Cloud

Zoom, gizlilik ve güvenlik sorunlarını düzeltene kadar güncellemelerini duraklatıyor

Popüler video konferans hizmeti olan Zoom, 90 gün boyunca özellik güncellemelerini duraklatıyor.

Tıpkı dünyanın evden çalışmaya uyum sağlaması sürecinde popülerliğinin büyümesi ile yaşadığı gibi, araştırmacılar çok sayıda güvenlik ve gizlilik sorunu keşfetti. Böylece şirket açıkları kapamak için özellik güncellemelerini erteleyeceğini bildirdi.

Zoom blog yayınına göre, günlük aktif kullanıcı sayısı şu anda hiç olmadığı kadar yüksek. Geçen Aralık ayında, şirket günlük ortalama 10 milyon aktif kullanıcı gördü ve şimdi ise günlük 200 milyon aktif kullanıcıya yakınlar. Şirket için oldukça büyük bir başarı, ancak dezavantajları da var.

Zoom Toplantısı Oluşturmak

Aylar önce şirket, web sitelerinin izniniz olmadan kameranızı açmasına izin veren gizli web sunucularını kurmak için saldırı altındaydı. Şirket bu sorunu giderirken, güvenlik araştırmacıları o zamandan beri başka güvenlik ve gizlilik sorunları da ortaya çıkardılar.

Zoom‘un Windows sürümünde, kötü kişilerin Windows kimlik bilgilerinizi çalmasına izin veren bir açık var. Ayrıca, aksi belirtilmedikçe Zoom’un uçtan uca şifreli olmadığı anlaşılıyor. Facebook’u kullanmasanız bile Zoom bir süre önce verilerinizi Facebook’a gönderiyordu.

Şirket bu sorunların bazılarını zaten ele almış durumda ve diğerleri üzerinde de çalışmaya devam ediyorlar. Buna ek olarak şirket, Zoom hizmetini öncelikle özel BT departmanlarının güvenlik önlemlerini uygulayacağı kurumsal senaryolar için tasarladığını söylüyor.

Bunlar harika yanıtlar değil ve Zoom bunu biliyor gibi görünüyor. Böylece şirket, olağanüstü güvenlik sorunlarını gidermek için 90 gün boyunca yeni özellikler üzerinde çalışmayı duraklatacak. Ayrıca açık bulma ödül programını da artırdı.

Bu adımlar umut verici ve umarız şirket sürecin sonunda daha iyi olarak geri döner.

İlgili  Zoom Ekran Paylaşımı Adımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir