Eposta

Gmail İncelemesi – Ücretsiz E-posta Servisi

Gmail, Google tarafından üretilen eposta ve sohbet uygulamasıdır. Sınırsız ücretsiz çevrimiçi depolama alanı tüm mesajlarınızı saklamanıza imkan verir ve Gmail’in basit ancak çok akıllı arayüzü sayesinde postaları tam olarak bulmanızı ve çaba sarfetmeden içeriğinizi görmenizi sağlar. POP ve güçlü IMAP erişimi, e-postalarınıza herhangi bir e-posta programı veya cihazla erişmenizi sağlar.

Artıları

 • Gmail, ücretsiz IMAP veya POP erişimi ve herhangi bir adrese eposta gönderimi sunar
 • Akıllı sıralama, arama ve paylaşma, e-postaları bulup düzenlemenize ve sohbet mesajlaşmanıza olanak tanır
 • Hızlı ve zengin web arayüzü çevrimdışı da çalışabilir

Eksileri

 • Gmail, postaları daha da organize etmenize yardımcı olabilir, ör. etiketler öğrenmek veya önerilerde bulunmak
 • Epostaları arama yapmak, Google ile aramak kadar akıllı ve kolay değil
 • Ücretsiz çevrimiçi depolama alanı 15 GB ile sınırlıdır ve Gmail güvenli, şifrelenmiş postayı desteklemez.

Hakkında

 • Gmail, 15 GB depolama alanına sahip ücretsiz bir e-posta sunar (Drive’ı diğer Google hizmetleriyle paylaşır). Ek depolama satın alınabilir.
 • Posta için Gmail, iletilerde bulunan anahtar kelimelere otomatik olarak eşleşen içeriğe dayalı reklamları gösterir.
 • Oyuncular ve özel renk etiketleri, konuları (konuşmaları) düzgün bir şekilde organize etmenizi sağlar. Gelen kutusu sekmeleri, belirli postaları ayrı sekmelere otomatik olarak sıralar. Hassas arama seçenekleri postaları hızlı buluyor.
 • Filtreler kullanabilirsiniz. Yeni mesajlar için de şablonlar kullanabilirsiniz.
 • IMAP ve POP erişimi, iletme, Exchange ActiveSync (Google Apps for Business, Eğitim ve Devlet için kullanılabilir), SMS ve web uygulamaları, postanızı bir cihaz ve programa getirir. Google Gears çevrimdışı tarayıcı erişimi sunar.
 • En fazla 5 POP hesabından posta alabilir ve bu e-posta adreslerini (veya başkalarını) Gönderen: gönderdiğiniz posta satırında kullanabilirsiniz.
 • Google Talk’a bağlandığınızda, sohbet edebilir, gruplayabilir ve görüntülü sohbet edebilirsiniz.
 • Google Takvim ile entegrasyon, etkinlikler oluşturmanıza ve davet göndermenize olanak tanır.
 • Google+ profilleri olan kişiler için Gmail paylaşılan iletişim bilgilerini (e-posta adresleri, konumlar, telefon numaraları,…) alabilir ve adres defterini otomatik olarak güncelleyebilir. Google+ yayınlarına yorum yapmak ve başkalarının yorumlarını takip etmek de mümkün.
 • Zengin metin formatlamasını destekler ve birçok ek türünü (PDF, Word, Excel, PowerPoint, vb.) görüntüleyebilir. Google Drive ile entegrasyon ayrıca dosyaları (10 GB’a kadar) kolayca göndermenizi ve alınan dosyaları doğrudan Drive hesabınıza kaydetmenizi sağlar.
 • Giriş araçları, IME’ler, sanal klavyeler, el yazısı tanıma ve transkripsiyon sunar.
 • Bir spam filtresi, önemsiz ve sahtekarlığı ayırmaya çalışır ve virüsler ve solucanlar da filtrelenir.
 • Android ve iOS altında, uygulamalar hızlı erişim sunar.
 • Gmail tarafından Inbox, bir Gmail hesabına farklı ve oldukça işlevsel bir arayüz sunar.
İlgili  Gmail Mail Arşivleme: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Editör Yorumu – Gmail

Google’dan ne bekliyorsunuz? Arama, basitlik ve hız? Gmail’den alabileceğiniz bu, Google’ın e-posta, anlık mesajlaşma, sosyal ağ ve grup görüntülü sohbet konusundaki yaklaşımıdır.

Gmail’in arayüzü basit ve zariftir, ancak kullanışlı klavye kısayolları ve hızlı çalışma özellikleriyle de dikkat çekici bir şekilde akıllıdır.

Tabi ki, Gmail genellikle yararlı sonuçlar veren bir arama kutusuna sahiptir. Gmail’in araması, kelime arama, kelime bilgisi, önerme ve eş anlamlıların anlaşılması gibi konularda yaygın olarak yapılan web aramalarının akıllılarından hala çok uzaktır.

Düzenlemeler için Konuşmalar, Yıldızlar ve Sekmeler

Konuşmalar için daha önce ne olduğunu hızlı bir şekilde görebiliyorsunuz ya da birisinin daha önce cevap vermiş olup olmadığını görebilirsiniz. Gmail ayrıca, gelen kutusu düzenlemek için harikalar yaratan hızlı işaretleme ve serbest biçimli renkli etiketler için “yıldızlar” sunar. Gelen kutusundan bahsetmişken: Gmail, filtrelerin manuel olarak ayarlanması gerekmeden sekmeleri ayırmak için belirli haber türlerini (bültenler, reklamlar, söyleşiler ve sosyal güncellemeler) otomatik olarak kesmeyi teklif eder.

Bir kişi şu anda hem Gmail’de hem de Google Talk’ta çevrimiçi ise, konuşma arşivlenip dizine eklendiğinde Gmail’den doğrudan sohbet edebilirsiniz. E-postaları Google Takvim etkinliklerine dönüştürmek çok kolay ve Google+ kullanıcıları için en son paylaştıkları içerikleri adres defterinde e-postaların ve otomatik güncellemelerin (adreslerin, telefon numaralarının vb.) yanında alabilirsiniz.

POP ve IMAP ile Çevrimiçi Depolama ve Erişim

Ne yazık ki, Gmail’in ücretsiz depolama alanı 15 GB ile sınırlıdır ve bunu Drive veya Fotoğraflar gibi kullanabileceğiniz diğer Google hizmetleriyle paylaşmanız gerekir. Ek depolama, tabii ki, aylık bir ücret karşılığında satın alınabilir. Gerçekten gereksiz olan postalardan kaçınmak için, Gmail, verimli ve zahmetsiz spam ve virüs filtrelerine sahiptir.

İlgili  Gmail için Nasıl İmza Eklenir?

Büyük verilerden bahsetmişken Google Drive ile entegrasyon, e-postayla gönderilen bağlantı yoluyla 10 GB’ye kadar büyük dosyaları paylaşmayı kolaylaştırır ve Gmail, alınan ekleri Google Drive hesabınıza da kaydetmenize olanak tanır.

Google’ın mesajlarda bulunan anahtar kelimelere dayanarak e-postaların yanında reklam görüntülemesini istemiyorsanız (e-postaların kendileri gizli kalır), şifrelemeyi kullanabilir veya POP ve IMAP kullanarak Gmail’inize erişebilirsiniz. (Ayrıca Gmail’in web arayüzünü Gears ile çevrimdışı modda bırakabilir ve bağlantı kesilirken de e-posta yazabilirsiniz.)

Gmail’i Diğer E-posta Hesaplarıyla Kullanma

Tersine, Gmail web arayüzünü tüm e-postalarınız için kullanmak istiyorsanız, otomatik olarak beş adede kadar POP hesabından posta toplayabilir ve bu hesapların e-posta adreslerini (ve tüm diğer kişilerin) Gönderen: satırında toplayabilirsiniz.

Web Sitesini Ziyaret Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir