Windows

Windows 10 1903 Sürümüne Güncellemek İstiyorsanız Tekrar Düşünün

Windows 10 sürüm 1903’e güncellemek güvenli mi? Cevabımız: Evet, ama tekrar düşünmelisiniz. İşte nedeni ve yapmanız gerekenler.

22 Mayıs 2019’da Microsoft, Windows 10 sürüm 1903, Mayıs 2019 Güncelleştirmesinin yavaş ve kontrollü bir şekilde kullanıma sunulmasına başladı. Ancak, önceki sürümlerden farklı olarak, artık yeni sürümler otomatik olarak yüklenmeye zorlanmıyor. Bunun yerine, uyumlu cihazlar özellik güncellemesi hazır olduğunda bir bildirim alıyor ve ardından kullanıcıların işlemi Windows Update aracılığıyla manuel olarak başlatması gerekiyor.

Yalnızca, hizmet sonuna yaklaşan bir sürümü çalıştıran cihazlar, korunmalarını devam ettirmek için Haziran ayında özellik güncellemelerini otomatik olarak almaya başlayacaktır.

Yeni yaklaşım, Ekim 2018 Güncellemesinde gördüğümüz gibi utanç verici bir şekilde ortaya çıkma sorunlarının önlenmesi (veya en azından en aza indirilmesi) amacının bir parçasıdır; piyasaya sürüldükten hemen sonra bazı kullanıcılar yükseltme sonrasında veri kaybını bildirmeye başladı ve Microsoft bu güncellemeyi geçici olarak ertelemişti.

1903 Sürümünü Kurmak Güvenli Midir?

Windows 10 sürüm 1903’ü kurmak güvenli midir? Microsoft’a göre “Evet”, Mayıs 2019 Güncelleştirmesi’ni kurmak güvenli. Ancak, yükseltme işleminden sonra ekran parlaklığı, ses ve yinelenen klasörler ile ilgili sorunlar ve yeni sürümün kararlılığını sorgulanabilir kılan bir takım diğer sorunlar gibi bilinen bazı sorunlar mevcut.

1903 Sürümünü Yüklemek İçin Beklemeli Miyim?

Genellikle, Windows 10’un yeni bir sürümünü acele edip yüklemek istemezsiniz, önceki sürümler ve hatta bu sürüm bize ilk günlerde hala hatalara ve uyumluluk sorunlarına rastlama şansının olduğunu göstermiştir.

Yükseltmeyi planlıyorsanız, güncellemenin hazır olduğunu bildiren bir bildirim alsanız bile, yükseltmeden önce yayınlanacak üç veya dört kalite güncelleştirmelerini beklemeniz önerilir.

İlgili  Windows 10 KB4497936 Güncellemesi Yayınlandı (18362.113)

Yine de yükseltmeye çalışırsanız, “Bu PC, Windows 10’a yükseltilemez”, “Bu PC, bu sürüme yükseltilemez” de dahil olmak üzere, sorunlar ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir