Google

Google Stadia Çıkış Tarihi, Hız Gereksinimleri ve Fiyatlandırması

Google’ın yeni oyun akış servisi Stadia, 2019’un Kasım’ında hizmete girecek. Pro planı için 9.99 dolara mal olacak ve şimdi ön sipariş verebileceğiniz bir Founder’s Edition kontrolcüsü de var.

Google nihayet, şirketin herhangi bir cihazda oyun oynamasına izin verecek yeni abonelik tabanlı oyun akışı hizmeti olan Stadia hakkında ayrıntıları ortaya çıkardı ve Microsoft xCloud ve Sony PlayStation Network ile rekabet edecek.

Google Stadia ile ilgili ayrıntılar arasında şirket, ne zaman hizmete sunulacağını, fiyatlandırmayı, donanım ve internet gereksinimlerini açıkladı.

Google Stadia Çıkış Tarihi

Google Stadia, Kasım 2019’da Belçika, Finlandiya, Kanada, İtalya, Hollanda, Norveç, Danimarka, İspanya, Fransa, İsveç, Almanya, İngiltere, İrlanda ve ABD’nin de bulunduğu 14 ülkede başlayacak. Şirket, hizmeti 2020 ve sonrasında daha fazla ülkeye genişletmeyi planlıyor.

Ancak başlangıçta, hizmet Stadia Pro planı için geçerli olacak, Stadia Base planı 2020 yılına kadar başlatılmayacak.

Google Stadia Abonelikleri ve Fiyatlandırma

Yeni bulut oyun platformu iki farklı abonelik planı içerecek.

Stadia Base planı, herkesin hizmet boyunca satın aldıkları herhangi bir oyunu oynamasına izin verecek giriş seviyesi aboneliktir. Ancak bu planı kullanarak, oyun deneyiminiz stereo ses ile 1080p çözünürlükle sınırlı olacak ve 10 MB/sn internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. (Oyun fiyatlandırması henüz açıklanmadı.)

Stadia Pro ayda 9.99 dolara mal olacak ve ücretsiz oyunlar sunacak, ancak çoğu oyuna ekstra ödeme yapmanız gerekeceğinden her oyuna erişiminiz olmayacak. Bununla birlikte, desteklenen oyunların çoğunda indirimler sunacaktır.

Pro kullanarak, HDR kalitesinde 60fps hızında 4K çözünürlüğe kadar oyunları oynayabileceksiniz, ancak 35Mb/s internet bağlantısına ihtiyacınız olacak ve stereo yerine 5.1 surround ses elde edeceksiniz.

İlgili  Steam Sonbahar İndirimleri Başladı!

Google Stadia İnternet Gereksinimleri

İnternet gereksinimlerine gelince, Google Stadia HDR kalitesinde ve 5,1 surround ile 60fps’de 4K akışa ulaşmak için minimum 35Mb/s internet bağlantısı gerektirecektir.

Google Stadia İnternet Gereksinimleri

5,1 surround ile 60fps hızında 1080p akış için 20Mb/s indirme internet bağlantısı gerekmektedir.

Stadia ayrıca stereo ses ile 60fps’de 720p çözünürlükte sunulacak ve internet gereksinimi 5 – 10Mb/s arasında olacaktır.

Google Stadia Donanım Desteği

Google, akış servisine erken erişim, Chromecast Ultra cihazı ve sınırlı sürüm kontrolcüsünü içeren 129,99 $ karşılığında sipariş verebileceğiniz bir Stadia Founder kitini sunacak. Ayrıca, Bungie’nin Destiny 2 deneyimi, Stadia Pro’ya 3 aylık bir abonelik, bir kullanıcı adı seçmek için erken erişim ve arkadaşlarınızın hizmeti denemeleri için üç pass veriyor.

Başlangıçta Google Stadia, Chromecast Ultra stick kullanarak dizüstü bilgisayarlarda, masaüstlerinde ve TV’de çalışacaktır. Servis ayrıca tabletlerde ve Google Pixel 3 telefonlarda da çalışacak.

Google Stadia Donanım Desteği

Chrome tarayıcısı üzerinden oyun oynamak için bir Stadia kontrol cihazına ihtiyacınız olmayacak, ancak televizyonunuzda bir Chromecast Ultra kullanarak oynayacaksanız bir kontrol cihazına ihtiyacınız olacak.

Stadia denetleyicisi benzersizdir çünkü Google veri merkezlerine doğrudan Wi-Fi kullanarak bağlanır; bu, teoride gecikme sorunlarını azaltmaya yardımcı olmalıdır.

Google Stadia Tarafından Desteklenen Oyunlar

Google, Stadia platformuna oyunlar getirmek için bir dizi yayıncıyla ortaklık kurdu. Bunlardan bazıları;

 • Assassin’s Creed Odyssey
 • Baldur’s Gate
 • Borderlands 3
 • Doom Eternal
 • Ghost Recon: Breakpoint
 • Gylt
 • Get Packed
 • Mortal Kombat 11
 • Just Dance
 • Tom Clancy’s The Division 2
 • Wolfenstein: Youngblood

Ve platform çıkış yaptıktan sonra daha fazla oyun sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir