Windows

Windows için 2019 Tahminleri

2018 yakında sona eriyor, gelecek 12 ay boyunca Windows için neler olabileceğini düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

2018 çılgınca bir yıl oldu ve Windows için her şey harika değildi. Şimdi, 2019 neredeyse geldi. Bu da önümüzdeki yıl için neler olabileceğini düşünmeye başlamanın zamanı demektir.

Microsoft, Windows Lite’ı Tamamladı

2018 yılında, Windows Lite isminin internette dolaştığını duymuş olabilirsiniz. O zamandan bu yana birkaç söylenti ortaya çıktı ve bunu web deneyimlerine odaklanan bir Chrome OS rakibi olarak yeni işletim sistemi olarak nitelendiriliyor. Ancak Windows Lite‘ın gerçekte ne olduğu hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Oldukça az sayıda iç kaynak Windows Lite‘nin devam ettiğini ve Microsoft’un kendi zamanlamasına uyup uymamaya bağlı olarak baharda BUILD 2019’da resmi olarak görüleceğini belirtiyorlar.

Bunun gerçekleşmesi durumunda, Microsoft’un Windows Core OS ve CShell’de oluşturulan yeni Windows Lite OS deneyimini gösterdiğini ve bu platform için geliştiricilere niyetlerini açıkladığını göreceğimizi umuyorum. Ayrıca, Microsoft’un Windows Lite yüklü bir tür geliştirici aygıtını dağıttığını görmek şaşırtıcı olmayabilir. Windows Lite, Centaurus gibi yeni form faktörlerinde çalışacağını umduğumuz Windows sürümüdür.

İlgili  Microsoft, Chrome OS'a Karşılık Olarak Windows Lite İşletim Sistemini Getirebilir

Microsoft, Windows Update Güncelleştiriyor

Windows 10 Yapı 18305

Microsoft’un Windows güncellemeleriyle yaşadığı problemlerden sonra, 2019’da Windows Update sisteminde iyileştirmeler görmemiz bizi şaşırtmazdı. Microsoft, Windows Update’i geliştirecek ve bu özellik güncelleştirmeleri kullanılabilir olduğunda, bu güncelleştirmeyi yüklemek için yeniden başlatma işleminin tıpkı Android veya Chrome OS’de olduğu gibi minimum düzeyde olmasını sağlayacaktır.

Bu platformlarda, yeni bir güncelleme mevcut olduğunda, bu güncelleme kullandığınız işletim sisteminin kopyasına indirilir ve kurulur. Güncelleme yüklendiğinde, işletim sistemi size güncellemeyi tamamlamak için yeniden başlatmanız gerektiğini söyler, ancak gerçekte olan şey, işletim sisteminin gerçeğinden kopyasına geçiş yapmasıdır; ve bu sadece birkaç saniye sürer.

İşlerin teknik tarafı bu sistemle aynı olmasa da, sonuç kullanıcı için daha hızlı güncellemeler ve daha az problemle geçen süre olur. Windows Update’teki bu değişiklikler, Windows Core OS cihazlarına özel olabilir, ancak bu gelişmelerin de eski Windows 10’a geçeceğini umuyorum.

Ek olarak, bir özellik güncellemesi yapıldığında daha fazla özen gösterileceğini de umuyorum. Bu yıl Ekim 2018 Güncellemesinin kurulum sırasında kullanıcı dosyalarını sildiğini gördük. Bu oldukça kötü. Microsoft, bir özellik güncellemesi tamamlandığında ve yayınlandığında, Insiders ile içten ve dıştan şiddetle test edildiğinden emin olmak için iç stratejisini yükselttiğinden, böyle bir şey göreceğimizi sanmıyorum.

İlgili  Windows 10 1809 Güncellemesi Veri Kaybı Sorunu Nedeniyle Geri Çekildi

Chromium Edge Çıkıyor

Microsoft, Windows 10 için Chromium Tabanlı Web Tarayıcısı Geliştiriyor

2018’de Microsoft’un, Edge için çabalarını Chromium’da oluşturulan yeni bir Edge tarayıcısının lehine çevirdiğini gördük. Edge’in bu yeni sürümü şu anda oluşturuluyor ve çalışanlar zaten Microsoft Hesabı girişi için destek olan, yer işaretlerini senkronize eden ve tarayıcıya daha fazlasını destekleyen en son alfa sürümlerini indirip test edebiliyorlar.

Microsoft resmi olarak, geliştiricilerin 2019’un ilk yarısında kullanıma sunulacak yeni tarayıcının önizlemesini görmeyi beklemeleri gerektiğini açıkladı. Bunun ilkbaharda olacağını sanıyoruz.

İlgili  Microsoft, Windows 10 için Chromium Tabanlı Web Tarayıcısı Geliştiriyor

Windows 10’da Arama ve Cortana Yeniden Yapılandırılıyor

Microsoft’un, bir süredir Windows 10’da yeni arama ve Cortana deneyimleri üzerinde çalıştığı söyleniyor ve sanırım sonunda 2019’da işe yaradığını göreceğiz.

Ayrıca Microsoft, Windows 10’da yapılan aramaların önceki Windows sürümleriyle karşılaştırıldığında korkunç olduğunu öne sürdükten sonra, kullanıcılardan gelen geri bildirimlerin ardından Windows 10’da aramayı çok ciddiye alıyor. Yerel dosya ve programları ararken arama deneyiminin daha doğru ve hızlı olması için başlık altında arama yapmak için daha fazla gelişme göreceğiz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bunlar 2019’daki Windows için tahminlerimiz. Sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarda bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir