Windows

Windows 10 2004 Güncellemesi: Tüm Yeni Özellikler ve Değişiklikler

Mayıs ayında yayınlanacak olan yeni sürüm Windows 10 2004 yenilikler ile dokuzuncu büyük güncellemeye sahip olacağız.

Ayrıca, 2020’da gelen iki güncellemeden biri olacak ve Windows Insider Programında bulunan önizlemeler sayesinde, bu değişikliklerin bazılarını görebiliyoruz.

Bu yazımızda, her test önizlemesinde görünen yeni Windows 10 2004 yenilikler için planlanan özellikleri ve geliştirmeleri vurgulayacağız.

Windows 10 2004 Yenilikler

Dosya Gezgini

Artık Windows 10 2004 koyu temada kullanıldığında Dosya arama kısmında da koyu renkleri içeriyor.

Dosya Gezgini’ndeki arama kutusu artık Windows Arama tarafından kontrol ediliyor. Ek olarak, aynı zamanda Dosya Gezgini’ndeki arama kutusunun, görev çubuğundaki aramayı kullanırken olduğu gibi çevrimiçi OneDrive içeriğiyle de bütünleştirileceği anlamına geliyor.

Görev Çubuğu

2004’den itibaren Windows 10, Takvim uygulamasını açmanıza gerek kalmadan görev çubuğunda takvim etkinlikleri oluşturmak için Saat ve Tarih bölümüne yeni bir seçenek ekliyor.

Windows 10 2003 Hızlı Etkinlik Ekleme

Windows Arama geliştirmeleri

Windows Arama için yazım denetleme teknolojisi artık “powerpiont” ve “exce;” gibi arama sorguları için küçük yazım hatalarını akıllı bir şekilde anlıyor ve düzeltiyor. Eskiden bu yazım hatalarında bir sonuç gelmiyordu.

Ayrıca arama deneyimi, sorguyla eşleşmeyen ayarlar ararken ilgili sonuçları göstermek için bir güncelleme alıyor. Örneğin, “boş” yazarsanız, en iyi eşleşme sonucu anlamaya yardımcı olması için “İlgili: yer aç” etiketli “Akıllı Depolamayı aç” ı içerir.

Sanal Masaüstü

Farklı görevlerinizi ayırmak için sanal masaüstleri kullanıyorsanız, artık masaüstünün başlığını tıklayabilir ve her sanal masaüstü için özel bir ad belirleyebilirsiniz.

İlgili  Windows 10 Yapı 18945 (2004) Yeni Özelliklerle Beraber Çıktı

Windows 10 2004 Sanal Masaüstü Bilgisayarlar

Başlat Menüsü

20H1 güncellemesinden itibaren, Başlat menüsünü açtığınızda, çevrimiçi sonuçları, uygulamaları ve belgeleri aramak için hızlı erişime sahip “Aramayı yazmaya başlayın” adlı yeni bir liste göreceksiniz.

Windows 10 2004 Başlat Menüsü

Ayarlar’daki Yenilikler

Şimdiye kadar değişiklik yok.

Sistem Üzerindeki Yenilikler

Teslim İyileştirme

Teslim İyileştirme ayarları sayfasının, bant genişliğini mutlak bir değer olarak atmak için yeni ayarlar içerdiğini fark edebilirsiniz. Bunu, Ön Plan indirmeleri veya arka plan indirmeleri için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 2003 Teslim İyileştirme

Oturum Açma Seçenekleri

Oturum açma seçenekleri ayarları sayfasında ki ayar etkinleştirildiğinde, Microsoft hesaplarınızı (cihazınızda yapılandırılmış olanları) Windows Hello Face, Parmak İzi veya PIN koduyla beraber modern kimlik doğrulamasına geçirecek yeni bir “Cihazınızı şifresiz yapın” seçeneği bulunuyor.

Windows 10 2003 Şifresiz Oturum Açma

Yerleşik Uygulamalarla İlgili Yenilikler

Notepad

2004 sürümüyle başlayan Notepad, kaydedilmemiş içeriği geri yükleme olanağını sunacak.

Telefonunuz

İşletim sistemine özgü değişikliklerin yanı sıra, bu sürüm ile ayrıca Telefonunuz uygulamasının, tek dokunuşla dokunma özelliğini kullanma ve ekran yansıtma özelliği için bildirimlerle entegrasyon özelliği içeren yeni bir sürümü de geliyor.

Dokunma işlevselliğini etkinleştirme

Bu yeni sürümde, artık tek dokunuşla dokunma ve uzun basarak telefon ekranınızla etkileşime girebilirsiniz.

Bildirimler Entegrasyonu

Bu sürümden itibaren telefon ekranı özelliği Bildirimler ile bütünleşiyor. Telefon ekranı özelliği yapılandırılmışsa, bildirimleriniz yansıtma oturumunda açılarak klavyeniz ve farenizle etkileşime geçmenizi sağlamaktadır.

Telefonunuz Uygulaması ile Android Bildirimleri

Ekran Okuyucusu

Ekran Okuyucusu şimdi otomatik olarak web sayfalarını ve e-postaları okumaya başlamaktadır. Özellik bir web sayfası veya e-posta tespit ettiğinde, başlangıçtan itibaren okuyarak çalışmaya başlar. Ek olarak, Ekran Okuyucusu Outlook’ta veya Windows Posta uygulamalarında açıldığında e-postaları otomatik olarak okumaya başlamaktadır.

Feedback Hub Uygulaması

Windows 10 20H1 ayrıca, Feedback Hub uygulamasının güncellenmiş bir sürümüyle birlikte, “Benzer geri bildirim bul” adlı yeni bir özelliğe de sahip durumda. Benzer bir geri bildirim varsa, yorumunuzu mevcut geri bildirime ekleyebilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi için 19025 Yayınlandı

Windows Ink Çalışma Alanı

Bu önizleme aynı zamanda güncelleştirilmiş Windows Ink Workspace’de taşan menü düğmesinin yeni bir elips simgesi kullanmak üzere değiştirilmesi de dahil olmak üzere küçük tasarım düzeltmeleri içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir