Apple

Yaygın iPhone X sorunlarını düzeltme yolları!

iPhone X sahibiyseniz eğer dokunmatik sorunları, ekran donması veya Face ID tanımaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki, bu yaygın iPhone X sorunları kolay çözümlere sahip durumda.

iPhone X Dokunmatik Ekran Sorunları

iPhone’daki parlak, muhteşem “uçtan uca” OLED ekran en önemli özelliklerinden biridir, ancak dokunmatik ekran bazen düzgün çalışmayabilir. Bunların en yaygın iki sebebi;

Sorunlu Ekran ve Hayalet Dokunuşlar

Bazı kullanıcılar iPhone X’indeki ekranın bazen çalışmayı kestiğinden şikayet etmektedir. Bu durumlarda, ekran dokunuşlara cevap vermez. Diğer durumlarda, bunun tersi gerçekleşir. Siz dokunmasanız bile ekranda bazı şeyler donuyormuşsunuz gibi harekete geçebilir.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, genelde sebebi aynıdır: iPhone X’teki dokunmatik ekran çipleri ve sensörleriyle ilgili bir donanım sorunu.

Bu sorunlara bir donanım sorunu neden olduğundan, kendiniz düzeltemezsiniz. Neyse ki, Apple sorunun farkında ve onu çözmeyi teklif ediyor. Apple’ın servisiyle en yakın zamanda iletişime geçmelisiniz.

Soğuk Havalarda Donan Ekran

Bazı kişilerin karşılaştığı bir diğer iPhone X ekran sorunu da, sıcak bir yerden soğuk bir yere (örneğin kışın dışarı çıktığınızda) geçerken ekranın donması ve birkaç saniye boyunca tepkisizleşmesidir. Buradaki iyi haberimiz, bu bir donanım sorunu değil ve düzeltilmesi çok kolaydır. Çözümü için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İşletim Sistemini güncelleyin. Bu sorun iOS 11.1.2 güncellemesinde giderildi, bu nedenle işletim sisteminin bu sürümünü veya daha üstünü çalıştırdığınızdan emin olun.
 2. iPhone kullanma sıcaklıkları için ipuçları ve yönergeleri bulunur. Bu da 0° C altındaki sıcaklıklarda kullanılmamasını önerir.

iPhone X Ekran Sorunları

iPhone X, daha parlak, daha verimli OLED ekran teknolojisini kullanan ilk iPhone’du. Ekran harika görünebilir, ancak farklı teknolojiler kullanan diğer iPhone’ların görmediği bazı sorunlara da sahip. Bunlardan en dikkat çekeni yanmadır. Bu, aynı görüntü uzun süre ekranda görüntülendiğinde, ekranda görüntülenen görüntülerin izleri her zaman soluk görünmesine neden oluyor. Neyse ki, OLED yanmasının önlenmesi kolaydır:

 1. Düşük Ekran Parlaklığı. Ekranınızın parlaklığı ne kadar düşük olursa, görüntünün içine yazma olasılığı o kadar düşüktür. Burada iki seçeneğiniz var. İlk olarak, Denetim Merkezi’ni açıp parlaklık kaydırıcısını aşağı doğru hareket ettirerek ekran parlaklığını manuel olarak azaltabilirsiniz.
 2. Yanma durumu yalnızca bir görüntü ekranda uzun süre kaldığında gerçekleşir. Bu nedenle, ekranınız düzenli olarak kilitlenir ve kapanırsa, görüntü yanmaz. Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık -> Otomatik Kilitle seçeneğine giderek ekranınızı otomatik olarak kilitlenecek şekilde ayarlayın ve 5 dakika veya daha az seçin.
İlgili  İşte Apple'ın Eski iPhone Modellerinin Desteğini Bitireceği Tarih!

iPhone X Face ID Sorunları

iPhone X Face ID Sorunları

Muhtemelen iPhone X’in en popüler özelliği Face ID yüz tanıma sistemidir. Bu özellik güvenlik ve rahatlık için kullanılır: telefonun kilidini açar, şifreleri girmek için kullanılır ve hatta Apple Pay işlemlerini yetkilendirir. Ancak Face ID ve ön veya arka kamera ile ilgili sorunlar iPhone X’inizin sizi tanımamasına neden olabilir. Bu sorunla karşılaştıysanız, aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 1. İPhone Açısını Ayarlayın. Face ID bazen tanıyor bazen tanımıyorsa, telefonu tuttuğunuz açıyı değiştirmeyi düşünün. Face ID sensörleri oldukça karmaşık olmasına rağmen, çalışmak için yüzünüzü iyi bir şekilde görebilmeleri gerekir.
 2. “Çentik” i temizleyin. Face ID sensörleri, ekranın üstündeki siyah boşlukta “çentik” içinde bulunur. Bu sensörler cildinizdeki kir, toz veya hatta yeterince yağ ile kaplanırsa normal kullanımları azalabilir. “Çentik” i silmeyi deneyin.
 3. İşletim sistemini güncelleyin. Apple, Face ID’nin hızını ve doğruluğunu iOS’un yeni sürümleri ile iyileştirir. iPhone X’te Face ID sorunlarınız varsa, en son işletim sistemini çalıştırdığınızdan emin olun.
 4. Face ID sıfırlayın. Sorun, Face ID’nin kendisinde olmayabilir, bunun yerine Face ID’yi ayarladığınızda oluşturulan yüzün orijinal taramalarını silerek başlayabilirsiniz. Eski yüz taramalarından kurtulun ve yenilerini yapın. Parlak, iyi aydınlatılmış bir yere girin ve ardından Ayarlar -> Face ID ve Parola -> şifrenizi girin -> Face ID Sıfırla öğesine gidin. Ardından Face ID’yi sıfırdan ayarlayın.

Apple ile iletişime geçin. Bunların hiçbiri yardım etmediyse, iPhone X’inizdeki donanımda bir sorun olabilir (kameralarda, Face ID sensörlerinde veya başka bir şeyde sorun olabilir). Bu durumda, sorunun teşhisi ve düzeltilmesi için Apple ile iletişime geçmelisiniz.

iPhone X Şarj Sorunları

iPhone X, kablosuz şarj desteği içeren ilk iPhone’dur. Bu güzel, ancak telefon düzgün şekilde şarj olmazsa hiç de yararlı olmaz. Bu sorunla karşılaştıysanız, düzeltmek için aşağıdaki adımları deneyin:

 1. Yeni bir şarj kablosu deneyin. Şarj sorunu telefonunuzda değil, kablonuzda olabilir. Çalıştığından emin olduğunuz bir kabloyu deneyin. Resmi bir Apple kablosu ya da Apple tarafından onaylanmış bir kablo kullandığınızdan emin olun.
 2. Kartları kılıftan çıkarın. Kablosuz olarak şarj etmeye çalışıyorsanız ve kredi kartı gibi şeyleri de saklayan bir kılıfınız varsa, kartları çıkarın. Kartların kablosuz ödeme özellikleri kablosuz şarjı engelleyebilir.
 3. iPhone’u yeniden başlatın.
İlgili  iPhone PS4 Remote Play Özelliğini Destekliyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir