Windows

Windows 10 1809 Güncellemesi Veri Kaybı Sorunu Nedeniyle Geri Çekildi

Windows 10 için 1809 güncelleştirmesi (Ekim 2018 Güncelleştirmesi), kritik bir hata nedeniyle çok az sayıda kullanıcının veri kaybetmesine neden olduğundan yayınlanması durduruldu.

Microsoft, 2 Ekim’de yeni güncelleştirmeyi yayınladı ancak bazı kullanıcılar yükseltme işleminin tüm belgelerini, resimlerini, videolarını ve diğer dosyaları sildiğini bildiriyor.

Şirket, destek web sitesinde şu açıklamayı yapıyor: “Güncellemeden sonra bazı dosyaları eksik olan kullanıcıların raporlarını incelerken, tüm kullanıcılar için Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’nin (sürüm 1809) kullanıma sunulmasını durdurduk.”

Microsoft Etkilenen Kullanıcılar için Yardım Sunuyor

Buna ek olarak yazılım devi, etkilenen kullanıcıların eksik dosyalara yönelik bir çözüm bulmak için doğrudan şirketi aramasını tavsiye ediyor. ISO dosyasını 1809 sürümüyle indirdiyseniz,  bilgisayarınızı yükseltmek için kullanmamanızı öneririz.

İlgili  Windows 10 1809 Nasıl Silinir? (Ekim 2018 Güncellemesi)

Tek sorun dosyalarını kaybeden kullanıcılar değil. Birçok kişi aynı zamanda Dosya Gezgini’nde karanlık temayı kullanırken görsel hatalar, beklendiği gibi çalışmayan bildirimler ve Eylem Merkezi gibi çeşitli sorunları da bildiriyor. Cihazın çalışan bir internet bağlantısına sahip olmasına rağmen internete bağlanmaması problemi de mevcut.

Ayrıca son zamanlarda Microsoft, bir dizi Intel ses sürücüsüne sahip cihazlarda Ekim 2018 Güncellemesini engellemeye başlamıştı.

Microsoft’un Bir Kalite Kontrol Sorunu Var

Etkilenen cihazların sayısı belirsiz ve kullanıcıların bu güncellemeyi yüklemeden önce şirketin bu sorunu fark etmemesi şaşırtıcı. Microsoft, Windows 10’u test etmeye yardım eden bir insan ordusuna sahip olsa da şirketin ciddi kalite kontrol problemleri yaşadığı anlaşılmaktadır. Çünkü bu böyle bir şeyin ilk kez olmuyor. Daha önce, şirketin Blue Screen of Death’a (BSOD – Mavi Ekran hatası) neden olan bir hata yüzünden Nisan 2018 Güncellemesinin piyasaya sürülmesini ertelemek zorunda kalmıştı.

Sorun çözüldükten sonra Microsoft, halihazırda yeni sürüme sahip olan aygıtlar için toplu bir güncelleştirme sunmayı planlıyor ve ardından Windows 10 sürüm 1809’un uyumlu aygıtlara aktarılmasına devam edecektir. Orijinal plan, güncellemeyi 9 Ekim 2018 Salı günü sırasında otomatik güncelleme olarak kullanıma sunmaktı, ancak şimdi Microsoft’un kullanıcı dosyalarının güvenliğini sağlayabilmesi için güncellemenin piyasaya sürülmesini ertelemesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir