Windows

Disk Temizleme artık Windows 10’da Desteklenmiyor

Disk Temizleme, Windows’un depolama sırasında yer açmak için geçici ve sistem dosyalarını silmeyi önerdiği en yararlı araçlardan biri olmuştur. Ancak, Windows 10 1809 (Ekim 2018 Güncelleştirmesi) ile birlikte bu araç yerini Akıllı Depolama‘ya bırakıyor.

Akıllı Depolama, Windows 10’un geçici dosyalar ve geri dönüşüm kutusundaki dosyalar gibi ihtiyacınız olmayan dosyaları silerek, alanın otomatik olarak boşaltılmasını sağlayan, Ayarlar uygulamasındaki modern bir Disk Temizleme işlemidir.

Yeni özellik, birkaç sürüm için Windows 10’da kullanıma sunulmuştu ve Disk Temizleme’nin yerini alması bekleniyordu.

Ekim 2018 Güncelleştirmesi’nden başlayarak, Akıllı Depolama daha önce yalnızca Disk Temizleme ile mümkün olan aynı geçici ve sistem dosyalarını kaldırabilir. Ayrıca, cihazınızda alan bittiğinde depolamayı otomatik olarak optimize etmek için deneyimi yapılandırabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusunu ve “İndirilenler” klasörlerinde ne zaman silineceğini ayarlayabilirsiniz. OneDrive klasöründe depolanan kullanılmayan dosyaları, yalnızca çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirerek, alan boşaltmak için Akıllı Depolama’ya izin verebilir ve depolama alanını geri kazanmak için önceki yüklemeyi hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

Yazılım devi, Windows 10’daki Disk Temizleme desteğini sonlandırırken, deneyim uyumluluk nedeniyle şimdilik kullanılabilir olmaya devam edecek, ancak ileriye doğru, yalnızca Akıllı Depolama’yı kullanmanız gerekecek.

İlgili  Windows 10 Paylaşım Ayarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir