Cloud

Microsoft OneDrive Nedir?

OneDrive nedir diye merak mı ediyorsunuz? OneDrive; oluşturduğunuz veya edindiğiniz verileri kaydedebileceğiniz ücretsiz, güvenli ve çevrimiçi depolama alanıdır.

Vergi beyannameleri veya fotoğraflar gibi kişisel verileri, sunumlar ve xlsx dosyaları gibi tablolar, iş belgelerini güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Müzik ve videolar gibi medya dosyalarını bile yükleyebilirsiniz.

OneDrive çevrimiçi olduğu ve bulutta bulunduğundan, orada sakladığınız veriler, nerede olursanız olun, neredeyse internete bağlı herhangi bir cihazdan süresiz kullanılabilir. İhtiyacınız olan tek şey uyumlu bir web tarayıcısı veya OneDrive uygulaması, kişisel OneDrive depolama alanı ve hepsi ücretsiz olan bir Microsoft Hesabı.

İlgili  Microsoft hesabı oluşturma adımları

OneDrive Nedir ve Windows’da Nasıl Kullanılır?

OneDrive Nedir?

Microsoft OneDrive

Microsoft OneDrive, tüm Windows 8.1 ve Windows 10 yüklü bilgisayarlarda Dosya Gezgini’nden erişilebilir. Farklı Kaydet iletişim kutusunda manuel seçerek, herhangi bir mevcut klasöre (Belgeler, Resimler veya Videolar gibi) kaydettiğiniz gibi OneDrive’a kaydedilirsiniz. OneDrive ayrıca Microsoft Office 2016, Microsoft Office 2019 ve Office 365’e de entegre edilmiştir ve bu uygulamaları kullanırken de kaydetmeyi çok rahat yapabilirsiniz.

OneDrive uygulaması Microsoft Surface tabletleri, Xbox One konsolları ve mobil cihazlarınız için kullanılabilir. Windows 8.1 ve Windows 10 bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınıza, tabletinize veya mobil telefonunuza yükleme için, sadece Microsoft Store‘u ziyaret edebilirsiniz.

Not: Varsayılan olarak OneDrive’a kaydetmek istiyorsanız, bunu Windows 8.1 ve Windows 10’daki birkaç OneDrive ayarını değiştirerek yapabilirsiniz.

Diğer Cihazlar için Microsoft OneDrive Kullanma

OneDrive Nedir?

Sahip olduğunuz ve kullandığınız tüm diğer cihazlar için OneDrive uygulaması yüklenebilir. Kindle Fire ve Kindle Phone, Android tabletler, bilgisayarlar ve telefonlar, iOS cihazları ve Mac gibi tüm cihazlardan hesabınıza erişebilirsiniz.

Bununla birlikte, cihazınız için bir uygulama bulamazsanız, OneDrive’ı yine de kullanabilirsiniz; çünkü kaydettiğiniz dosyalar internetten herhangi bir web tarayıcısı üzerinden erişilebilir. Sadece web tarayıcınızı açın ve onedrive.live.com adresine gidin.

Microsoft OneDrive Kullanmanın Yolları

OneDrive Nedir?

OneDrive aslında, her yerden erişebileceğiniz ekstra bir sabit disktir. Bir bilgisayarda, Dosya Gezgini’nde kullanılabilir ve herhangi bir yerel klasör gibi görünür ve davranır. Çevrimiçi, tüm senkronize edilmiş dosyalar her yerden kullanılabilir.

OneDrive, bir Microsoft hesabı için kaydolduktan sonra 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Çoğu kişi OneDrive’ı bilgisayarlarının arızalanması durumunda önemli verileri yedeklemek için kullanmasına rağmen, diğerlerinin kullanımı yalnızca bilgisayarlarından uzak olduklarında verilere erişmek içindir.

OneDrive bulut depolama ile şunları yapabilirsiniz:

  • Windows Masaüstünüzü bulutla senkronize edin.
  • Dosyaları bir web bağlantısını kullanarak başkalarıyla paylaşın, bir e-postaya veya metne yapıştırabilir ve arzu ederseniz düzenlemelerin kullanımına izin verebilirsiniz.
  • Müziğinizi yönetin.
  • Akıllı telefonunuzdaki uyumlu dosyaları düzenleyin, böylece hareket halindeyken değişiklik yapabilirsiniz.
  • Fotoğrafları otomatik olarak yükle.
  • Verileri cihazlar arasında senkronize halde tutun; Yaptığınız değişiklikler anında uygulanır.

Notlar

Microsoft, çevrimiçi bulut depolama alanlarını yeniden adlandırmadan önce, Microsoft SkyDrive‘ı 2014 yılında Microsoft OneDrive olarak değiştirdi.

OneDrive, ödemeye hazırsanız daha fazla depolama alanı sunmaktadır. Ekstra 100 GB, yaklaşık aylık 13,99 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir