Windows

Windows’taki Yazılımların Geleceği: MSIX Dosyası Nedir?

.msix uzantılı bir dosya Windows uygulama yükleyicisidir. Microsoft kısa bir süre önce MSIX’i EXE, MSI ve hatta AppX paketlerine bir alternatif olarak sundu.

Dikkatli olun ve çalıştırmadan önce bir MSIX dosyasının kaynağına güvendiğinizden emin olun.

Windows Çok Farklı Yükleyici Türlerine Sahip

Windows'taki Yazılımların Geleceği: MSIX Dosyası Nedir?

Şu anda, Windows üç yükleyici biçimine sahip; MSI, EXE ve AppX. Her birinin farklı güçlü ve zayıf yönleri bulunmaktadır.

MSI: Basit, muhtemelen işleme gereken duyulmayan kurulumlar için en iyisidir. Seçenek olmadan programı yükleyen veya silen temel bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) kullanırlar. En temelde, bu yükleyici, yazılım için gerekli tüm verileri içeren sıkıştırılmış bir yükleyici dosyaları kümesidir. Yükleme işlemi, yazılımın zaten mevcut olup olmadığını veya bileşenlerin eksik olup olmadığını algılamayaz. Yükleme yolundaki tüm dosyaların üzerine yazabilir.

EXE: MSI yükleyicilerinden daha çok yönlüdür ancak ek yetenekleri ile birlikte karmaşıklardır. Bu yükleyici, dil seçenekleri, eklentiler, önceki kurulumları tespit etme ve daha fazlasını içerebilir. EXE yükleyiciler, özel yükleme yollarına ve hangi bileşenlerin yükleneceğini seçmeye izin verir. Geliştiriciler GUI’ye kendi markalarını ekleyebilir ve dile özgü hizmet koşullarını ekleyebilir veya bir hoş geldiniz mesajı için bir web sayfasına gönderebilir.

AppX: Evrensel Windows Uygulamaları için kullanılır ve MSI yükleyicilerinin bazı yararlı özelliklerini barındırır. Son kullanıcıya verilen çok az seçenekle basit ve yalındırlar. Ek olarak, daha eski sürümlerden daha yeni sürümlere daha kolay bir yükseltme yolu sağlar ve daha temiz bir kaldırmaya izin verirler. Ne yazık ki, bir MSI veya EXE yükleyici için yazılmış bir programın, AppX paketi için belki de araçlar yardımıyla yeniden yazılması veya dönüştürülmesi gerekiyor. Ve AppX paketleri yalnızca Windows 10 ile birlikte kullanılabilir, bu yüzden Windows’un eski sürümlerinde kullanılmamaktadır.

İlgili  Windows 10'da Microsoft Teams Kaldırma Adımları

MSIX, MSI ve AppX’in En İyi Özelliklerini Bir Araya Getiriyor

MSIX, MSI ve AppX'in En İyi Özelliklerini Bir Araya Getiriyor

MSIX dosyası, bir MSI dosyasına benzer iken AppX’in yararlarına sahiptir. Sistem yöneticilerinin otomatik, “katılımsız” kurulum için bile komut dosyası yazabilecekleri basit bir yükleyicidir. Ek olarak, sorunsuz kaldırma ve yükseltme olanağı sağlayan konteyner teknolojisine dayanır.

Bir kullanıcı açısından bakıldığında, bir MSIX bir MSI dosyası gibi kurulur, ancak sahne arkasına bir AppX dosyası gibi yüklenir. Ek olarak, Microsoft Store dışındaki MSIX dağıtımı da mümkündür. Ve bu yeni süreçle, eski programları getirmek ve bunları MSIX için yeniden paketlemek daha kolay olacaktır.

MSIX, Windows 7, Linux ve Daha Fazlasıyla Çalışacak!

Belki de MSIX’in en heyecan verici özelliği, Microsoft’un platformlar arası uyumluluğu geliştirmek için bir SDK yayınlamasıdır. GitHub sayfalarında görüldüğü gibi, iOS, MacOS, Android, Linux ve hatta Windows‘un daha eski sürümleri için destek mümkündür. Geliştiriciler, işletim sistemini ve hangi adımları atacağını belirlemek için MSIX dosyalarına özel talimatlar yerleştirebilirler.

Programlar Daha Temiz Bir Şekilde Kaldırılacak

Bir MSI ve EXE kullanarak bir program yüklediğinizde, bu program kayıt defteri değişikliklerini yapabilir ve sisteminizde dosya ve klasör oluşturabilir. Programı kaldırdığınızda, bu dosyalar ve kayıt defteri anahtarları genellikle sisteminizde karışıklık bırakarak geride kalır.

MSIX ile, programlar yüklenir ve tüm gerekli dosyalar aynı konteynırın içinde kalır. Kaldırdığınızda, tüm veriler programla birlikte gider; geride hiçbir dosya kalmaz.

MSIX Dosyalarını Ne Zaman Görmeye Başlayacağız?

Bir MSIX dosyasını görmemiz için uzun bir süre geçecektir. Microsoft, vaat edilen bazı özellikleri hala iyi ayarlamaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir