Donanım

DDR5 Bellekler Bize Ne Sağlayacak?

DDR5 bellekler, bilgisayarda aktif verilerin çalışmasını sağlayan donanımlardır. Bir bilgisayar kapalıyken bu bellekler temiz yani içi boş bulunmaktadır. Eğer bilgisayarı çalıştırırsanız işletim sistemi verileri buraya yüklenir ve çalışan uygulamalar burada yer alır. Bilgisayarı kapattığınızda ise bellekteki veriler birkaç saniye içerisinde temizlenir.

Eğer ki bilgisayarınızda anlık kesinti yaşadıysanız bellekler henüz temizlenmediği için açılışta bazı sorunların meydana geldiğini fark etmişsinizdir. Başta da belirttiğimiz gibi bunun sebebi belleklerin birkaç saniye içerisinde temizleniyor oluşudur.

DDR5 Bellekler Bize Ne Sağlayacak

DDR5 Bellekler Bize Ne Sağlayacak

DDR5 Belleklerin Avantajları Nelerdir?

Biliyorsunuz ki DDR bellekler, bu zamana kadar birçok gelişme göstermiştir. Yakın zamanda G.SKILL ekibi DDR4 bellekleri 5 GHz sınırına ulaştırarak bir rekora imza attı. 2020 yılının sonlarına doğru ise DDR5 RAM bellekler piyasada görünecek. Tüketicilere ise 2021 yılı içerisinde yansıması planlanıyor.

DDR5 belleklerden bahsetmeden önce sizlere DDR belleklerin teknik özelliklerinden bahsetmek isteriz. İlk DDR RAM teknolojisi 1998 yılında ortaya çıktı. DDR2 2003, DDR3 2007, DDR4 2014 ise yılında çıktı.

DDR teknolojisi ile birlikte 200 ve 400 MHz arasında hızlar kullanılmaya başlandı. 2.6 V enerji tüketen bellekler, günümüze göre 2 katın üzerinde tüketim yapmakta. DDR2 bellekler 1.8 V enerji tüketimi ile birlikte 1.066 MHz frekans hızlarına ulaştı. Bu dönem ile birlikte RAM bellek boyutları da artış gösterdi. 2007 yılında piyasaya sürülen DDR3 bellekler ile beraber voltaj kullanımı 1.35’e kadar düştü. Bu dönemde frekans hızları 2.133 MHz’e ulaştı.

2014 yılında piyasaya sürülen DDR4 bellekler, 16 GB RAM boyutuna kadar ulaşabilmekte ve en düşük 1.05 V harcamaktadır. Yakın zamana kadar 3.2 GHz olan maksimum frekans hızı G.SKILL firmasının rekoru ile 5 GHz’e ulaştı.

2020 yılının 4. çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen DDR5 bellekler ile ilgili elimizde birçok bilgi mevcut. Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan birisi ise bu bellekler ile sistemin RAM miktarının ne kadar seviyeye ulaşacağı olmakta. DDR5 RAM bellekler ile birlikte en yüksek belleğin boyutu 64 GB olacak. Güç kullanımı ise 1 V civarında yer alacak. 8.4 GHz frekans hızlarına ulaşan bu bellekler, gelecekte 2 slotlu bir sistemde 128 GB, 4 slotlu bir sistemde 256 GB RAM eklemeyi mümkün kılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir