Google

Google, 2015 yılında IŞİD tarafından tahrip edilen tarihi Asur heykelinin bir kopyasını 3D yazıcı ile yapıyor

Maalesef sadece insanlar IŞİD’in kurbanı değil. Terör grubu ayrıca eski kütüphaneleri, anıtları ve heykelleri yok ederek, insanlığın kültürel mirasına savaş açtı. Ve şimdi, teknolojinin büyüsü sayesinde, geri geliyorlar.

Google bugün, tarihi savaş dönemindeki anıtların yıkımına odaklanan “Attack Under Culture” adlı bir sezonu yöneten Historic England ve Imperial War Museums ile işbirliği yaptıklarını duyurdu. Bunun bir parçası olarak teknoloji şirketi müzeye, 2015 yılında tarihi Musul Müzesini yağmaladıklarında DAEŞ tarafından tahrip edilen Musul Aslanı’nın 3 boyutlu basılmış bir kopyasını ödünç verdi.

Musul Aslanı eski Asur kültürüne ait ve M.Ö. 860’lara dayanıyor. Bir zamanlar Irak’taki tarihi Nimrud şehrinde, Ishtar Tapınağı’nın girişinde gururla duruyordu. IŞİD’in şehri ele geçirdiği 2014 yılında Musul Müzesi’nde sergilenmekteydi.

Kısa bir süre sonra grup, heykelleri tahrip eden şok edici görüntüler yayınladı. Ve bu 3D basılı kopya, orijinalin yerine geçmeye yakın olmasa da, bu eski tarihi eserin sonsuza dek kaybolmadığını bilmek gerçektende güzel.

Musul Aslanı, 5 Temmuz – 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Londra’daki İmparatorluk Savaş Müzesi’nde görülebilecektir. Ancak Londra’da olmasanız bile Google Sanat ve Kültür web sitesinden bu eseri görebilirsiniz.

İlgili  İşte Chrome 77 güncellemesi ile gelen yenilikler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir