İnternet

5G ile Oluşabilecek Sağlık Riskleri

5G, yeni nesil akıllı telefonlar için yeni nesil hücresel teknolojidir.  Ve bununla beraber, bu yeni ve daha güçlü ağla birlikte gelecek sağlık riskleri hakkında endişeler var. Gelecek olan 5G için sağlık odaklı olarak ne kadar endişelenmeliyiz?

Şimdiye kadar Facebook’ta veya alternatif sağlık bloglarında makaleler görmüş olabilirsiniz. Ana fikir: 5G, insan üzerinde potansiyel zararlı etkiler sağlayan, daha yüksek enerjili radyasyonla dolu geleneksel hücresel teknolojinin tehlikeli bir üst sürümdür. Bazı 5G uzmanları, yeni ağın DNA’ya zarar verebilecek ve kansere yol açabilecek radyofrekans radyasyon oluşturduğunu ve bu da; erken yaşlanmaya neden olabilecek oksidatif hasara neden olur; hücre metabolizmasını bozar; ve potansiyel olarak stres proteinlerinin üretilmesi yoluyla başka hastalıklara yol açar. Bazı makaleler, Dünya Sağlık Örgütü gibi saygın kuruluşların araştırma çalışmalarını ve fikirlerini aktarıyorlar.

Endişe verici geliyor değil mi? Ama gerçek bilime bir göz atalım.

5G Nedir?

5G birkaç yıldan beri geliştiriliyordu ancak bu yıl, markaların yeni kablosuz standardını ortaya çıkarma sürecine başladığı yıl. Ülkemizde Turkcell, Vodafıne ve Türk Telekom için bu konuda testler son sürat devam ederken yurtdışında AT&T, Verizon ve Sprint yılın ilk yarısında ağlarını kullanmaya başlamış durumdalar. Yaygın kullanılabilirlik ise bir yıl veya daha fazla sürede olacaktır. 5G, bu yıl dünya üzerinde bir avuç şehirden biraz daha fazla kullanımdadır.

Bu, cihaz üreticilerinin ve servis sağlayıcılarının 5G bandına atlamalarını engellemiyor.  Örneğin Samsung’un yeni Galaxy S10 ve Galaxy Fold ( tablete şeklinde açılan telefon),  LG, Huawei’nin bazı modelleri 5G desteğine sahip durumda.

5G, ağ performansında en az on kat iyileştirme sunmaktadır. Son ana ağ yükseltmesi, 2009’da ilk kez 10 Mbps’lik en yüksek hıza çıkan ilk 4G idi. Buna karşılık 5G, 10 ila 20 Gbps arasında aktarım hızları sağlamak için hazırlanmıştır. Ağ gecikmesi, video oyun akışı, çevrimiçi video ve 5G’nin sensörleri, bilgisayarları ve diğer aygıtları ultra düşük gecikmeyle birbirine bağlamasını bekledikleri için ideal olan 30ms’den yaklaşık 1ms’ye düşecek.

Endişelerin Evrimi

5G’ye değinmeden önce, radyasyonla ilgili en son sağlık korkularının boşuna olmadığına dikkat çekmeye değer. 5G ile ilgili endişeler, elektromanyetik radyasyonun tehlikeleri hakkındaki onlarca yıllık manşetlerin tekrar gündeme sunulmuş halidir. Wi-Fi’nin sağlık risklerinden akıllı sayaçlara kadar her şeyi hakkında tartışmalar gördük.

Örneğin elektromanyetik aşırı duyarlılık, bazı insanların cep telefonları ve Wi-Fi gibi radyasyon varlığında zayıflatıcı semptomlar yaşadıkları varsayımsal bir hastalıktır (yani evet, Michael McKean’in “Better Call Saul” dizisindeki tuhaf davranışı gerçek bir şeydir). Ancak, en az 30 yıl boyunca bu tür hassasiyetleri olduğunu iddia eden insanlara rağmen, sistematik bilimsel incelemeler “kör” mağdurların elektromanyetik bir alanın varlığında olduklarını söyleyemediklerini ortaya çıkardı ve Dünya Sağlık Örgütü şimdi insanlar için psikolojik değerlendirme önerileri vermektedir.

Aynı şekilde onlarca yıllık araştırmalar, cep telefonları ile beyin tümörleri gibi kanserler arasında bir bağlantı bulamamış olsa da, San Francisco gibi şehirlerde, cep telefonlarından yayılan radyasyona dikkat çekmek için yapılan tanıtımlar tüketicilerin kafasında risk anlamına gelir.

İlgili  Witcher Dizisi 2019'da Netflix'te!

Radyofrekans Radyasyonu Ne Kadar Tehlikelidir?

Baz İstasyonu

Cep telefonu şebekeleriyle ilgili tüm endişelerin temelinde radyo frekansı radyasyonu (RFR) bulunur. RFR, elektromanyetik spektrumda, mikrodalgalardan x-ışınlarına, radyo dalgalarına, monitörünüzde ki ışığa veya güneşten gelen ışığa kadar yayılan herhangi bir şeydir. Açıkçası, RFR doğası gereği tehlikeli değil, bu yüzden sorun hangi koşullar altında olabileceğini keşfetmekle başlıyor.

Bilim adamları, herhangi bir RFR’nin tehlikeli olup olmadığı konusundaki en önemli kriterin, iyonlaştırıcı mı yoksa iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kategorisine mi girdiği konusunda olduğunu söylüyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kimyasal bağları kesmek için çok zayıf. Bu ultraviyole, kızılötesi ve radyo dalgaları gibi daha düşük frekanslı her şeyi içermektedir.

Enerji hatları, FM radyo ve Wi-Fi gibi günlük teknolojiler de bu kategoriye giriyor (Mikrodalga fırınlar tek istisnadır: iyonize edici değildir ancak dokuya zarar verebilirler, su molekülleri ile rezonansa girmeleri için kesin ve bilerek ayarlanmışlardır.). UV ışınlarının üzerindeki frekanslar, x-ışınları ve gama ışınları gibi iyonlaştırıcıdır.

Bir nöroloji profesörü ve Bilim Tabanlı Tıp editörü olan Dr. Steve Novella, insanların genellikle radyasyon konusunda endişelendiğini anlıyor. “Radyasyon terimini kullanmak yanıltıcıdır, çünkü insanlar nükleer silahlar düşünürler, kesinlikle hasara neden olabilecek iyonlaştırıcı radyasyon düşünürler. Hücreleri öldürebilir. DNA mutasyonlarına neden olabilir.”Ancak iyonlaştırıcı olmayan radyasyon DNA hasarına veya doku hasarına neden olmadığından, Novella cep telefonu RFR’si ile ilgili endişelerin çoğunun yanlış olduğunu söylüyor. “İyonlaştırıcı olmayan radyasyon biçimlerinin çoğunun biyolojik bir etkiye sahip olması için bile bilinen bir mekanizması yoktur” diyor.

Ya da yazar C. Stuart Hardwick’in daha az rafine edilmiş ama daha içten sözleriyle, “radyasyon sihirli ölüm sınırı değildir”.

Çalışmalar Kesin Değil

Elbette, iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun biyolojik etkiye sahip olduğu bilinen hiçbir mekanizma olmadığı için, bu güvenli olmadığı veya etkisinin olmadığı anlamına gelmez. Nitekim, araştırmacılar çalışmalar yapmaya devam ediyor. Son bir çalışma Sağlık Örgütü tarafından yürütülen bir ajans olan Ulusal Toksikoloji Programı (NTP) tarafından yayımlandı. Cep telefonu radyo frekansı radyasyonuyla ilgili bu geniş çapta alıntı yapılan araştırmada, bilim adamları 3G RFR’ye yüksek maruz kalmanın, bazı farelerin kanserli kalp tümörleri, beyin tümörleri ve erkek farelerin adrenal bezlerinde tümör oluşması vakalarına yol açtığını buldular.

Çalışma, böyle bir bilim yapmanın ne kadar zor olduğu konusunda iyi bir nesne dersidir. RealClearScience’ın belirttiği gibi, tespit edilen tümörlerin sayısı o kadar küçüktü ki, istatistiksel olarak tesadüfen meydana gelebilecek kadar küçüktü (bu sadece erkek deneklerde tespit edildiklerinden daha muhtemel olabilir). Ayrıca, RFR’ye maruz kalma seviyesinin ve süresi, gerçek herhangi bir insanın maruz kalacağı sürenin çok ötesindeydi ve aslında, ışınlanmış test fareleri, maruz kalmamış kontrol farelerinden daha uzun yaşadılar. Novella, “Deneyimli araştırmacılar böyle bir çalışmaya bakar ve bunun bize hiçbir şey ifade etmediğini söyler” diyor.

İlgili  HDR10+ Standardı Nedir?

5G’nin Riskini Boyutlandırma

Devam eden çalışmalar bir yana, 5G geliyor ve belirtildiği gibi, bu yeni teknoloji ile ilgili endişeler var.

5G ile ilgili yaygın bir şikayet, 5G vericilerin daha az gücü nedeniyle daha fazla olacağı yönündedir. Çevre Sağlığı Vakfı, “5G mahallelerde, şehirlerde ve kasabalarda tam anlamıyla yüz binlerce yeni kablosuz anten kurulmasını gerektirecek. Tahminlere göre iki ila on eve bir hücresel küçük hücre veya başka bir verici yerleştirilecek. ”

Novella, “Gerçekten söyledikleri, dozun daha yüksek olacağı. Teorik olarak, bu sorulması gereken makul bir soru.” Fakat soruyu sormakla sadece bir risk olduğunu iddia etmekle karıştırmamanız gerektiği konusunda şüpheci. Novella’nın işaret ettiği gibi “Hala ışıktan daha az güç ve sıklıktan bahsediyoruz. Güneşte dışarı çıkıyorsunuz ve 5G baz istasyonlarından çok daha büyük olan elektromanyetik radyasyona maruz kalıyorsunuz. ”

RadiationHealthRisks.com “1G, 2G, 3G ve 4G’nin 1 ila 5 gigahertz frekans kullandığını gözlemliyor. 5G, 24 ila 90 gigahertz frekansı kullanır” ve ardından “Elektromanyetik spektrumun RF Radyasyon bölümünde, frekans ne kadar yüksek olursa canlı organizmalar için o kadar tehlikeli” olduğunu iddia ediyorlar.

Ancak, daha yüksek frekansın daha tehlikeli olduğunu iddia etmek tam da bu (bir iddia ve arkasında duracak çok az gerçek bilim var). 5G, doğada iyonize olmayan kategorisinde kalmaktadır.

5G ile Oluşabilecek Sağlık Riskleri

Kamu kullanımına yönelik spektrumun lisanslanmasından sorumlu olan FCC de aynı şekilde değerlendirilmektedir. FCC’de bir iletişim sorumlusu olan Neil Derek Grace, “5G ekipmanı için, ticari kablosuz vericilerin sinyalleri genel olarak halka açık olan herhangi bir yerde RF maruz kalma sınırlarının çok altında olduğunu” söylüyor. FCC FDA’yı fiili olarak savunuyor riskleri ele almak için doğrudan fakat düşük anahtar yaklaşımı olan sağlık riski değerlendirmeleri: “Bilimsel kanıtların ağırlığı, cep telefonlarını herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkilendirmedi.”

2011 yılında Dünya Sağlık Örgütü, RF Radyasyonunu “İnsanlara karşı muhtemelen kanserojen” olarak tanımlanan bir Grup 2B ajanı olarak sınıflandırarak tartıştı. Novella, “Onların olası kanserojen olarak sınıflandırdıkları diğer şeylere bakmak zorundasın. Kafein ile aynı sınıfa koydular. Öyle zayıf bir standart ki, temelde hiçbir şey ifade etmiyor. ‘Her şey kansere neden oluyor’ demek gibi.”

Bilim adamları, her gün kullandığımız teknolojinin güvende olduğundan emin olmak için, teknoloji ilerledikçe yeni ağları test etmeye devam edecek. Şubat ayının başlarında Richard Blumenthal FCC ve FDA’yı 5G’nin potansiyel riskleri konusunda yetersiz araştırma yapmasından dolayı eleştirdi. NTP çalışmasının gösterdiği gibi, radyasyon risklerini araştırmak zordur ve çoğu zaman sonuçsuzdur, yani gerçek ilerlemenin gerçekleşmesi uzun zaman alabilir.

Fakat şimdilik, 5G ağları hakkında bildiğimiz her şey, alarm verilmesi için bir neden olmadığını söylüyor. Ne de olsa, her gün kullandığımız ve ölçülebilir bir riski olan birçok teknoloji var. Novella’nın dediği gibi “5G ile tehlike düşük ama sıfır değil”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir