. Ayrıca, ne zaman onları beklediklerini bilen sistem yöneticileri için de tahmin edilebilirler.

“C” ve “D” Güncellemeleri: “İsteğe Bağlı” Önizleme Güncellemeleri

“C” ve “D” güncellemeleri, ayın üçüncü ve dördüncü haftalarında yayımlanır. Bunlar yeni güvenlik güncellemelerini içermez.

Bu güncellemeler, yalnızca yeni hata düzeltmeleri ve diğer güvenlikle ilgili olmayan sorunlar için geliştirmeler içerir. Microsoft, C ve D güncellemelerinin “isteğe bağlı” olduğunu ve Windows Update’in bunları otomatik olarak bilgisayarınıza kurmayacağını söylüyor.

Microsoft’a göre, “D” güncellemeleri genellikle güvenlikle ilgili olmayan güncellemelerin çoğunu içerir. Bu, bir sonraki B güncellemesinde herkese bu güvenlikle ilgili olmayan düzeltmelerin yayınlanmasından önce kullanıcıların test etmeleri için birkaç hafta verir. Microsoft Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10’un eski sürümleri için ayın üçüncü haftasında “C” güncellemelerini yayınlar;

Bant Dışı Güncellemeler: Sadece Acil Yamalar

Microsoft ayrıca zaman zaman “bant dışı” güncellemeleri de yayınlıyor. Bunlar normal yayın programını takip etmeyen acil yamalardır.

Örneğin, hemen düzeltilmesi gereken büyük bir yeni güvenlik hatası veya bazı Windows 10 PC’lerin mavi ekrana neden olduğu bir sorun varsa, Microsoft bunu derhal bir düzeltme ekiyle düzeltebilir.

Özellik Güncellemeleri: Altı Ayda Bir Büyük Güncellemeler

Özellik Güncellemeleri: Her Altı Ay Büyük Güncellemeler

Ayrıca, Windows 10 için büyük güncellemeler olan ve her altı ayda bir yayınlanan “özellik güncellemeleri” de var. Bunlar aylık “kalite güncellemeleri” nden ayrıdır. Temel olarak Windows 10’un yeni sürümlerinin tamamıdır ve Microsoft bunları aşamalı olarak bilgisayarlara aktarır.

En son büyük güncellememiz,  Ekim 2018 Güncelleştirmesi oldu.

İlgili  Windows 10 Version 1809 (Redstone 5): En İyi 7 Özellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir