Güvenlik

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Hesaplarınızın ve uygulamalarınızın güvenliği için güçlü şifreler kullanmalıyız. Peki güçlü şifre nasıl oluşturulur?

“Sürekli olarak güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun” hepimizin sürekli internette gördüğü tavsiyedir. Güçlü ve benzersiz şifrenin nasıl oluşturulacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Güçlü şifre oluşturabilmek ve hatırlamak için şifre yöneticisi programları çok yardımcı olur. Ancak bir şifre yöneticisi kullansanız bile, en azından şifre yöneticiniz için güçlü bir şifre oluşturmanız ve hatırlamanız gerekir.

Şifrelerle Kolay Yolculuk

Muhtemelen kayıtlı olduğunuz çok sayıda sitede, aynı şifreleri kullanmadan veya bir çeşit desene başvurmadan her bir şifreyi kolayca hatırlamanın hiçbir yolu yok. Burada bir şifre yöneticisi devreye girer ve hatırlayabileceğiniz güçlü bir ana şifre oluşturduğunuz sürece, uğraşmanız gereken son şifre budur.

Bir dizi şifre yöneticisi vardır, ancak 1password muhtemelen ortalama kişi için en iyi seçimdir. Her bir platform için kullanımı kolay, her web tarayıcısına entegre oluyor ve temel özellikleri kullanmak tamamen ücretsizdir. Şifrelerinizi farklı cihazlar arasında senkronize etmek istiyorsanız, premium bir hesaba geçmeniz gerekir, ancak öncelikle ücretsiz sürümü ana bilgisayarınızdan test etmenizi öneririz.

Şifre yöneticileri, bir güvenlik panosu, parola değiştirici ve çok daha fazlası gibi bir çok harika özelliğe sahip. Güvenlik konusunda ciddi iseniz, her yerde güçlü şifreler kullandığınızdan emin olursunuz ve bunları yönetmenin en kolay yolu, 1password gibi bir şifre yöneticisidir.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre nasıl oluşturulur?

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Geleneksel tavsiyeye göre güçlü bir şifre:

  • Minimum 12 Karaktere Sahip: Yeterince uzun bir şifre seçmeniz gerekiyor. Genellikle en az 12 ila 14 karakter uzunluğunda olan şifreleri kullanmalısınız. Daha uzun bir şifre daha iyi olur.
  • Sayıları, sembolleri, büyük harfleri ve küçük harflerini içermeli: Parolayı kırmayı zorlaştırmak için farklı karakter türlerinin bir karışımını kullanın.
  • Sözlük Kelimeleri veya Sözlük Kombinasyonu Kullanmayın: Açık sözlü kelimelerden ve sözlük sözcüklerinin kombinasyonlarından uzak durun. Kendi başına bir kelime kötüdür. Bir kaç kelimenin, özellikle de belliyse, herhangi bir kombinasyonu da kötüdür. Örneğin, “ev” korkunç bir paroladır. “Kırmızı ev” de çok kötü.
İlgili  Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir