Windows

Microsoft Andromeda ve Centaurus: Yeni Bir Surface için Boyut Gerçekten Önemli mi?

Son birkaç hafta boyunca, daha büyük bir “Andromeda” cihazı internette dolaşıyor.

Oldukça hızlı öğrendik ki bu büyük cihaz aslında Andromeda değil, ama Microsoft’un şu anda Andromeda üzerinde öncelik verdiği “Centaurus” kod adı verilen başka bir cihaz. Centaurus, Microsoft’un Andromeda ile çalıştığı aynı iki ekranlı kurulumun dışında, daha geniş ekrana sahip.

Bu yeni bir surface için boyutun gerçekten önemli mi sorusunu akıllara getiriyor.

Birçoğumuz Microsoft’un başka bir telefon çıkarmasını beklerken, belki de şirketin bunu destekleyecek bir ekosisteme sahip olmadan bunu yapması akıllıca bir fikir değil. Windows Phone, uygulama eksikliği nedeniyle başarısız oldu ve Microsoft, dinlenmeye karar vermesinden bu yana değişiklik göstermedi.

Bir telefonun, uygulama kullanılabilirliğine çok fazla güveniyoruz çünkü bu, bu cihazlarda bir şey yapmanın tek gerçek yolu. Bununla birlikte bir bilgisayarda, bir kullanıcının bilgisayarında yapması gereken şeylerin birçoğu bir tarayıcı üzerinden yapılabildiği için, uygulama kullanılabilirliği çoğu insan için birincil sorun değil. Elbette, bazı kişilerin özellikle etkin kullanıcılar olmak üzere belirli bilgisayar uygulamalarına ihtiyaçları vardır, ancak çoğu kullanıcı mevcut uygulamalara dayalı olarak Windows veya Mac arasında karar vermemektedir.

İlgili  Yeni Microsoft Bilgisayarı Surface 'Centaurus' Hakkında Bildiklerimiz!

Centaurus‘u ilk öğrendiğimizde, Andromeda’nın daha büyük bir versiyonunun nasıl bir şey değiştireceğinden emin değildik. Daha büyük bir çift ekranlı tablet, Andromeda’nın yaptığı aynı sorunlardan muzdarip olurdu ama Centaurus sadece bir tablet olmayacak.

İçerik

Form Faktörlerini Düşünmek

Centaurus

Birçoğu için bu yeni form faktörü gereksiz gibi gelecek, ama bu yeni bir çalışma şekli. Centaurus, bir klavye aksesuarı veya bir e-mürekkep ekranı için ekranlardan birini değiştirebilecek şekilde modülerse, Microsoft bunun için benzersiz bir pazar bulabilir. Dijital hayatınızı taşıyabilen dijital bir dergi hala benzersiz bir fikir.

Centaurus daha büyük olacağından, bir bilgisayar olarak ele alınabilir, bu da insanların bunun için farklı beklentilere sahip olacağı anlamına gelir. Tabii ki, işletim sistemi muhtemelen çok farklı olacak, ancak Windows Core işletim sistemi ise, – teoride – Win32 programlarını çalıştırabilir. Bununla birlikte, UWP uygulamaları Windows 10’daki birincil uygulama platformu haline gelene kadar, yalnızca insanları birbirine bağlamak içindir.

İşte Microsoft, geliştiricilerin artık UWP uygulamaları oluşturmasına zorlamıyor. Bunu yapmak için geliştiricilere para teklif etmemekte, çünkü bu sistem işe yaramamaktadır. Bunun yerine, uzun oyunu oynuyor. 10 yıl içinde, bir Win32 programı oluşturmak mantıklı olacak mı? O zamana kadar, UWP’yi desteklemeyen tüm eski Windows sürümleri artık desteklenmeyecektir.

Ve 10 yıl içinde hala kullanımda olan eski uygulamalar olacakken, yeni uygulama üreticileri büyük olasılıkla bir UWP uygulaması oluşturmayı tercih edecekler çünkü bu, Windows’ta hala güncellenmekte olan uygulama platformudur. PWA’nın devrimi büyük bir anlaşma olursa, o zaman Windows da bunun için hazırdır. UWP uygulamaları ve PWA, Windows 10’da aynıdır.

Bu nedenle Centaurus ilk önce Microsoft’a, çaresizce inşa etmek istediği bir telefon için ekosistem oluşturmakta daha fazla zaman kazandırıyor. Boyut burada önemlidir ve bu sadece Microsoft’un cep bir versiyon yapmakta daha uzun süre beklemek zorunda olduğumuz anlamına geliyor. On yıl beklemek zorunda kalacağımızı söylemiyoruz ama Microsoft’un bu form faktörünün anlamlı olup olmadığını anlayabilmesi için biraz beklememiz gerekeceğini söylüyoruz.

İyi Bir Hikaye Anlatıyor

Centaurus

Centaurus’u çıkarmak, ilk olarak mükemmel bir kronolojik hikaye hazırlıyor. Bu form faktörünün popüler olduğunu, diğer OEM’lerin de gemiye atladığını ve kendi sürümlerini oluşturduğunu ve uygulama geliştiricilerinin çift ekranlı kurulumdan yararlanan uygulamalar oluşturmaya başladığını varsayalım. Böyle bir durumda, Microsoft birkaç yıl içinde Andromeda ile birlikte çıkabilir ve daha “kişisel” ve bağlantılı bir dijital günlük oluşturma deneyimi yaratan küçültülmüş teknolojiyi pazarlayabilir.

Bu noktada, insanlar cebinize uyan ilk “gerçek PC” olarak Andromeda’ya bakmaya başlar. Windows çalışır, başarılı olan diğer cihazlarda bulunan aynı form faktörünü kullanır ve arama yapabilir.

Bu, Android uygulamalarıyla da geliştirilebilir, bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu zaman için bir emülasyon katmanında çalışır. Bu noktada Andromeda tam pakettir. Cebinize sığacak bir Surface Windows PC, PC’nizle aynı uygulamaları çalıştırır ve gerektiğinde bazı Android uygulamalarını bile çalıştırabilir.

Yani evet, bu cihazların nasıl görüntülendiğini değiştirdiğinden boyutun önemli olduğunu düşünüyorum. Centaurus’un ilk olarak PC’yi piyasaya sürmesi, Andromeda’nın temellerini bir telefon olarak ortaya koyduğu için burada bir anlam ifade ediyor. Bu, cebinize de sığabilecek bir PC gibi görünen ve davranan ilk telefon olur. Sanırım böyle bir cihaz için pazar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir