Eposta

Gmail’i Harika Yapan Şeyler

Gmail, Google’ın ücretsiz e-posta hizmetidir. Gmail’e mail.google.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bir Google hesabınız varsa, zaten bir Gmail hesabınız var demektir. Inbox, Gmail hesapları için isteğe bağlı bir yükseltilmiş kullanıcı arayüzüdür.

Nasıl Gmail Hesabı Alabilirim?

İstediğiniz zaman bir hesap için buradan kaydolabilirsiniz.

Gmail ilk kullanıma girdiğinde, yalnızca kullanıcıların sınırlı sayıda arkadaşını davetiye ile hesap açabilmesine olanak sağlıyordu. Gmail neredeyse alanında en popüler e-posta hizmetlerinden biriydi. Sınırlı davet sistemi 14 Şubat 2007’de resmen sona erdi.

Gmail Mesajlarında Reklam Var mı?

Gmail, AdSense reklamları tarafından desteklenmektedir. Bu reklamlar, Gmail’in web sitesinden açtığınızda posta iletilerinin yan panelinde görünür. Reklamlar dikkat çekicidir ve bilgisayar, posta mesajındaki anahtar kelimelerle eşleşir. Bazı rakiplerden farklı olarak Gmail, iletilere reklam koymuyor veya giden postalarınıza herhangi bir şey eklemiyor.

Şu anda, Android telefonlarında Gmail iletilerinde görünen hiçbir reklam bulunmuyor.

Spam Filtreleme

Çoğu e-posta hizmeti bu günlerde bir çeşit spam filtreleme sunuyor ve Google bu konuda çok başarılı. Gmail, reklam, spam, virüs ve kimlik avı girişimlerini filtrelemeye çalışıyor ama hiçbir filtrenin %100 etkili olmadığını unutmayın.

Google Hangouts ile Entegrasyon

Gmail masaüstü, Hangouts (önceki ismi Google Talk) kişilerinizi ekranın sol tarafında gösterir. Böylece, kimlerin kullanılabildiğini ve Hangouts’u anlık ileti, görüntülü görüşme veya sesli sohbet için daha hızlı iletişim için kullanabilirsiniz.

Gmail'i Harika Yapan Şeyler

Depolama Alanı

Gmail, kullanıcılara geniş depolama alanı sağlayarak popüler hale geldi. Eski mesajları silmekten ziyade, onları arşivleyebilirsiniz. Bugün Gmail depolama alanı, Google Drive dahil olmak üzere Google hesaplarında paylaşılmaktadır. Bu yazıya göre, ücretsiz depolama alanı tüm hesaplarda 15 GB’dır, ancak gerekirse ek depolama alanı satın alabilirsiniz.

Ücretsiz POP ve IMAP

POP ve IMAP, çoğu masaüstü posta okuyucusunun posta mesajlarını almak için kullandığı internet protokolüdür. Bu, Gmail hesabınızı kontrol etmek için Outlook veya Apple Mail gibi programları kullanabileceğiniz anlamına gelir. Google rakiplerinden benzer posta hizmetleri POP erişimi için ücret alır.

İlgili  Google Pixel 4a çıkışı yine ertelendi

Arama

Web sayfaları için arama yapıyormuşsunuz gibi kaydedilmiş e-posta ve Google Talk transkriptlerini Google ile arayabilirsiniz. Google, spam ve çöp kutusu klasörlerini aramayı otomatik olarak atlar; dolayısıyla, alakalı olma olasılığı daha yüksek olan sonuçlara sahip olursunuz.

Gmail Labs

Gmail, Gmail Labs aracılığıyla deneysel eklentiler ve özellikler sunar. Bu, hala geliştirilmekte iken hangi özellikleri kullanmak istediğinize karar vermenizi sağlar. Masaüstü tarayıcınızın ayarlar menüsündeki Labs sekmesinden Labs özelliklerini açabilirsiniz.

Çevrimdışı Erişim

Gmail çevrimdışı Chrome uzantısını yükleyerek bilgisayarınız bağlı olmadığında bile Gmail hesabınıza tarayıcınızın penceresinden erişebilirsiniz. Bilgisayarınız tekrar bağlandığında yeni mesajlar alınacak ve gönderilecektir.

Diğer özellikler

Birden çok hesabın yanılsamasını oluşturmak ve mesajlarınızı filtrelemenize yardımcı olmak için Gmail adres fitrelerini kullanabilirsiniz. Gmail’inizi cep telefonunuzdan kontrol edebilir veya masaüstünüzde yeni mesajlarla ilgili bildirim alabilirsiniz. Postanızı düzenlemek için filtreler ve etiketler oluşturabilirsiniz. Postanızı daha kolay aramalar için arşivleyebilirsiniz. RSS ve Atom yayınlarına abone olabilir ve posta gönderileri gibi feed özetleri alabilir ve özel mesajları yıldızla işaretleyebilirsiniz.

Popüler Olması Dezavantaj Olabilir

Gmail popülaritesinde patladı, ancak spam gönderenler için de bir araç haline geldi. Bazen iletilerinizin diğer e-posta sunucularındaki spam algılama yazılımı tarafından filtrelenmiş olduğunu fark edebilirsiniz.

Gmail, postalarınızı sunucularında arşivlemenizi sağlasa da, önemli verileri yalnızca tek bir sabit sürücüde bırakmayacağınız gibi, önemli verilerin tek yedeği olarak saymayın.

Son

Gmail, en iyi ücretsiz e-posta hizmetlerinden biridir. Birçok kullanıcı Gmail hesabını birincil e-posta adresi olarak kullanmaktadır. Bir Gmail hesabınız yoksa, bir tane edinme zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir