Cloud

Dropbox ile Ücretsiz Bulut Depolama Alanı

Dropbox, kullanıcıların dosyaları, fotoğrafları, videoları, belgeleri ve daha fazlasını kendi istedikleri zaman herhangi bir cihazdan erişebilecekleri şekilde, kendi sunucularında güvenli bir şekilde saklayan hizmettir. Bu bulut depolamadır.

Bulut bilişim hizmetlerinin hem bireyler hem de işletmeler tarafından kullanımı artıyor. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe ve insanlar tabletleri ve akıllı telefonları kullanarak internette gezinmeyi giderek daha fazla benimserken, çeşitli cihazlardan bilgiye erişme ve bunları senkronize etme ihtiyacı her zamankinden daha önemli hale geliyor.

İşte bu yüzden pek çok insan Dropbox gibi bulut depolama hizmetlerine yöneliyor.

Neden Bulut Depolamaya Geçmeliyiz?

Bir bilgisayarda daha önce oluşturulmuş veya depolanmış veya başka bir bilgisayarda güncellenmiş bir dosya türüne erişmeye ihtiyacınız varsa, Dropbox gibi bir bulut depolama hizmeti bu dosyayı bir USB belleğe kaydetme veya bu dosyaya e-postayla gönderme gibi adımları ortadan kaldırabilir ve dosyalarınıza her zaman farklı bir bilgisayardan erişebilirsiniz.

Ayrıca, günümüzde birçok insanın ana bilgisayarlarına ek olarak web tabanlı mobil cihazlara veya birden fazla bilgisayara sahip olabilirler. Herhangi bir bilgisayar veya mobil cihazdan fotoğraf, müzik, e-kitap ya da başka herhangi bir şeyden, bu dosyaları aktarmanın yorucu bir işine gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde erişmek istiyorsanız, Dropbox sizin için herşeyi halledebilir.

Dropbox Nasıl Çalışır?

“Bulut” ve “bulut depolama” teknolojilerinin arkasındaki teknik detaylar hakkında biraz korkuyorsanız, sorun yok. Bulut bilişimi anlamak ya da Dropbox’ı kullanmak için teknik bir bilgiye sahip olmak zorunda değilsiniz.

Dropbox, sizi yalnızca bir e-posta adresi ve şifre gerektiren ücretsiz bir hesap ile kaydolmanıza olanak tanır. Ardından, bilgisayarınıza uygun Dropbox uygulamasını indirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Bu da, hesabınıza dosya yüklemeyi başlatmanızı kolaylaştırır.

İlgili  Apple WWDC 2020: iOS 14, macOS 10.16 ve daha fazlası

Dropbox uygulamasında veya web üzerinden hesabınız ile oturum açtığınızda dosyalara erişebilirsiniz.

Dosyalar Dropbox’ın sunucularında (bulutta) depolandığından, dosyalarınıza erişmek bir internet bağlantısı üzerinden hesabınıza bağlanarak çalışır. Dosyalarınıza bağlantı olmadan erişmek istiyorsanız, Dropbox’a çevrimdışı olarak erişebilirsiniz.

Dropbox’ın Ücretsiz Kullanıcılar İçin Temel Özellikleri

Ücretsiz bir Dropbox hesabına kaydolduğunuzda, şunları elde edersiniz:

2 GB bulut depolama alanı: Ücretsiz bir hesap için kaydolduğunuzda, dosyalarınız için 2 GB depolama alanı elde edersiniz.

Yönlendirmeler için toplam 16 GB’a kadar: Bir arkadaşınıza ücretsiz Dropbox hesabına kaydolmak için başvurursa, ücretsiz depolama alanınızı toplamda 16 GB’a kadar ödemenize gerek kalmadan artırabilirsiniz.

En popüler işletim sistemleriyle uyumlu: Bir iPhone’dan Dropbox dosyalarınıza erişme ve ardından aynı dosyaya Windows PC’den erişememe konusunda endişelenmenize gerek yok. Dropbox, Windows, Mac, Linux, iPad, iPhone, Android ve BlacBerry ile çalışır.

En az dosya değişiklikleri: Dropbox yalnızca değiştirilmiş bir dosyanın parçasını aktarır. Örneğin, Dropbox’ta birkaç kez kaydedilen bir Word belgesi yalnızca düzenlemelerin Dropbox hesabınıza aktarılmasını sağlayacaktır.

Manuel bant genişliği ayarları: Kendi bant genişliği sınırınızı ayarlayabilirsiniz, böylece Dropbox internet bağlantınızın tamamını almayacaktır.

İşbirlikli erişim: Dropbox klasörlerine erişmek için arkadaşlarınızı, ailenizi veya iş arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Bu ekip projeleri için harika bir seçenek. Başka kişilerin yaptığı değişiklikleri hemen görebilir ve Dropbox herkese açık klasöründeki herhangi bir dosyaya, herkes tarafından görülebilen bağlantılar gönderebilirsiniz.

Herkese açık dosya bağlantısı paylaşımı: Herkese açık URL’yi istediğiniz kişilere göndererek diğer kişiler tarafından görüntülenecek dosyaları Genel klasörünüzde depolayabilirsiniz.

Çevrimdışı erişim: İnternet’e bağlı olmadığınızda bile dosyalarınıza dilediğiniz zaman erişin.

Güvenli depolama: Dropbox, dosyalarınızın SSL ve şifreleme ile güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Dosyalarınızın bir aylık geçmişi korunur ve herhangi bir dosyada her zaman değişiklik yapabilir veya bunları silebilirsiniz.

İlgili  Kingdom Rush Vengeance 22 Kasım'da Çıkıyor!

Dropbox Kullanıcı Planları

Dropbox, bir birey olarak kaydolabileceğiniz dört farklı ana plana sahiptir. Bir işletme çalıştırıyorsanız ve çok fazla Dropbox alanına ihtiyacınız varsa, iş planlarını kontrol edebilirsiniz.

2 GB: Bu Dropbox’ın sunduğu ücretsiz plan. Kayıt yaptırmak için arkadaşlara başvurarak 16 GB’a kadar ek depolama alanı alabileceğinizi unutmayın.

Pro (bireyler için): Ayda 9,99 ABD doları veya yılda 8,25 ABD doları için 1 TB bulut depolama alanı elde edin.

İş (ekipler için): Ayda 15 dolar veya yılda 12,50 dolar karşılığında sınırsız miktarda bulut depolama alanı (beş kişi için) alın.

Kurumsal (daha büyük kuruluşlar için): İhtiyaç duyduğunuz kadar çok kişi için sınırsız miktarda depolama alanına sahip olun. Fiyatlandırma için bir Dropbox temsilcisiyle görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir