Windows

Windows Dosya Gezgini ve Paint Yakında AVIF Formatını Destekleyecek

Microsoft, 2019 baharında Windows 10 1903‘ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket bazı büyük değişiklikler üzerinde çalışırken, eksik olan küçük özellikleri görmezden gelmedi. 

Bu özelliklerden biri AVIF görüntüleri için destek eksikliği idi.

AVIF, Alliance for Open Media tarafından AV1 adı verilen daha yeni bir video formatına dayanan yeni bir resim dosyası formatıdır ve Windows 10’da yerel olarak desteklenecektir. AVIF biçimi, Windows 10‘un hiçbir sürümünde Dosya Gezgini ve Microsoft Paint tarafından desteklenmiyor. Ancak Microsoft, Windows Insiders için Windows 10 1903 sürümünde AVIF dosyaları için destek ekledi. AVIF desteği, önce AOMediaCodec’in Github sayfasındaki bilgileri yayınlayan AOMediaCodec tarafından fark edildi.

Windows Dosya Gezgini, AVIF küçük resimlerini gösterebilir, Exif meta verilerini görüntüleyebilir ve AVIF görüntülerini önizleyebilir. Bu, Windows Insider programından ve AV1 Video Uzantısından elde edilebilecek Windows 10 “19h1” önizleme sürümünü gerektirmektedir.

MSPaint.exe. Windows 10’daki “Paint” uygulaması AVIF görüntülerini görüntüleyebilir. Windows Insider programından ve AV1 Video Uzantısından elde edilebilen, Windows 10 “19h1” önizleme sürümü 18305 veya sonraki sürümlerini gerektirmektedir.

– AOMediaCodec

Windows Dosya Gezgini ve Paint Yakında AVIF Formatını Destekleyecek

Son zamanlarda VLC ve Mozilla da yeni formatı kabul ettiler ve o zamandan beri gelecek sürümlerde desteklemeye çalışıyorlar.

İlgili  Microsoft, Windows 10'dan Başlayarak Parola Kullanımını Sonlandırmak İstiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir