Windows

Windows 10 Bu Dosya Adlarını Kullanmanıza İzin Vermiyor

Windows belirli dosya adlarını “saklar” ve bunları hiçbir yerde kullanmanıza izin vermez. Bir dosyayı “con.txt” veya “aux.mp3” olarak isimlendirmeyi unutun.

Bunların hepsi 1974’te yapılan bir seçimden ve Microsoft’un geriye uyumluluk konusundaki sürekliliğinden kaynaklanıyor.

Kullanamayacağınız Dosya İsimleri

Windows 10 Bu Dosya Adlarını Kullanmanıza İzin Vermiyor

Microsoft tarafından ayrılmış dosya adlarının resmi bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

CON, PRN, AUX, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9

Bu dosya adlarını herhangi bir dosya uzantısıyla kullanamayacağınızı unutmayın. Böylece bir dosyayı “con.txt”, “con.jpg” veya “con.doc” olarak isimlendiremezsiniz. Ve Windows büyük/küçük harf duyarlı değil, bu yüzden CON, con veya CoN olması fark etmez ve Windows bu adı kullanmanıza izin vermez.

Hemen deneyebilirsiniz. Bir dosyayı Not Defteri’nde “con.txt” veya “lpt6.txt” olarak kaydetmeyi deneyin. Veya Dosya Gezgini’nde herhangi bir dosyayı bu adlardan birisi ile yeniden adlandırmayı deneyin. Windows bunu yapmanıza izin vermeyecektir.

Elbette, Windows dosya adlarını başka şekillerde de kısıtlar. Aşağıdaki adlar gibi çeşitli özel karakterleri de kullanamazsınız. Daha fazla bilgi için Microsoft’un resmi belgelerine bakabilirsiniz.

1974’te Ne Oldu?

@Foone’un yakın zamanda Twitter’da açıkladığı gibi, bu sorun 1974’e kadar uzanıyor.

Şimdi, kırk yıl aradan sonra bile hala dosyaları “con.txt” veya “aux.mp3” olarak adlandıramıyoruz çünkü Windows bu özelliği kullanan eski programlarla uyumlu kalmak istiyor. Microsoft’un geriye dönük uyumluluk için ne kadar yoğun bir şekilde kararlı olduğunun iyi bir örneği.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 19025 Yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir