Cloud

Google Fotoğraflar ile Ücretsiz Yedekleme

Google Fotoğraflar, basit bir fotoğraf deposundan çok daha fazlası; fotoğraflarınızı birden çok cihazda yedekler, otomatik organize eder ve bunlar için ücret talep etmez.

Google Fotoğraflar, fotoğraflara yorum yapmayı, albümleri ve tek tek görüntüleri kişilerinizle kolayca paylaşabilmenizi de sağlar.

Google Fotoğraflar ile Ara, Paylaş, Düzenle ve Yedekle

En göze çarpan özelliklerden biri de aramadır. Google Fotoğraflar, fotoğraflarınıza konum, yüz tanıma ve resim türüne (selfie, ekran görüntüsü, manzara, deniz vb) göre otomatik olarak etiketler atar ve ardından her biri için klasör oluşturur. Hayvanları ve nesneleri bile sınıflandırır. Deneyimlerimize göre, bu özellik oldukça güzeldir.

Konum, konu veya sezon gibi belirli bir fotoğrafı bulmak için herhangi bir arama terimini kullanabilirsiniz. Yüz tanıma özelliğini kullanan Google Fotoğraflar, aynı kişinin resimlerini bir araya getirerek bunları kolayca bulabilmenizi sağlar. Ayrıca, fotoğraflarını kişinin adıyla da etiketleyebilir, böylece resimlerinizi her zaman bulabilirsiniz. Bu fonksiyon “Grup Benzer Yüzler” olarak adlandırılır ve ayarlardan açıp kapatabilirsiniz. Testlerimizde bu özelliğin doğruluğundan çok etkilendik.

Google Fotoğraflar Uygulaması ile Ücretsiz Yedekleme

Paylaşın

Bir Galeri uygulamasında olduğu gibi, Google Fotoğraflar’daki fotoğrafları sosyal medya veya mesajlar gibi diğer uygulamalarla paylaşabilir, bir arkadaşınızla resmi paylaşmak için benzersiz bir bağlantı da oluşturabilirsiniz. Ayrıca başkalarının fotoğraf ekleyebileceği, bir düğün veya diğer özel etkinlikler için kullanışlı olan paylaşımlı albümler oluşturabilirsiniz. Tüm albümler için, kullanıcıların yalnızca görüntüleme, fotoğraf ekleme ve bunlarla ilgili yorum yapmalarına izin verebilirsiniz; izinleri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Google Fotoğraflar’ın düzenleme özellikleri, renkleri, pozlamayı ve aydınlatmayı kırpma, döndürme ve ayarlama ve Instagram gibi filtreler ekleme yeteneği ile bir çentik oluşturur. Tarih ve zaman damgasını da değiştirebilirsiniz. Ayrıca birkaç fotoğraf seçip bunları bir canlandırma veya kolaj, hatta bir filme dönüştürebilirsiniz. Uygulama otomatik olarak klasörler oluşturur, ancak fotoğraf albümleri de oluşturabilirsiniz.

İlgili  Windows 10'u Nereden İndirebilirim?

Google Fotoğraflar Uygulaması ile Ücretsiz Yedekleme

Son olarak, tüm fotoğraflarınızı ve videolarınızı buluta yedeklemek ve ardından masaüstünüz ve tabletiniz de dahil olmak üzere diğer cihazlardan onlara erişmek için Google Fotoğraflar’ı kullanabilirsiniz. Çok fazla veri kullanmaktan endişe ediyorsanız, yalnızca Wi-Fi üzerinden gerçekleşecek yedeklemeler ayarlayabilirsiniz. Orijinal sıkıştırılmamış sürümlerini veya sıkıştırılmış “yüksek kaliteli” sürümünü yedeklemeyi seçebilirsiniz. Yüksek kaliteli seçenek sınırsız depolama alanı içerirken, orijinal seçenek Google hesabınızdaki kullanılabilir depolama alanıyla sınırlıdır. Google Drive’ınıza bir Google Fotoğraflar klasörü ekleyebilir, böylece tüm gerekli dosyalarınızı tek bir yerde tutabilirsiniz. Ayrıca cihazınızdaki yedeklenmiş olan fotoğrafları ve videoları silerek yer açmak için bir seçenek de bulunmaktadır. İşte Android cihazınızı düzenli olarak yedeklemek için bir seçenek.

Buradan Fotoğraflar uygulamasına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir