Google

Yayıncılar Platformu Desteklemeyi Bıraksa Bile Stadia Oyunları Oynanmaya Devam Edecek

Google, yakında çıkış yapacak olan Stadia bulut oyun hizmeti için SSS sayfasını güncelledi ve dikkate değer yeni bir bilgi dizisi ekledi.

Google’ın söylediğine göre, bir oyun yayıncısının (Ubisoft, EA gibi) Stadia’yı desteklemeyi bırakması halinde bile oyunun lisansını satın alanların kullanımına sunmaya devam edecek.

Stadia’nın SSS sayfasında “Oyunu bir kez satın aldığınızda, oynama hakkına sahipsiniz. Gelecekte, bazı oyunlar artık yeni satın alımlar için uygun olmayabilir, ancak mevcut oyuncular hala oyunu oynayabilecek” diye belirtiliyor.

Oldukça spesifik bir senaryo gibi gözüküyor, ancak kesinlikle çok önceden hazırlanmış bir senaryo değil. Stadia ve genel olarak bulut oyunları, kanıtlanmamış ekonomiye sahip kanıtlanmamış bir dağıtım modelidir. Yayıncıların Stadia’ya oyun koymalarının ne kadar akıllı olduğu henüz belli değil, bu oyunların şimdi ortaya çıkan sayısız abonelik indirme modelinden herhangi biri aracılığıyla kullanılabilir hale gelmesine veya sadece standart fiziksel satışları ve dijital indirmelere bağlı kalmasına izin vermiyor.

Google Stadia Çıkış Tarihi, Hız Gereksinimleri ve Fiyatlandırması

Bir yayıncının Stadia ile deneme yapmaya karar verdiği ve daha sonra bulut oyunlarıyla ilgilenmediği bir konu olduğu konusunda bir karar olabilir.

Google, tam oyun alımlarının yanı sıra ücretsiz oyunları bir araya getiren Stadia Pro adında bir abonelik modeli sunduğundan bu, müşterilerin bir yayıncı ayrılığı durumunda yasal olarak ödedikleri ve sahip oldukları bir ürüne erişimini kaybedebileceği anlamına gelir. Stadia, yazılımı uzak bir sunucudan aktaran bir bulut oyun hizmetidir, bu nedenle erişimin, bir diskin veya dijital olarak indirilmiş bir kopya için daha geleneksel olarak güvenceye alınmasından ziyade, bir yayıncının Google ile olan ilişkisine bağlı olduğunu düşünmek mantıklıdır.

Google Stadia hakkında daha fazla bilgi için buraya bakabilirsiniz.

İlgili  Cyberpunk 2077, Google Stadia bulut oyun hizmetine geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir