İnternet

WiFi sinyal gücü nasıl ölçülür?

İnternetiniz yavaş görünüyorsa veya web sayfaları yüklenmiyorsa, sorun WiFi bağlantınız olabilir. Belki de modemden çok uzaktasınız ya da kalın duvarlar sinyali engelliyor. İşte WiFi sinyal gücünü kontrol etmenin yolları!

WiFi Sinyal Gücü Neden Önemlidir?

Daha güçlü bir WiFi sinyali, daha güvenilir bir bağlantı anlamına gelir. Bu, kullanabileceğiniz internet hızlarından tam olarak yararlanmanızı sağlayan şeydir. WiFi sinyal gücü, yönlendiriciden ne kadar uzakta olduğunuz, 2.4 GHz veya 5 GHz bağlantı olup olmadığı ve hatta etrafınızdaki duvarların malzemeleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Modeme ne kadar yakınsanız, o kadar iyidir. 2.4 GHz bağlantı daha fazla yayın yaparken, parazit sorunları olabilir. Daha yoğun malzemelerden (beton gibi) yapılmış daha kalın duvarlar bir Wi-Fi sinyalini engelleyecektir. Diğer taraftan, zayıf bir sinyal daha düşük hızlara, düşmelere ve (bazı durumlarda) bağlantı kopmasına neden olur.

Her bağlantı problemi zayıf sinyal gücünün bir sonucu değildir. Tabletinizdeki veya telefonunuzdaki internet yavaş görünüyorsa, erişiminiz varsa modeminizi yeniden başlatarak başlayın. Sorun devam ederse, bir sonraki adım Wi-Fi’nin sorun olup olmadığını kontrol etmektir. İnterneti ethernet üzerinden bağlı bir cihazla kullanmayı deneyin. Ethernet bağlantısı normalse ve modeminizi kapatıp açma işlemi sorununuzu çözmediyse, sinyal gücünü kontrol etme zamanı gelmiştir.

WiFi Sinyalini Kolay Bir Şekilde Kontrol Etme

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

WiFi’nizin gücünü kontrol etmek için yapılacak ilk şey sorunları olan cihaza bakmaktır. iOS, Android, Mac veya Windows kullanıyor olsanız da, bir WiFi bağlantı göstergeniz olmalı. Genellikle dört veya beş eğri çizgi WiFi sembolünü oluşturur ve doldukça bağlantı daha güçlü olur.

Her telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar farklıdır ve farklı bir Wi-Fi gücü gösterebilir. Ancak ikinci hatta üçüncü bir cihazda kontrol etmeye değer. Bir telefonu kontrol ettiyseniz, bir tableti de test etmeyi düşünün. Her iki cihazdaki internet performansını karşılaştırın ve Wi-Fi gücü için neyi gösterdiklerini görün.

İlgili  Windows 10'da Kayıtlı Wifi Şifrelerini Görüntüleme

WiFi bağlantınızın belirli bir noktada zayıf olduğunu belirlediyseniz, yapılacak bir sonraki şey dolaşmak ve akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki Wi-Fi çubuklarına dikkat etmek. Modemden ne kadar uzakta olduğunuzu ve aranızda kaç tane duvar bulunduğunu kontrol edin.

WiFi çubuklarınızın ne zaman yükselip alçaldığına dikkat edin.

WiFi Sinyalini Kontrol Etmek İçin Daha Gelişmiş (ve Hassas) Yöntem

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Semboldeki çubuklara bakmak size çok fazla şey söyleyebilir. WiFi’nizin gücüyle ilgili daha ayrıntıya inmek istiyorsanız, bir milliwatt’a (dBm) göre desibellerini ölçmek için bir uygulama veya program kullanmanız gerekir (AirPort Utility uygulaması veya Wi-Fi Analyzer gibi).

Bir WiFi sinyalini birden fazla yolla ölçebilirsiniz. En doğru ölçüm miliwatttır (mW), ancak ondalık basamak sayısı (0.0001 mW) nedeniyle okunması en zor olanıdır. Alınan Sinyal Gücü Göstergesi (Received Signal Strength Indicator – RSSI) başka bir seçenektir. Çoğu üretici RSSI’yi dBm’ye dönüştürür, bu yüzden bu ölçümü ele alacağız.

Bilmeniz gereken ilk şey, dBm ölçümlerinin negatif sayılarla gösterileceğidir. Ölçek -30 ile -90 arasındadır. -30 görürseniz, “mükemmel bir bağlantınız” var ve muhtemelen Wi-Fi yönlendiricisinin yanında duruyorsunuz. Bununla birlikte, -90’da listelenen bir WiFi sinyalini görürseniz, servis o kadar zayıf olur ki muhtemelen o ağa bağlanamazsınız. Mükemmel bir bağlantı -50 dBm’dir, -60 dBm ise sesli aramaları ve diğer her şeyi yürütecek kadar iyidir.

Telefonunuzda veya tabletinizde WiFi sinyal gücünü ölçmek için iPhone ve iPad için Airport Utility uygulamasını veya Android için Wi-Fi Analyzer‘ı kullanabilirsiniz. Her ikisi de bölgenizdeki kablosuz ağların sonuçlarını kullanmak ve göstermek için kolaydır.

iPhone kullanıcıları için, Airport Utility App cihazınızın ayarlarına girmenizi ve Wi-Fi tarayıcıyı açmanızı gerektirir. iPhone veya iPad ayarlarınıza gidin (uygulamanın ayarları değil), ayarlar listesinde Airport Utility dokunun ve ardından WiFi Tarayıcıyı değiştirin. Şimdi, Airport Utility uygulamasına geri dönün ve bir tarama başlatın. RSSI olarak ifade edilen dBm ölçümlerini göreceksiniz.

İlgili  2,4 ve 5 Ghz WiFi Arasındaki Fark Nedir?

Android kullanıcıları için Wi-Fi Analyzer bir adım daha kolaydır. Uygulamayı açın ve bulunan ağları arayın. Her giriş gücü dBm olarak listelenecektir.

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Windows 10’da kesin sinyal gücünü görüntülemek için yerleşik bir yöntem yoktur, ancak netsh wlan show interface komutu sinyal gücünüzü yüzde olarak gösterir.

WiFi kanallarını incelemek için NirSoft’un WifiInfoView uygulamasını önerebiliriz. Program ücretsiz, kullanımı kolay ve kurulum gerektirmez. Sadece unzip ve EXE dosyasına çift tıklayın. Mac ve iOS gibi, RSSI girişi altında listelenen dBm ölçümlerini bulabilirsiniz.

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Mac’te, bağlı ağı ölçmek istiyorsanız herhangi bir program veya uygulama indirmenize gerek yoktur. Option tuşunu basılı tutun ve WiFi sembolüne tıklayın. RSSI girişinde dBm ölçümlerini görebilirsiniz.

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

WiFi Sinyal Gücü Nasıl Arttırılır?

Ağınızın ne kadar güçlü olduğunu öğrendikten sonra, onu geliştirmek için ne yapacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olacak. Parazit olup olmadığını kontrol edin, kanalları değiştirmeyi düşünün veya 5 GHz’i destekleyen bir modeme geçiş yapın.

Bir veya iki odayı modemden uzaklaştırır ve hızlı bir şekilde sinyalini kaybettiğinizi görürseniz, modeminizin yaşını ve yerleşimini düşünmenin zamanı gelmiştir. Ya duvarlarınız çok kalın ve yoğundur ya da modeminiz eskidir ve çok fazla yayın yapamaz. Alçı duvarlarınız varsa, modeminizi evin merkezine mümkün olduğunca yakın taşımayı düşünün.

Modeminiz eskiyse, yükseltme zamanı gelmiş olabilir. Bunu yaparken, hem 2,4 hem de 5 GHz WiFi sinyallerini destekleyen birini almayı tercih edin. 5 GHz sinyali 2,4 GHz’e kadar uzağa gitmez, ancak parazit sorunlarını atlamak için daha fazla seçeneğe sahiptir.

Büyük bir eviniz varsa, bir Access Point düşünebilirsiniz. Evinizdeki WiFi sinyalini artırmanın kolay bir yoludur ve otomatik üretici yazılımı güncellemeleri ve misafir ağları gibi diğer harika özellikleri içerir.

Ne yazık ki, her evde WiFi sinyalini artırmak için tek bedene uyan tek bir çözüm yoktur. Ancak, bu yöntemlerin her birini denerseniz, daha sonra yapılacaklar hakkında bilinçli bir karar vermek için en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir