Windows

Windows 10 2004 Güncellemesi Çıkış Tarihi Bilgileri

Windows 10 için gelecek olan yeni güncelleme duyurulduğundan beri devam eden tek bir soru var: Windows 10 2004 güncellemesi ne zaman çıkıyor? İşte cevap ve diğer önemli detaylar.

Windows 10 2004 sürümü, işletim sisteminin Nisan veya Mayıs 2020’de yayınlanması beklenen bir sonraki ana sürümdür.

Windows 10 2004 İndirilmesi

Önceki sürümlere benzer şekilde, 2004 sürümü Windows 10 çalıştıran uyumlu cihazlar için ücretsiz bir isteğe bağlı güncelleme olarak sunulacak.

Özellik güncellemesi bilgisayarınız için kullanılabilir hale geldiğinde, bir bildirim ile karşılaşacak ve işlemi manuel olarak başlattığınızda, Windows Update yeni sürümü indirip yükleyecektir. Ancak cihazınız eski bir Windows 10 sürümü çalıştırıyorsa, Windows 10 bu yeni güncellemeyi otomatik olarak yüklemeye çalışır.

Eski sürümler için yapılan bu otomatik yükseltme hemen gerçekleşmez. Genellikle, eski Window 10 sürümü kullanan bilgisayarlar için yeni sürümün kullanıma sunulmasından birkaç hafta sonra yükseltilir.

Tabii ki, Medya Oluşturma Aracı ve Güncelleme Yardımcısı’nı kullanarak yine de istediğiniz zaman manuel olarak yükseltebilirsiniz. Alternatif olarak, Windows 10 2004 ISO dosyasını Medya Oluşturma Aracı’nı kullanarak resmi olarak kullanılabilir hale gelir gelmez indirebilirsiniz.

2020’nin ilk büyük güncellemesinin her bilgisayara ulaşması aylar sürebilir. Microsoft, kullanıma sunulmayı uyumlu olduğu bilinen cihazlarla başlatacak ve ardından dağıtımı daha geniş bir şekilde genişletecektir.

Hiçbir zaman otomatik olarak yükseltme bildirimi almazsanız, güncellemenin şu anda sizin için uyumlu olmaması ihtimali yüksektir. Sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz sürece ve riskleri anlamadığınız sürece, Windows 10’un yeni bir sürümünü yüklemeniz önerilmez.

Windows 10 2004 Yenilikleri

Dosya Gezgini

Artık Windows 10 2004 koyu temada kullanıldığında Dosya arama kısmında da koyu renkleri içeriyor.

Dosya Gezgini’ndeki arama kutusu artık Windows Arama tarafından kontrol ediliyor. Ek olarak, aynı zamanda Dosya Gezgini’ndeki arama kutusunun, görev çubuğundaki aramayı kullanırken olduğu gibi çevrimiçi OneDrive içeriğiyle de bütünleştirileceği anlamına geliyor.

İlgili  Windows 10 2004 Güncellemesi: Tüm Yeni Özellikler ve Değişiklikler
Görev Çubuğu

2004’den itibaren Windows 10, Takvim uygulamasını açmanıza gerek kalmadan görev çubuğunda takvim etkinlikleri oluşturmak için Saat ve Tarih bölümüne yeni bir seçenek ekliyor.

Windows Arama geliştirmeleri

Windows Arama için yazım denetleme teknolojisi artık “powerpiont” ve “exce;” gibi arama sorguları için küçük yazım hatalarını akıllı bir şekilde anlıyor ve düzeltiyor. Eskiden bu yazım hatalarında bir sonuç gelmiyordu.

Ayrıca arama deneyimi, sorguyla eşleşmeyen ayarlar ararken ilgili sonuçları göstermek için bir güncelleme alıyor. Örneğin, “boş” yazarsanız, en iyi eşleşme sonucu anlamaya yardımcı olması için “İlgili: yer aç” etiketli “Akıllı Depolamayı aç” ı içerir.

Sanal Masaüstü

Farklı görevlerinizi ayırmak için sanal masaüstleri kullanıyorsanız, artık masaüstünün başlığını tıklayabilir ve her sanal masaüstü için özel bir ad belirleyebilirsiniz.

Başlat Menüsü

20H1 güncellemesinden itibaren, Başlat menüsünü açtığınızda, çevrimiçi sonuçları, uygulamaları ve belgeleri aramak için hızlı erişime sahip “Aramayı yazmaya başlayın” adlı yeni bir liste göreceksiniz.

Teslim İyileştirme

Teslim İyileştirme ayarları sayfasının, bant genişliğini mutlak bir değer olarak atmak için yeni ayarlar içerdiğini fark edebilirsiniz. Bunu, Ön Plan indirmeleri veya arka plan indirmeleri için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.

Son olarak, 2004 sürümünden itibaren Cortana artık Windows 10’un bir parçası olmayacak. Bunun yerine, Microsoft Store üzerinden güncellenen ve asistanla etkileşim kurmak için metin veya ses komutu özelliğine sahip yeni bir sohbet tabanlı arayüz kullanabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir