Cloud

Almanya, Okulların Microsoft Office 365 Kullanmasını Yasaklıyor

Verimlilik yazılımı söz konusu olduğunda, etrafta pek fazla rakip olmadığından çoğu insan için tercih edilen yazılım Microsoft Office oluyor.

Ancak Almanya’da, okulların artık Microsoft’un Office yazılımının bulut sürümü olan Microsoft Office 365 kullanmasına izin verilmeyeceği anlaşılıyor.

Yetkililere göre, bunun aslında Microsoft’un sunduğu özelliklerden biri olan Office 365’in bulut özelliğinden kaynaklandığını söylüyorlar. Bulutu kullanan yazılım, kullanıcıların bir kerede birden fazla cihaz arasında veri senkronize etmesine olanak sağladığı için kullanışlı durumda, ancak bulut kullanımının potansiyel olarak kullanıcı verilerini ortaya çıkarabileceği konusunda bazı endişeler olduğu görülmektedir.

Bu endişeler, e-mail ile gönderilen konu satırlarını ya da Word’de yazılan cümleleri gibi bilgileri içeriyor. Aynı zamanda, bu bilgilerin Microsoft’un sunucularının tutulduğu ABD’ye gönderilmesiyle de ilgili.

Hesse Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komisyonu Üyesi Michael Ronellenfitsch’e göre “Almanya’daki kamu kurumlarının, kişisel verilerin işlenmesinin kabul edilebilirliği ve izlenebilirliği konusunda özel bir sorumluluğu var.”

İlgili  Microsoft Teams için yeni özellikler geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir