Yazılım

Google, Chrome’dan FTP’yi Kaldırmak İstiyor

Google, yıllardır FTP’yi Chrome’dan kaldırmak istiyordu ve Chrome geliştiricileri bu hedefe yönelik yeni bir adım atıyor.

Sonuçta FTP, eski ve şifrelenmemiş bir protokoldür. Bunu yıllar önce kullanmayı bırakmalıydık.

Bleeping Computer’da Lawrence Abrams’ın da belirttiği gibi, yakında yapılacak bir değişiklik, Chrome’un görüntü ve PDF dosyaları gibi kaynakları PDF’de görüntülemekten ziyade FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sitelerinden indireceği anlamına geliyor. Ancak Chrome, tarayıcıdaki her bir FTP klasörünün içeriğinin bir listesini görüntülemeye devam edecektir.

Chrome FTP

Bu, Google’ın, sonunda FTP desteğinden kurtulmak için uzun vadeli hedefinin bir parçası. Mozilla da aynı hedefe sahip. FTP desteği eski bir protokoldür. HTTP gibi, şifrelenmemiş. İnternet şifrelenmiş HTTPS’ye doğru ilerlerken, FTP’den de uzaklaşmalıyız. Şifrelemenin olmaması, insanların FTP trafiğinde rahatsızlık verebileceği veya FTP üzerinden gönderilen dosyaları değiştirmek için bir saldırı gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Şahsen, FTP desteğinin hemen kaldırıldığını görmek istemiyorum. Pek çok PC üreticisi, FTP sitelerinde sürücü yükleyicilerini ve ürün yazılımı güncellemelerini barındırıyor. FTP desteğini Chrome’dan kaldırmak, onları indirmek için ayrı bir FTP istemcisi kullanmak zorunda olduğum anlamına gelir ve bu da can sıkıcı olur.

Tabii ki, PC üreticileri bunu yapmamalı. Şifrelenmemiş bir FTP bağlantısında çalıştırılabilir dosyalara barındırma özelliği, saldırıyla geçişte değiştirilebilmeleri anlamına gelir. Bu, kritik sistem dosyalarında kötü amaçlı yazılım anlamına gelir. Tarayıcıda FTP desteğini yavaş yavaş en aza indirerek Google, bu gibi web sitelerini FTP’yi atlatmaya teşvik etmek istiyor.

2014’te bir Chrome geliştiricisi, Chrome kullanıcılarının %0,1 ila %0,2’si her hafta bir FTP sitesine eriştiğini belirtti. Bu, çok az sayıda Chrome kullanıcısı olabilir, ancak çok sayıda kullanıcı var. Google, bir milyardan fazla Chrome kullanıcısı olduğunu ve bunun da bir ile iki milyon arasında olduğunu söylüyor.

İlgili  Google Chrome'da Yer İmleri Nasıl Oluşturulur, Görüntülenir ve Düzenlenir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir